/گزارش/

ترکیه به دنبال آموزش بهتر ارتش

در حالی که چالش‌ها روز به روز بیشتر شده و ارتش ترکیه در حال کوچکتر شدن است، آموزش در نیروی هوایی این کشور شدت گرفته است. صنعت دفاعی ترکیه، بر برنامه‌های تمرینی همچون راه‌اندازی مرکز شبیه‌سازی آموزش خلبانی اف 16 و تلاش برای به دست آوردن 52 هواپیمای آموزش پایه، تمرکز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه حریت در گزارشی به بررسی افزایش برنامه‌های آموزشی در ارتش ترکیه پرداخته و می‌نویسد: در شرایطی که چالش‌های امنیتی داخل ترکیه رو به افزایش است، ارتش ترکیه رو به افول گذاشته است. اما فرماندهی ارتش معتقد است که بهترین راه برای مقابله با این چالش‌ها، آموزش بهتر چه در اصول و چه در عمل است.

تصمیم اخیر دولت ترکیه برای کاهش خدمت سربازی به معنای 100 هزار نفر سرباز کمتر برای دومین ارتش بزرگ ناتو است.

آن اقدام مطابق با طرح تغییر عملکرد به سوی نیمه حرفه‌ای شدن ساختار نیروها بود. اما یک مشکل وجود دارد. ممکن است ارتش ترکیه نتواند به اندازه لازم حرفه‌ای عمل کند.

عصمت ییلماز، وزیر دفاع ترکیه، اخیرا در پاسخ به پرسش پارلمان این کشور گفت که در ژانویه و فوریه سال جاری میلادی 163 خلبان از نیروی هوایی خارج شدند. افراد نزدیک به دولت ترکیه مدعی شدند که خلبان‌هایی که از نیروی هوایی رفتند، از مجرب‌ترین و با تجربه‌ترین آنها بودند.

یک مقام ارشد ارتش گفت: ما می‌دانیم که به آموزش بهتر نیاز داریم. ما به مکانیزمی پیشرفته نیاز داریم.

ترکیه هفته گذشته یک مرکز آموزش شبیه‌سازی اف 16 را راه‌اندازی کرد. به گفته مقامات ترکیه، با استفاده از این پروژه که در سال 2009 کلید آن زده شد، می‌توان بسیاری از پروازهای آموزشی را به جای استفاده از هواپیماهای واقعی با شبیه‌سازها صورت داد. این برنامه همچنین باعث کاهش گسترده هزینه‌های پرواز، کاهش تصادف‌ها در حین آموزش و در دسترس بودن پرواز برای هر زمان، می‌شود.

در همین راستا، آژانس تامین دفاعی ترکیه در ماه نوامبر، مناقصه‌ای برای دریافت 52 هواپیمای آموزش پایه‌ای تدارک داد. از این هواپیماها به منظور آزمایش آمادگی فارغ‌التحصیلان رشته خلبانی برای ادامه دوره آموزشی استفاده می‌شود.

این هواپیماها، جای ناوگان هواپیماهای آموزش پایه‌ای اس اف 260 را که در دهه 90 میلادی تحت لیسانس ایتالیا و توسط صنایع هوایی ترکیه مونتاژ شدند و اکنون قدیمی شده‌اند، خواهد گرفت.

اما مقامات صنایع هوایی ترکیه در عین حال گفتند که یک ناوگان 50 فروندی هواپیماهای تمرینی اف 5 را که توسط شرکت صنایع دفاعی البیت اسرائیل به روز شده بودند، در دهه دو هزار میلادی دریافت کرده بودند.

همچنین صنایع هوایی ترکیه اکنون در حال به روزرسانی حدود 60 فروند تی 38 است تا آنها را جایگزین اف پنج‌های قدیمی کند.

علاوه بر این ترکیه حدود 41 فروند هواپیمای "کی‌ تی ا" کره جنوبی را نیز در ناوگان آموزشی خود دارد که آنها را در سال 2007 دریافت کرده است. اما ترک‌ها در واقع می‌خواهند که به جای خرید، خود هواپیمای آموزشی تولید کنند.

در همین راستا، اخیرا یک هواپیمای آموزشی داخلی، طراحی و ساخته شده و توانست اجازه پرواز بگیرد. پس از آن در 26 سپتامبر کمیته اجرایی صنایع دفاعی مجوز تولید سریالی این هواپیما را صادر کرد. این هواپیما موسوم به "هورکوش" طبق برنامه، اولین پرواز خود را درسال 2014 انجام می‌دهد.

هواپیمای دو سرنشین هورکوش که 35 سال عمر مفید دارد، می‌تواند با سرعت حداکثر 574 کیلومتر بر ساعت و تا ارتفاع 10.577 متری پرواز کند. هواپیمای هورکوش در چهار نوع تولید خواهد شد. "هورکوش‌ ای" غیرمسلح است. "هورکوش بی" ورژنی پیشرفته‌تر است. این در حالی است که "هورکوش سی" مسلح است. همچنین صنایع دفاعی ترکیه درصدد است تا ورژن چهارم این هواپیما را برای گشتزنی در سواحل این کشور تهیه کند.

مقامات ارتش ترکیه معتقدند که تا 2017، هواپیماهای کی تی ا، هورکوش، تی 38، اف 16 و هواپیماهای دیگری که آنکارا خواهد خرید، ناوگان آموزشی ترکیه را تشکیل خواهند داد.

انتهای پیام

کد N35364