گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره حضرت امام رضا (ع) و نگاه بلندمدت ایشان در مبارزه

رهبری,حضرت امام رضا

تهران - ایرنا- پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای درآستانه شهادت امام هشتم شیعیان بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب را درباره حضرت امام رضا (ع) و نگاه بلند مدت ایشان را در مبارزه منتشر کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، گزیده ای از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در 26 شهریورماه 92 که در کلیپ صوتی منتشر شده به این شرح است:

عمر مبارک امام رضا (سلام الله علیه) تقریباً 55 سال بوده است - یعنی از سال 148 که سال شهادت امام صادق (علیه السّلام) است تا سال 203 - تمام زندگی این بزرگوار با همه ی این عظمت ها و عمق ها و ابعاد گوناگونی که می شود برای آن ذکر و تصویر کرد، در همین مدّت عمر نسبتاً کوتاه انجام گرفته است. از این مدّت 55 سال، نزدیک به بیست سال - تقریباً نوزده سال - مدّت امامت این بزرگوار است؛ امّا همین مدّت کوتاه را که ملاحظه می کنید، تأثیری که در واقعیّت دنیای اسلام گذاشت و به گسترش و عمقی که به معنای حقیقیِ اسلام و پیوستن به اهل بیت (علیهم السّلام) و آشنا شدن با مکتب این بزرگواران انجامید، یک داستان عجیبی است، یک دریای عمیقی است.

آن وقتی که حضرت به امامت رسیدند، دوستان و نزدیکان و علاقه مندان حضرت می گفتند که: علیّ بن موسی در این فضا چه کار می تواند انجام بدهد - این فضای شدّت اختناقِ هارونی که در روایت دارد که می گفتند: وَ سَیفُ هارونَ تَقطُرُ دَما؛ خون میچکد از شمشیر هارون - این جوان در این شرایط، در ادامه ی جهاد امامان شیعه و در مسوولیّت عظیمی که برعهده اش است، میخواهد چه بکند؟ این اولِ امامت علیّ بن موسی الرّضا (علیه السّلام) است.

بعد از این نوزده سال یا بیست سال که پایان دوران امامت و شهادت علیّ بن موسی الرّضا است، وقتی شما نگاه میکنید، می بینید که همان تفکّر ولایت اهل بیت و پیوستگی به خاندان پیغمبر آن چنان گسترشی در دنیای اسلام پیدا کرده که دستگاه ظالم و دیکتاتور بنی عبّاس از مواجهه ی با آن عاجز است؛ این را علیّ بن موسی الرّضا انجام داده.

این حرکت امام رضا (علیه السّلام) است؛ تا بالاخره مأمون طیّ همان قضایایی که شنیده اید و تکرار شده است و می دانید، احساس می کند که ناچار است علیّ بن موسی الرّضا (علیه السّلام) را - که با نیّت های خاصّ خودش، آن بزرگوار را از مدینه کشانده بود، آورده بود، به خود نزدیک کرده بود و قصد کشتن آن بزرگوار را هم نداشت - برخلاف آنچه تدبیر کرده بود، به شهادت برساند؛ کار قضاء الهی و اراده ی الهی و تدبیر الهی - که پاره ی تن پیغمبر در این نقطه ی دوردست از مدینه مدفون بشود که خود این یک تدبیر الهی است، یک مهندسی الهی است - به وسیله ی دشمنان اهل بیت انجام بگیرد.

کار برای اهداف بلند را این جوری باید انجام داد؛ نگاه به بلندمدّت را با این انگیزه ها، با این نیّتها، با این امیدها باید انجام داد.

سیام**1058
کد N35176