ناکارآمدی تحریم ایران از زبان توماس پیکرینگ

پیکرینگ,ایران

نیویورک- ایرنا- سفیرسابق آمریکا درسازمان ملل اقدام برخی نمایندگان کنگره برای تشدید تحریم های ضد ایرانی باهدف فشارسیاسی به تهران را سیاستی ناکارآمد و اشتباهی فاحش خواند و گفت:این گونه اقدامات کنگره پایبندی آمریکا به تعهدات بین المللی را زیر سوال می برد.

ˈتوماس پیکرینگˈدرگفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: رفتار و مواضع برخی اعضای کنگره درمورد توافقنامه هسته ای ژنو دخالت مستقیم درحدود وظایف و اختیارات کاخ سفید و مغایر با منافع ملی آمریکا است.

وی تاکید کرد: به اعتقاد من تلاش کمیته روابط خارجی سنا برای تصویب تحریم های جدید به منظور فشار سیاسی به تهران، نه منافعی برای آمریکا دارد ونه کمکی به حل مشکلات خواهد کرد.

این دیپلمات کهنه کار آمریکایی افزود : تهدید به تشدید تحریم ها مغایر با مفاد توافقنامه ژنو و تعهدات دولت آمریکا است زیرا بر اساس این توافق کاخ سفید متعهد شده تا پایان دوره شش ماهه هیچ گونه تحریم جدیدی علیه ایران اعمال نشود.

سفیرسابق آمریکا درسازمان ملل تاکید کرد: رفتار برخی اعضای کنگره در چهار چوب نظام قانونی آمریکا نیز یک تخلف بزرگ محسوب می شود چرا که پیشبرد خط مشی سیاسی دولت و ادامه مذاکرات با دولت های دیگر درچهارچوب وظایف قوه مجریه است و دخالت در چنین خط مشی و سیاست هایی ازسوی کنگره مغایر با نص صریح قانون اساسی آمریکا محسوب می شود.

وی درمورد اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا و تهدید او به وتوی تحریم های احتمالی جدید کنگره علیه ایران گفت: براساس قانون رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد کرده است تا درچهارچوب قانون اساسی این کشور انجام وظیفه کند و اوهم درهمین چهار چوب حق مسلم خود می داند تا به توافق با ایران و پرهیز از اعمال تحریم های جدید تا پایان دوره تعیین شده پایبند بماند.

وی افزود: تهدید به وتوی تحریم های جدید علیه ایران درچهارچوب همین اختیارات است و اوباما حق دارد تا با تمام قدرت در مقابل این گونه تهدید های کنگره بایستد.

پیکرینگ با اشاره به آثار منفی و زیانبار این گونه تهدیدهای کنگره آمریکا در دیدگاه طرف مقابل، اظهار داشت: ما نباید کاری کنیم که ایرانی ها به این نتیجه برسند که برای مسوولان آمریکایی قول و قرار معنایی ندارد و سیاستمداران این کشور به راحتی وعده های خود را زیر پا می گذارند و برای توافقنامه های خود با سایر کشورها احترامی قایل نیستند.

سفیرسابق آمریکا درسازمان ملل درپایان با اشاره به این که درهردوکشورممکن است جناح ها و نیروهایی برای به هم زدن این توافقنامه سعی کنند، ابراز امیدواری کرد که نمایندگان دو دولت با استقامت درمقابل این گونه فشارها، برای به ثمر رسیدن توافقنامه از هیچ تلاشی دست برندارند.

اروپام 2253 **1908 ** 1064
کد N35110