همایش وقف و رسانه در تبریز برگزار شد

مجتهدشبستری: رسانه‌ها با شبهات پیش آمده پیرامون وقف مقابله کنند

وقف

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در همایش وقف و رسانه، از رسانه ها خواست با شبهاتی که در مورد سنت حسنه وقف پیش آمده است با تمام توان مقابله کنند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در همایش وقف و رسانه، از رسانه ها خواست با شبهاتی که در مورد سنت حسنه وقف پیش آمده است با تمام توان مقابله کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آیت‌الله مجتهد شبستری در همایش وقف و رسانه که با حضور اصحاب وقف و رسانه و به همت ادره کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی برگزار شد، گفت: شبهات زیادی در بین مردم به وجود آمده است مبنی بر اینکه موقوفات اهدایی حیف و میل شده یا در جایی که وقف شده صرف نمی‌شود. بنده باید بگویم که نظام کنونی نظام جمهوری اسلامی است نه رژیم غاصب پهلوی یا دیگر نظام های غیراسلامی که اموال کشور صرف خوش گذارنی مسئولان کشوری ‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از رسانه ها می‌خواهم هر آنچه در توان دارند را برای مقابله با چنین شبهاتی به کار ببرند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با بیان این که البته اوقاف هم باید با شفاف سازی در این باره، زمینه ایجاد چنین شبهاتی را ازبین ببرد، تصریح کرد: اداره اوقاف می تواند تمام دخل و خرج خود را از طریق رسانه های محلی انعکاس بدهد تا مردم بیش از پیش به این نهاد اعتماد کنند.

شبستری بر تاکید فراوان دین اسلام به انجام وقف و جایگاه آن در بین آموزه های دینی اشاره کرد و گفت: در قرآن بر صدقه جاریه که همان وقف باشد تاکید شده است که باید در کارهای عام المنفعه صرف شود، اهمیت وقف در بین‌ مسلمانان به قدری است که علما بابی را در فقه برای وقف اختصاص داده‌اند.

حجت‌الاسلام حسینی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست وقف را یک پشتوانه اقتصادی برای دین و مسائل فرهنگی دانست و گفت: وقف می تواند بار سنگینی را از دوش دولت ها بردارد، به شرطی که به وقف توجه ویژه داشته و موانع پیش روی آن را برداریم.

وی افزود: موقوفات به تعبیری فدک اهل بیت(ع) به شمار می‌رود و از آنها باید برای حل معظلات اجتماعی، اکرام ایتام، فقرا و بسیاری از کارهای دیگر صرف شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای احیای سنت وقف و تبلیغ و ترویج این سنت حسنه الهی به همکاری همه رسانه ها نیازمندیم.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم نواداد مدیرکل صداوسیمای استان نیز به آسیب‌ها و موانع پیش روی وقف اشاره کرد و گفت: عمل نکردن به نیات واقف، تغییر نام موقوفات برخلاف خواسته واقف، ضعف در سیستم اطلاع‌رسانی، از بین رفتن اصل موقوفات به خاطر دخالت برخی سوداگران از مهم ترین آسیب‌های پیش روی وقف است.

نواداد همچنین از آمادگی اداره کل صداوسیمای استان آذربایجان شرقی برای برداشتن این موانع و تبیلغ و ترویج فرهنگ وقف در جامعه خبر داد.

انتهای پیام

کد N34772