جوادی‌آملی: ایمان و کفر عالمان نقشی در دینی بودن علم ندارد

آيت‌الله جوادي آملي

یک مرجع تقلید گفت که ایمان و کفر عالمان نقشی در دینی بودن علم ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در دیدار جمعی از اعضای کمیته علمی کنگره علوم انسانی اسلامی که در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، به پرسش های علمی مطرح شده در خصوص راهکارهای تبیین و دستیابی به علم دینی به ویژه علوم انسلانی اسلامی از منظر نظریه تولید علم دین، پاسخ داد.

وی با اشاره به این که تمایز علوم به تمایز موضوعات است، گفت: علاوه بر تمایز علوم، تمایز روش‌ها و صبغه‌ها نیز به تمایز موضوعات است؛ یعنی ما اگر خواستیم از نظر معرفت‌شناسی ببینیم که روش این علم خاص، تجربی است یا نیمه‌تجربی و ریاضی یا تجریدیِ، کلامی یا تجریدی، فلسفی یا تجریدی ناب عرفان نظری، ابتدا باید خودمان سؤال داشته باشیم، اگر کسی این روش ها را ارزیابی نکرده باشد، اصلاً سؤال ندارد، وقتی سؤال نداشت نیاز به پاسخ به او هم نیست.

جوادی آملی در خصوص تمایز صبغه‌های علوم، اظهار کرد: تمایز صبغه‌های علوم به تمایز موضوعات است اگر موضوع فعل خدا، قول خدا، حکم خدا، اثر خدا، اسم خدا و وصف خدا بود، این علم دینی است.

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر بر اساس فلسفه الهی چیزی در عالم وجود نداشت، مگر خدا و اسما، اوصاف، احکام، اقوال، افعال و بالأخره اثر خدا، ما از هر چه بخواهیم بحث بکنیم درباره فعل خداست و همان‌طور که بحث درباره فعل، قول و تقریر معصوم دینی است، بحث درباره فعل خدا و قول خدا هم یقیناً دینی است.

جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که قبول و نکول عالِم هیچ نقشی در دینی بودن علم ندارد، خاطرنشان کرد: تمایز صبغه‌های علوم به تمایز علما نیست، بلکه تمایز صبغه‌های علوم به تمایز موضوعات علم است. حال اگر کسی وجود مبارک امام صادق(ع) را قبول ندارد، مثل ابن‌ابی‌العوجاء زندیق معروف که مناظره‌ و گفتگویی با حضرت داشت و نقل کرده است که من در مناظره این‌چنین گفتم و امام (ع) این‌چنین فرمود، این منقول که علم است دینی است ولو ناقلش کافر باشد.

وی ادامه داد: قبول و نکول و ایمان و کفر عالمان هیچ نقشی در دینی بودن علم ندارد، اگر درباره فعل و قول خدا روشمندانه بحث شد و آن روش هم حدوثاً و بقائاً دوام داشت، آن علم دینی خواهد بود، چه شرقی باشد و چه غربی.

انتهای پیام

کد N34519