امیر قطر: آمریکا با بقای اسد در قدرت کنار آمده است

سوريه

امیر قطر ضمن اعلام حمایت از اخوان‌المسلمین و دعوت از آن‌ها برای شرکت در کنفرانس ژنو2 تاکید کرد: آمریکا قانع شده که بقای اسد ضامن منافع واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پانوراما، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در دیدار با هیاتی از رهبران اخوان‌المسلمین سوریه به ریاست علی البیانونی و با حضور خالد مشعل، رئیس‌ دفتر سیاسی جنبش حماس از اخوان‌المسلمین سوریه خواست علیرغم وجود برخی اختلافات با ائتلاف مخالفان سوریه با این گروه متحد شده و در نشست ژنو2 شرکت کنند.

وی همچنین اعلام کرد: ما از اخوان المسلمین حمایت می‌کنیم، حمایت از اخوان‌المسلمین وظیفه ما است و نیازی به قدردانی نیست.

امیر قطر در ادامه به مخالفتش با تصمیم مصر مبنی بر اعلام جنگ علیه سوریه و اعمال فشارهای رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه علیه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر اشاره کرد و گفت: حتی آمریکایی‌ها نیز در این زمینه با من هم عقیده بودند.

امیر قطر تصریح کرد: هم‌اکنون با وجود سقوط اسلامی متعادل در مصر، آمریکایی‌ها نیز موضع خود را تغییر داده و یقین پیدا کردند که طرح اخوان‌المسلمین با شکست مواجه شده و بر این امر واقف شده‌اند که باقی ماندن نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه ضامن منافع آنهاست و برکناری این نظام با استفاده از زور امکان‌پذیر نیست، لذا باید بگویم بر شما واجب است که وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کرده و با ارائه یک دستور کار مدون در ژنو2 شرکت کنید. چرا که عدم حضور شما در ژنو2 به نفع اسد تمام خواهد شد.

وی همچنین نسبت به مواضع جدید آمریکا در خصوص ابقای بشار اسد در قدرت هشدار داده و خطاب به اخوان المسلمین گفت: آمریکا عربستان را هم با خود همراه خواهد کرد و این کشور را به حمایت از مواضع خود در خصوص ابقای اسد در سوریه مجاب خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N34449