در اعتراض به عملیات ارتش؛

طارق الهاشمی و 44 نماینده پارلمان عراق استعفا دادند

سیاسی

در پی کشته شدن چند تن در درگیری با نیروهای امنیتی عراق که در جریان پایان دادن به تحصن‌ها در الانبار روی داد، طارق الهاشمی و 44 نماینده عراقی استعفا دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشرة، نمایندگان مستعفی از فهرست "المتحدون" به ریاست اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق هستند و به دنبال استعفای خود تاکید کردند: رخدادهای کنونی اعلام جنگ علیه ارتش و یا جنگ شیعه علیه سنی نیست، بلکه جنگ با امتیازدهی‌های سیاسی است.

نمایندگان مستعفی پارلمان عراق خواهان خروج ارتش از شهرها و همچنین آزادی احمد العلوانی، نماینده سنی پارلمان عراق شدند که شنبه گذشته بازداشت شده بود.

در همین راستا طارق الهاشمی، معاون فراری رئیس‌جمهور عراق پس از استعفای نمایندگان فهرست العراقیه، استعفای خود از منصبش را اعلام کرد.

وی تصریح کرد: من استعفای خود را اعلام می‌کنم که علی‌رغم خروجم از کشور، به صورت قانونی در آن فعالیت داشته‌ام و در پی پیگردهای قضایی نظام عراق مجبور به خروج از کشور شده بودم.

وی با درخواست از اهل تسنن عراق برای متحد شدن در یک چارچوب مشخص، تصریح کرد، کشورهای حوزه خلیج‌فارس باید بر تشکیل این چارچوب نظارت داشته باشند.

در همین راستا صالح المطلق، معاون نخست‌وزیر عراق در واکنش به عملیات نظامی در الانبار، از تمام نمایندگان فهرست العراقیه در پارلمان عراق و تمام سیاستمداران خواست تا هر چه سریعتر از پست‌هایشان استعفا دهند.

وی با بیان اینکه باید در فهرست‌های انتخاباتی که در انتخابات آتی مشارکت می‌کنند، تجدیدنظر صورت گیرد، گفت: این امر به این دلیل است که ما بر این باور هستیم که نتایج انتخابات در چنین شرایطی از پیش تعیین شده است.

معاون نخست‌وزیر عراق همچنین اعلام کرد، ارتش به جای آنکه سلاح خود را علیه تروریسم نشانه بگیرد، علیه آزادی بیان نشانه گرفته است.

در همین راستا اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق نیز تصریح کرد: نمایندگان فهرست العراقیه به این دلیل استعفا کردند که نتوانستند با دولت نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق جهت آزادی العلوانی تماس بگیرند و تلاش‌هایشان بی‌نتیجه ماند.

وی در کنفرانسی خبری عنوان داشت: همگان می‌دانند که کشور در خطر است و ما نیاز داریم که شریکان ما موضع خود را در خصوص این بحران تعیین کند.

النجیفی با بیان اینکه العلوانی از مصونیت قضایی برخوردار است، تصریح کرد که رسما از پارلمان خواسته تا با العلوانی تماس برقرار کرده تا از اوضاع وی اطمینان حاصل کند.

انتهای پیام

کد N34279