زندانیان سیاسی در میانمار آزاد می شوند

میانمار,زندان

کوالالامپور – ایرنا – میانمار در آستانه سال نو میلادی در یک عفو گسترده زندانیان سیاسی این کشور را پس از آن که ˈ تین سین ˈ رییس جمهوری این کشور برای آزادی این گروه از زندانیان تا پایان سال قول داد، آزاد می کند.

به گزارش ایرنا، ریاست جمهوری میانمار در بیانیه ای که روز سه شنبه در برخی رسانه های این کشور منتشر شد اعلام کرد همه زندانیان بازداشت شده آزاد خواهند شد، اما در مورد زمان این آزادی توضیحی داده نشده است.

آزادی این زندانیان می تواند آخرین اقدام دولت میانمار برای آزادی زندانیان سیاسی پس از کاهش حاکمیت نظامیان بر میانمار باشد.

رییس جمهور میانمار پیش از این ریاست شورای نظامی این کشور را برعهده داشته است. این نظامیان چندین دهه بر کشور میانمار حکومت و اقدام به سرکوب مخالفان کرده اند.

ˈتین سینˈ از زمانی که به قدرت رسیده گام در راه اصلاحات سیاسی و اقتصادی گذاشته و در حرکت های نمادین تعدادی از زندانیان سیاسی را آزاد و ˈآنگ سان سوچیˈ را از حصر خانگی خارج کرده است، اما این برنده صلح نوبل و مخالف دولت میانمار نیز معتقد است همچنان نظامیان بر این کشور حکم می رانند و 25 درصد کرسی های پارلمان در اختیار نظامیان است.

دولت میانمار تاکنون مشخص نکرده است چگونه بسیاری از زندانیان را آزاد خواهد کرد اما بیانیه ریاست جمهوری این کشور که در رسانه های دولتی منتشر شد نشان می دهد همه زندانیان آزاد می شوند.

ˈتین سینˈ که بدنبال جلب حمایت غرب و حذف تحریم ها است متعهد شده بود برای افزایش آزادی های سیاسی و مدنی، همه فعالان بازداشت شده را تا پایان سال جاری میلادی آزاد کند.

طرفداران حقوق بشر تخمین می زنند حدود 40 زندانی سیاسی همچنان در میانمار پشت میله های زندان بسر می برند و بیش از 200 نفر نیز در آستانه بازداشت و محاکمه به دلیل برگزاری تجمعات بدون مجوز هستند.

دولت جدید میانمار که مدعی است شبیه دولت های غیرنظامی عمل می کند سال 2011 قدرت را در دست گرفت و برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را مجاز می داند، مخالفان و برگزارکنندگان باید پیش از تجمع مجوزهای لازم را کسب کنند.

نظامیان حدود 50 سال در این کشور جنوب شرق آسیا خودسرانه مخالفان را به زندان می انداختند در حالی که وجود هرگونه زندانی سیاسی را رد می کرند.

ˈتین سینˈ رییس جمهوری میانمار 24 آبان ماه نیز در ژستی دمکراسی خواهانه و همزمان با سفر ˈکاترین اشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات سازمان همکاری اسلامی به این کشور، 69 زندانی سیاسی را مورد عفو قرار داد و آزاد کرد.

16 مهرماه نیز 56 زندانی سیاسی در این کشور مورد عفو قرار گرفته و از زندان آزاد شدند.

تاکنون تعداد زندانیان سیاسی که پشت میله های زندان در میانمار بسر می برند اعلام نشده اما گفته می شود بیش از یکهزار زندانی از سال گذشته تاکنون آزاد شده اند.

نظامیان پس از کودتای سال 1962 توسط ژنرال ˈن وینˈ که منجر به سرنگونی دولت غیرنظامی نخست وزیر ˈاو نوˈ شد حاکمیت را در این کشور به دست گرفتند. از آن زمان رهبری میانمار تحت کنترل رهبر نظامی درآمد. این شرایط تا سال 2011 ادامه داشت، زمانی که شورای نظامی به دنبال انتخابات سال 2010 منحل شد و مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت غیرنظامی برگزار شد.

این عفوها در میانمار در حالی انجام می شود که اکنون ده ها هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به علت فشارهای دولت میانمار و خشونت های بوداییان در اردوگاه ها زندگی می کنند.

در خشونت های سال 2012 میلادی علیه مسلمانان در میانمار 192 نفر کشته و 140 هزار نفر نیز آواره شدند. از آن زمان تاکنون خشونت ها علیه مسلمانان در بخش های مختلف میانمار ادامه یافت.

برغم این مسایل دولت باراک اوباما اردیبهشت ماه سال جاری با انتشار بیانیه ای خواستار کاهش برخی از محدودیت ها علیه حاکمان نظامی میانمار و شرکای تجاری آن ها و بستگان درجه یک آن ها شد.

واشنگتن در سال 2011 میلادی برخی از تحریم ها علیه میانمار را برداشت و همچنین نام ˈتین سینˈ رییس جمهوری میانمار را از فهرست مقامات ممنوع برای تجارت حذف کرد.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شد از سال 2011 دولت غیرنظامی میانمار گام های مهمی به سوی اصلاحات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برداشته است که نشان دهنده پیشرفت قابل توجه در کاهش نگرانی ها بوده است.

این در حالی است که دولت میانمار بارها در مورد ناتوانی در حمایت از روهینگیا مورد سرزنش قرار گرفته است.

آساق**د.م**1611
کد N34221