افغانستان پیش‌بینی‌ اطلاعاتی آمریکا را تکذیب کرد

افغانستان پیش‌بینی‌ مطرح شده از سوی آمریکا را مبنی بر این که پیشرفت‌های سه سال گذشته واشنگتن و هم‌پیمانانش در این کشور خاورمیانه تا سال 2017 به نقطه اول باز خواهد گشت، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزای، رییس‌جمهوری افغانستان پیش‌بینی اطلاعاتی اخیر آمریکا را در خصوص آینده افغانستان رد کرد.

وی به خبرگزاری رویترز گفت: ما این پیش‌بینی را کاملا مردود و بی‌پایه و اساس می‌دانیم. آمریکایی‌ها در گذشته نیز پیش‌بینی‌های نادرستی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: انتشار این گزارش اطلاعاتی با هدف تلاش برای اعمال فشار علیه حامد کرزای صورت می‌گیرد.

این سخنگوی دولت کابل تصریح کرد: اگر این طرح با این هدف باشد که کنترل بخش‌هایی از افغانستان به طالبان داده شود، ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد و این طرح هرگز موفق نخواهد شد. طالبان تنها در قالب یک فرآیند سیاسی می‌تواند باز گردد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از برخی مقامات آمریکایی گزارش داد، یک برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا پیش‌بینی می‌کند که حتی در صورت باقی ماندن بخشی از نیروهای آمریکایی در افغانستان، باز هم دستاوردهای واشنگتن و متحدانش در سه سال اخیر جنگ افغانستان تا 2017 عمدتا خنثی شده یا به حالت اولیه باز می‌گردد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، طبق تخمین اطلاعات ملی آمریکا همچنین اگر واشنگتن و کابل بر سر عقد قرارداد امنیتی برای حفظ نیروهای بین‌المللی در این کشور پس از 2014 به توافق نرسند، افغانستان به سرعت دچار هرج و مرج خواهد شد.

این در حالی است که به عقیده برخی مقامات آمریکایی، تصور چنین پیامدهایی برای طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا، بسیار بدبینانه است و پیشرفت عملی نیروهای امنیتی افغان در آن لحاظ نشده است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: به نظر من ما شاهد تقسیم‌بندی و درجه‌بندی دوباره قدرت و نواحی سیاسی خواهیم بود. این طور نیست که فکر کنیم قدرت گرفتن دوباره طالبان اجتناب‌ناپذیر است.

حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان از امضای قرارداد امنیتی با آمریکا برای باقی ماندن حدود هشت هزار نیروی آن پس از 2014، امتناع ورزیده و مقامات کاخ سفید نیز گفته‌اند که در این صورت طالبان دوباره به صحنه باز می‌گردد و القاعده نیز پناهگاه‌های امن خود را دوباره به دست می‌آورد.

انتهای پیام

کد N34218