اردوگاه های تایلند در سال 2014؛ تنش زا یا تحکیم بخش

تایلند,تنش

کوالالامپور – ایرنا – با فرا رسیدن آغاز سال نو میلادی معترضان این کشور که بیش از دو ماه در خیابان های بانکوک حضور داشتند با نظافت خیابان ها و برچیدن اردوگاه خود به طور موقت به آشفتگی های سیاسی و خشونت در تایلند پایان دادند تا در جشن های مراسم سال نو شرکت کنند.

معترضین و پلیس تایلند روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته با یکدیگر درگیر شدند و خبرهایی از تیراندازی افراد ناشناس و حمله با نارنجک به اردگاه مخالفان نیز منتشر شد، اما اکنون وضعیت رو به آرامش است، آرامشی که در اواسط آذر ماه و در آستانه سالروز تولد پادشاه نیز بانکوک را در برگرفت اما چندان دوام نیاورد.

حال سوال اینجاست که آیا آرامش تایلند طولانی است و یا با فراخوانی دیگر از سوی مخالفان دو باره خیابان های بانکوک آشفتگی ها را شاهد خواهد بود. نقش ارتش نیز در پس این پرده چیست؟

آشفتگی های سیاسی و تنش های خیابانی در تایلند از آبان ماه و پس از ارایه لایحه عفوسیاسی توسط نخست وزیر به مجلس کلید خورد و پس از دو ماه به انحلال مجلس نمایندگان و اعلام 13 بهمن به عنوان روز برگزاری انتخابات زودهنگام ختم شد.

اما روند شرایط تایلند و واکنش های مخالفان به رهبری حزب دمکرات که بیش از دو دهه است پیروزی در انتخابات نداشته شاید نشانی باشد بر اینکه این دور از انتخابات نیز با آرامش برگزار نخواهد شد.

کمیسیون انتخابات که از هفته پیش ثبت نام احزاب برای شرکت در انتخابات را آغاز کرد با چالش هایی مواجه شد. از جمله اینکه مخالفان با هماهنگی حزب دمکرات که انتخابات را نیز تحریم کرده اجازه ندادند روند ثبت نام بدون خونریزی به سرانجام برسد و کمیسیون انتخابات نیز خواستار توقف ثبت نام و برگزاری انتخابات در زمان دیگری شد، هرچند این درخواست توسط دولت پذیرفته نشد و قانون را مانع این کار دانستند اما پنج عضو کمیسیون انتخابات هشدار دادند برای امنیت کشور و تعویق انتخابات استعفا خواهند داد.

در صورت استعفای این افراد به صورت خودکار انتخابات به تعویق خواهد افتاد و مخالفان به صورت موقت برنده خواهند بود، اما چرخه قدرت در تایلند ناشی از لایه های درونی است و بازیگران پشت صحنه آینده این کشور را رقم خواهند زد.

در مقابل کمیسیون انتخابات، ارتش از آرامش سخن می گوید و تاکنون ضمن اینکه در چند نوبت هرگونه کودتایی را در کشور کودتاها رد کرده، اما ˈ پرایوت چان-اوچا ˈ فرمانده ارتش نسبت به وقوع یک کودتا هشدار داده و آن را وابسته به شرایط می داند.

شرایط را برای کودتا چه گروهی رقم می زند. سه گزینه برای این کار وجود دارد: مخالفان، دولت یا خود ارتش.

دولت به رهبری یینگلوک شیناواترا که حاکمیت تایلند را اکنون در اختیار دارد و حزب وی چندین سال است حاکم بلامنازع این کشور است و با کودتا امکان دارد قدرت را از دست بدهد.

مخالفان نیز می دانند با کودتا انتخابات با تاخیر در این کشور برگزار خواهد شد و شاید باردیگر برنده میدان نباشند. چون مخالفان خود از سه دسته طبقه متوسط بانکوک، دمکرات های جنوب و افراد بروکراسی خواه تشکیل شده اند که همگی در اقلیت قرار دارند.

دمکرات ها نیز در چند نوبت به فساد متهم شده اند، اما شایعات و برخی گزارشات در این دوره پرتنش حکایت از آن داشت که ارتش در پشت سر مخالفان قرار دارد و از آن ها حمایت می کند.

ارتش این موضوع را رد کرد، اما تحلیلگران بعید نمی دانند ارتش برای تغییر حاکمیت در تایلند با همکاری مخالفان و ورود برخی مردم به صحنه دست به اقدام بزند.

از سوی دیگر بسیاری از نشانه ها حکایت از آن دارد که ارتش نیز از وضعیت کنونی و نگرش های غیرمسوولانه مخالفان و دولت نگران است و تهدید اخیر فرمانده ارتش مبنی بر اینکه امکان کودتا وجود دارد را در این چارچوب و برای رسیدن به یک راه حل می دانند.

تحلیلگران احتمال دخالت پادشاه را نیز همانند سال های 1973 و 1992 می دهند. در سال 1992 پس از تنش های سیاسی ارتش دخالت کرد و در یک سرکوب 52 نفر کشته وصدها نفر زخمی شدند.

پادشاه تایلند در این دوره با حضور در تلویزیون خواستار خویشتنداری دو طرف مخالف شد و در نشستی با دو گروه آن ها را به سمت برگزاری انتخابات پارلمانی سالم راهنمایی کرد.

وی گفته بود افراد نمی دانند چرا مبارزه می کنند تا مشکلات را از راه درست حل کنند و تنها بدنبال پیروزی هستند، برنده شدن در یک مبارزه حتما پیروزی نیست و پس از احساس برنده شدن باید بر بالای خرابه ها ناظر جریان باشند.

تحلیلگران احتمال دخالت دو باره پادشاه را با این دیدگاه می دهند اما چه زمانی دخالت صورت خواهد گرفت نامشخص است، چون پیش بینی می شد این کار در روز تولدش انجام شود اما وی تنها خواستار برقراری ثبات در کشور شد.

حال باید دید رهبر مخالفان دولت تا چه حد می تواند طرفداران خود را بار دیگر پس از سال نو میلادی گردهم آورد و آیا این تجمعات پایدار خواهد بود و پس از آن وضعیت برگزاری انتخابات تایلند چگونه پیش خواهد رفت. وضعیت تایلند در حال حاضر غیرقابل پیش بینی است و ناظران منتظر تحولات در سال آینده میلادی هستند. تایلند سه ماه پایانی سال 2013 را با تنش پشت سر گذاشت، آیا در سه ماهه نخست سال 2014 نیز این تنش ها همزمان با انتخابات ادامه می یابد.

آساق**د.م**1611
کد N34206