رضا خاتمی در جمع خبرنگاران:

در همه صحنه های سیاسی حاضر خواهیم بود/سخنان حجاریان درباره انحلال مجلس را نمی پسندم

احزاب و تشکلها

یک فعال اصلاح طلب در واکنش به این سئوال که آیا در جریان انتخابات مجلس دهم فعالیت خواهید داشت گفت: ما به عنوان نیروی اصلاح طلب در همه صحنه های سیاسی حضور خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا خاتمی نایب رئیس مجلس ششم در حاشیه مراسم ختم مادر محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره غیر قانونی بودن فعالیت حزب مشارکت گفت: اگر حزبی از کمیسیون 10 احزاب مجوز نداشته باشد دلیلی بر غیر قانونی بودن نیست من معتقدم احزاب باید شناسنامه دار باشند و چهره های شناخته شده داشته باشند در ضمن در برابر رفتارشان پاسخگو باشند اینکه کسی از کمیسیون 10 احزاب مجوز ندارد دلیلی بر غیر قانونی بودن آن نیست.

وی ادامه داد: مگر الان جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز مجوز دارند؟ آنها نیز مجوز ندارند.

خاتمی در مورد فعالیت جبهه پایداری نیز گفت: من ممکن است دیدگاهم با جبهه پایداری مخالف باشد ولی به اعتقادم فعالیت حزبی نیازی به مجوز ندارد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد سخنان حجاریان مبنی بر انحلال مجلس گفت: من صحبت هایی آقای حجاریان را نخوانده ام ولی اگر این حرف را زده باشند این حرف را نمی پسندم برای آنکه در کشورهای جهان سوم دیکتاتوری فرد مهمتر از دیکتاتوری مجلس است. ما نیاز داریم نهادهای مدنی را تقویت کنیم تا جلوی دیکتاتوری فرد را بگیریم.

خاتمی ادامه داد: در همین مجلس فعلی که دست چین شده است کسی مثل آقای مطهری وجود دارد که این نشان می دهد در یک جمع بزرگتر امکان دیکتاتوری کمتر است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه شما گفتید از حق خود گذشتید این حقی که می گویید چیست، گفت: حق ما حق شهروندی، حق اعتراض و رسیدگی عادلانه به گناهی که اگر مرتکب شده باشیم است.

وی در واکنش به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه نظام به چیز دیگری معتقد است گفت: نظام یعنی کی؟ یعنی جبهه پایداری؟ در ضمن همه بچه های ما را زندان انداختند، جلوی فعالیتش را گرفتند، همه هزینه هایی که باید پرداخت شود پرداخت شده است حالا چه می گویند همه این کارها را که انجام داده اند.

خاتمی ادامه داد: ما می گوییم ما مظلوم بودیم و از این حق مظلومیت گذشتیم و حاضر هستیم کسانی که به ما ظلم کردند را ببخشیم این یعنی یک مرحله بالاتر.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری درباره فعالیت حزب مشارکت در مجلس دهم نیز گفت: ما همیشه در انتخابات فعال بودیم.

خاتمی در واکنش به سئوال خبرنگاری درباره اینکه حزب مشارکت در مجلس نهم عملکرد دیگری داشت گفت: انتخابات مجلس نهم در شرایطی بود که هیچ حزبی را نگذاشتند ولی در قالب جبهه اصلاحات فعالیت کردیم.

این فعال اصلاح طلب در پایان در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در مجلس دهم فعالیت خواهید داشت، گفت: ما به عنوان نیروی اصلاح طلب در همه صحنه های سیاسی حاضر خواهیم بود.