بازگشت آرامش نسبی به بازارهای پول و سرمایه ترکیه

تزلزل سیاسی,بورس استانبول,ترکیه اقتصادی

آنکارا – ایرنا- در پی چند هفته تلاطم در بازارهای پول و سرمایه ترکیه به دلیل اجرای عملیات بزرگ ارتشا و فساد مالی در این کشور که سبب سقوط بازار بورس استانبول و رزش لیرترک در مقابل ارزهای خارجی شده بود، آرامش به این بازار بازگشت.

به گزارش ایرنا، بورس استانبول که از آغاز تنش سیاسی ناشی از رسوایی مالی در ترکیه 13 درصد افت کرده بود، امروز در اولین روز کاری هفته جدید نزدیک به پنج درصد رشد کرد.

ارزش سهام شرکت های بورس استانبول تحت تاثیر تزلزل سیاسی اخیر در ترکیه بیش از 20 میلیارد دلار افت کرده بود.

رقم شاخص بورس استانبول موسوم به ˈبیستˈ در لحظه ارسال خبر از 67 هزار واحد گذشت.

بورس استانبول در نوبت کاری پیش از ظهر امروز بیش از 22/3 درصد رشد کرد و رقم شاخص به مرز 66 هزار واحد رسید.

در نوبت کاری بعدازظهر نیز که تاساعت 17 به وقت محلی 18 و 30 دقیقه به وقت تهران ادامه دارد، سیر صعودی در بورس استانبول ادامه داشت و رقم شاخص از 67 هزار و 100 واحد گذشت. بدین ترتیب میزان رشد ارزش سهام بورس استانبول به پنج درصد رسید.

همزمان نرخ دلار و یورو نیز که در هفته گذشته به بالاترین حد خود در قبال لیرترک رسیده بود، روبه کاهش گذاشته و تا دو لیر و 13 قوروش ( هر لیر برابر 100 قوروش) افت کرده است. این درحالی است که هفته گذشته تا 2/2 لیرترک رسیده بود.

در این میان نرخ بهره اوراق قرضه ترکیه نیز سیر نزولی بخود گرفته و به زیر 20/10 درصد افت کرد. نرخ بهره ها هفته گذشته تا 11 درصد رسیده بود.

کارشناسان در تحلیل روند امروز در بازارهای پول و سرمایه ترکیه می گویند: فرونشستن نسبی تنش سیاسی در ترکیه به دنبال فراخوانی محافل سیاسی تاثیر گذار در صحنه سیاسی این کشور و گرایش جماعت نور وابسته به فتح الله گولن به کاهش تنش را موثر ارزیابی کرده و در عین حال این وضعیت را بسیار شکننده می دانند.

این کارشناسان می گویند که اقدام بانک مرکزی ترکیه در اعلام شش میلیارد دلار تزریق پول به بازار ارز ترکیه در ماه جاری را مهمترین عامل در فرونشستن نسبی التهاب در بازار ارز می دانند.

نرخ یورو در قبال لیرترک نیز همسو با کاهش نسبی تنش در بازارها رو به کاهش است و تا 93/2 لیرترک افت کرده است. هفته گذشته نرخ یورو به سه لیرترک رسیده بود.

عملیات پلیس ترکیه موسوم به عملیات بزرگ ارتشا و فساد مالی که با محوریت استانبول که طی آن 52 نفر از جمله فرزندان سه نفر از وزیران سابق کابینه اردوغان، مدیر عامل بانک دولتی هالک بانک این کشور و چند نفر از تاجران و کارآفرینان سرشناس ترکیه ای دستگیر شدند، تزلزل سیاسی جدی در ترکیه ایجاد کرده است.

دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه این عملیات را به عنوان اقداماتی سازمان یافته و ˈبسیار زشتˈ در درون دستگاه دولتی با ارتباطات خارجی برای مهندسی سیاسی در آستانه انتخابات محلی و تضعیف جدی حزب حاکم و شخص اردوغان ارزیابی کرده است، برخی محافل نیز این عملیات را جدال سرنوشت ساز بین جماعت گولن و حزب حاکم عدالت و توسعه ارزیابی می کنند.

ناظران سیاسی و اقتصادی در آنکارا می گویند که حزب حاکم ترکیه در حیات سیاسی کوتاه خود که از سالهای 2000 میلادی شروع شده است، شاهد چنین تزلزل جدی و با مخالفتی سازمان یافته در درون خود روبه رو نبوده است، از این رو احتمال توسعه این تزلزل سیاسی تا زمان به دست گرفتن دوباره قدرت توسط اردوغان و کمیته مرکزی حزب حاکم ادامه خواهد داشت و عملیات مهار این بحران می تواند تبعات اقتصادی و سیاسی عمیقی نیز در پی داشته باشد

خاورم/2011**230 **1010
کد N33894