همزمان با اولین روز هفته وقف؛

نمایشگاه‌های «همه واقف باشیم» در سراسر استان تهران افتتاح شد

ايران,وقف

همزمان با هفته وقف، به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران نمایشگاه‌ فرهنگی و هنری «همه واقف باشیم» در سراسر استان تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعدازظهر روز دوشنبه 9 دی ماه با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، رییس اداره اوقاف لواسانات و رودبار قصران در منطقه شمال تهران افتتاح شد.

در این غرفه‌ها که با هدف تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف و بزرگداشت جایگاه امامزادگان و بقاع متبرکه برپا شده غرفه‌هایی همچون مشاوره وقف، خیمه‌های معرفت، پرسش و پاسخ، قرآن بخوانید جایزه بگیرید، آگاهی‌های عمومی و اجتماعی، خطاطی، نقاشی، مسابقات ورزشی، غرفه چند رسانه‌ای، عفاف و حجاب و عرضه کتاب و محصولات قرآنی با 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

در حاشیه این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین نظری رییس اداره اوقاف لواسانات و رودبار قصران در توضیح اهداف و رویکردهای برپایی نمایشگاه، گفت: در هفته وقف نمایشگاه فرهنگی با شعار «همه واقف باشیم» در سراسر استان تهران برپا می‌شود که در این نمایشگاه‌ها گزارش عملکرد ادارات اوقاف و معرفی بقاع متبرکه و موقوفات هر منطقه، ترویج فرهنگ وقف و امامزادگان ارائه می‌شود.

وی با بیان این‌که «وظیفه ما تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف است و تنها محدود به یک هفته نمی‌شود»، افزود: تنها یک هفته تبلیغ نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد. قطعا در طول سال فعالیت‌های زیادی انجام می‌شود که این هفته تابلو و نماد فعالیت‌های اوقاف در سراسر کشور است.

رییس اداره اوقاف لواسانات و رودبار قصران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که مهم‌ترین پرونده‌های اختلافی درباره اراضی موقوفه با کدام نهادها بوده است؟ گفت: مهم‌ترین پرونده‌ها مربوط به منابع طبیعی است که در قالب تفاهمنامه بین اوقاف و اداره کل منابع طبیعی استان مشکلات تا حدود زیادی برطرف شده و نزدیک به چهار هزار هکتار از اراضی این منطقه رفع اختلاف شده است.

وی با اشاره به تعداد دعاوی مطروحه در سال 92 در محاکم قضایی، گفت: حدود 70 پرونده در 9 ماهه سال 92 در محاکم قضایی مطرح شده که شش پرونده علیه موقوفات این منطقه صادر شده و بیش از 40 مورد به نفع موقوفات بوده است.

نظری از ثبت سه وقف جدید در 9 ماهه سال 92 در منطقه لواسانات و رودبار قصران خبر داد و گفت: البته با توجه به شرایط منطقه تعداد موقوفات پایین است و تلاش می‌کنیم با فرهنگ‌سازی و تبلیغ فرهنگ وقف این تعداد افزایش پیدا کند.

رییس اداره اوقاف لواسانات و رودبار قصران،‌ گفت: از متمولین و کسانی که توانایی مالی دارند می‌خواهیم تا در این منطقه در موضوعاتی همچون درمان، ازدواج، کمک به بیماران و نیازمندان که موقوفات کمی دارند اقدام به وقف نمایند زیرا بیش از 90 درصد موقوفات در این منطقه برای عزاداری است و این نشان می‌دهد مردم برای مقابله با سیاست حکومت رضاخان که عزاداری برای سیدالشهداء (ع) را ممنوع کرده بود اقدام به کار کرده‌اند.

وی همچنین با بیان این‌که «متاسفانه در منطقه‌ای مثل لواسانات و رودبار قصران هشت امامزاده بدون بقعه هستند» گفت: امامزادگان بزرگواری همچون امامزاده شاهچراغ، محمدتقی، اسماعیل شمشک، پیرعطا، ابراهیم گرمادن و ... هیچ بقعه‌ای ندارند که کمک و همیاری مردم مومن و متدین منطقه را می‌طلبد.

نظری همچنین گفت: در منطقه لوسانات و رودبار قصران 964 موقوفه با سه هزار و 200 رقبه و 34 بقعه و امامزاده متبرکه واقع شده است.

رییس اداره اوقاف لواسانات و رودبار قصران از تغییر رویکرد مردم و ایجاد نگاه مثبت نسبت به موقوفات و انجام وقف‌های جدید طی چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: امروز حس مردم نسبت به اجرای امینانه نیات واقفین و امانتداری در مورد وقف بیشتر شده است لذا طی سه سال گذشته نزدیک به 15 وقف جدید در این منطقه انجام شده است و این نشان از بازگشت مردم به وقف و اوقاف و توجه ویژه آنها به این سنت الهی دارد.

انتهای پیام

کد N33723