کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه:

آمریکا نگران به رسمت شناختن قدرت ایران به عنوان بازیگر منطقه ای است

سیاست خارجی,کنفرانس ژنو

تهران- ایرنا- کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه دلیل مخالف آمریکا با حضور ایران در کنفرانس حل بحران سوریه (ژنو2) را نگرانی این کشور از به رسمیت شناختن ایران به عنوان یک بازیگر مهم منطقه ای دانست.

«حسین رویوران» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:برگزاری کنفرانس برای حل بحران سوریه دارای دو موضوع برای بررسی است.نخستین مساله مربوط به حضور یا نبود ایران در کنفرانس و مسئله دیگر هدف اصلی از برگزاری این جلسه است.

وی افزود:ایران همواره از راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران داخلی سوریه حمایت کرده،بنابراین به نظر می رسد مقامات ایرانی ،در صورت حضور و یا عدم حضور در کنفرانس ژنو2 از اجماع برای یک راه حل نهایی و مسالمت آمیز برای حل این مساله استقبال می کنند.

این کارشناس ارشد مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: اما درباره شرکت ایران در این کنفرانس باید گفت که پیش از این گفته شده بود که این نشست با دورنخست آن (ژنو1) متفاوت خواهد بود.در واقع قرار شده بود همه بازیگران منقطه ای ،بین المللی وداخلی دراین کنفرانس حضور داشته باشند.

تحلیلگر مسائل منطقه ای اضافه کرد:در حالیکه وقتی بازیگران مهمی چون ایران حضور نداشته باشند،نمی توان از همه دیدگاه ها و نظرات بهره گرفت و عنوان یک کنفرانس همه گیر را برآن نهاد.

وی، همچنین تعیین ضمانت های اجرایی برای تصمیم اتخاذ شده دراین کنفرانس را از دیگر مسائل مهم ژنو2 دانست.

رویوران دلیل مخالفت آمریکا با حضور ایران در این کنفرانس را به اهمیت نقش ایران به عنوان یک بازیگر قدرتمند منطقه ای مرتبط دانست و گفت:وقتی مدت هاست که غرب با تبلیغات گسترده ایران را عامل بحران زای منطقه معرفی می کند،بنابراین با حضور این کشور در کنفرانس ژنو2 آمریکا ضمن اعتراف به قدرت و نقش ایران در حل بحران سوریه، این کشور را به عنوان یک مهره مهم به رسمیت می شناسد.

به عقیده این تحلیلگر سیاسی، ایفای این نقش ایران برای آمریکا بسیار سنگین خواهد بود.

وی همچنین دربخش دیگری از سخنانش به انفجاراخیر لبنان و ترور«محمد شطح» وزیر سابق اقتصاد این کشور اشاره کرد و گفت: عواملی که پشت این حادثه هستند را نباید جدا از افرادی که مرتکب اقدامات تروریستی درعراق ،افغانستان ،پاکستان و سوریه می شوند، دانست.

به گفته رویوران،هدف از اقدامات تروریستی این چنینی ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و مقابل هم قرار دادن پیروان این دو گروه از مسلمانان است و عامل اصلی و هدایت کننده حرکت هایی از این دست را باید رژیم اشغالگر اسرائیل دانست.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه ای یادآور شد: کسانی که دست به اقدامات خشونت باری از این دست می زنند، در تقابل با کنفرانس ژنو2 رفتار می کنند که به دنبال یافتن راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران سوریه است.

سیام(4)9173** 1418
کد N33687