کره جنوبی از پاکسازی مقامات کره شمالی خبر داد

کره شمالی,مقامات,پاکسازی

تهران - ایرنا - یکی از وزرای کره جنوبی دوشنبه اعلام کرد: کره شمالی درحال پاکسازی مقامات نزدیک به شوهرعمه اعدام شده ˈکیم جونگ اونˈ رهبر این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازسئول، ˈریو کیهل جایهˈ وزیراتحاد دو کره که مسوول امور مرزی بین دو کشور است، طی سخنانی در کمیته روابط خارجی پارلمان کره جنوبی گفت: نشانه ها حاکی است کسانی که روابط بسیارنزدیکی با ˈجانگ سونگ تائکˈ داشتند، فراخوانده شده و پاکسازی می شوند.

با این حال ˈریوˈ گفت که به نظر می رسد این پاکسازی در بین گروه کوچکی از مقامات کره شمالی صورت می گیرد و پاکسازی گسترده حزبی یا مقامات نظامی این کشور نیست.

ˈجانگ سونگ تائکˈ شوهرعمه رهبر کره شمالی که زمانی بطورغیر رسمی مرد شماره دو این کشور تلقی می شد، در 12 دسامبر(21 آذر) به اتهام های مختلف از جمله خیانت و فساد اعدام شد.

این درحالی است که رییس سازمان جاسوسی کره جنوبی اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد: 2 تن از دستیاران ˈجانگˈ اعدام شده اند و برخی از دیپلمات ها یا مقامات تجاری که روابط نزدیکی با وی داشته اند از خارج به کشور فراخوانده می شوند.

خبرگزاری ˈیونهاپˈ کره جنوبی نیز جمعه گزارش داد ˈپاک کوانگ کوهلˈ سفیر کره شمالی در سوئد و همسرش به کشور فراخوانده شده اند و دستور بازگشت ˈجانگ یونگ کوهلˈ برادر زاده جانگ و سفیر کره شمالی در مالزی نیز دراوایل ماه جاری میلادی صادر شده است.

اعدام ˈجانگˈ یکی از بهت آورترین تحولات پس از به قدرت رسیدن حکمران جوان کره شمالی به دنبال درگذشت دوسال پیش پدرش ˈکیم جونگ اونگˈ تلقی شده است.

مترجمام 1450**1392
کد N33470