معاون سابق دومای روسیه:

حسن نیت متقابل کلید حل مساله هسته ای ایران است

خارجی ایران دومای روسیه,مذاکره هسته ای ژنو,مسکو

مسکو- ایرنا- پروفسور سرگئی بابورین معاون سابق دومای روسیه با اشاره به مذاکرات امروز ایران گفت: ایران و گروه 1+5 باید به این واقعیت توجه داشته باشند که حسن نیت متقابل تنها کلید حل مساله هسته ای است و دو طرف باید با صبر و شکیبایی در این مسیر حرکت کنند.

بابورین روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: مذاکرات ایران و گروه 1+5 امروز در سطح کارشناسان در ژنو برگزار می شود و در دستور کار آن مسایل فنی مربوط به اجرای توافق های به دست آمده در 24 ماه نوامبر گذشته است.

وی افزود: این توافق مهم، نقش قابل توجهی در کاهش تنش ها میان ایران و کشورهای غربی داشته است و در صورت واقع بینی بطور حتم می تواند پایه و اساس توافق نهایی و جامع برای حل مساله هسته ای ایران را تشکیل دهد.

کارشناس روس در ادامه سخنان خود بر لزوم حسن نیت ایران و گروه 1+5 در مذاکرات امروز و دورهای بعدی مذاکرات دو طرف تاکید و اضافه کرد: ایران در دور قبلی مذاکرات در ژنو در اواخر ماه نوامبر گام های مهم و معینی برداشت که رویکرد این کشور برای دوری از هر گونه بحران در مساله هسته ای خود را به نمایش گذاشت.

معاون سابق دومای روسیه گفت: در دیدارهایی که در سالیان اخیر با مقامهای ایرانی داشته ام به این نتیجه رسیده ام که ایران بیشتر از حقوق خود و احترام به منافع ملی این کشور چیزی نمی خواهد و به همین دلیل خواسته های این کشور قانونی است.

وی افزود: متاسفانه برخی کشورهای غربی و به ویژه آمریکا که عادت کرده اند برای کشورهای مختلف تعیین تکلیف کنند و خواسته های خود را بر دیگران تحمیل نمایند در مساله هسته ای ایران رویکرد زیاده خواهانه ای داشته و همین رفتار غیراستاندارد و خارج از عرف بین المللی منشاء تنش های شدید در سطح بین المللی شده است.

وی افزود: آنها می گویند از برنامه هسته ای ایران نگران هستند و این در حالی است که تهران حتی یک کلاهک هسته ای ندارد و بارها هم سران این کشور اعلام کرده اند که در پی ساخت بمب اتمی نیستند.

کارشناس روس گفت: مهم تر از همه فتوای رهبر انقلاب ایران است که تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته ای را منع کرده و حرکت در این مسیر را حرام دانسته است.

وی اضافه کرد: توجه شایسته به این فتوا به عنوان حکم دینی غیرقابل اغماض از طرف غرب و گروه 1+5 می تواند فضای اعتماد در مذاکرات ایران و این گروه را تقویت بخشد.

بابورین گفت: گروه 1+5 همچنین باید به این واقعیت توجه کند که در جریان هزاران نفر روز بازرسی های انجام گرفته از سایت های هسته ای ایران شواهدی دال بر حرکت این کشور به سوی ساخت بمب اتمی ثبت یا گزارش نشده است.

وی ادامه داد: ایران در پی ساخت سلاح اتمی نیست و سازمان های اطلاعاتی آمریکا هم در گذشته به این واقعیت اذعان داشته اند.** غرب در مسیر لغو تحریم ها گام بردارد

معاون سابق دومای روسیه با بیان این که غرب هم باید بطور متناسب با اقدامات برای شفاف سازی برنامه هسته ای ایران گام بردارد، اظهار داشت: لغو تدریجی تحریم ها گام مهم غرب به ویژه کشورهای اروپایی برای حل اختلافات خود با ایران است.

وی گفت: کشورهای غربی باید در وهله اول تحریم های یکجانبه و چندجانبه را که به سفارش آمریکا در باره ایران وضع کرده است، لغو کند.

کارشناس روس با اشاره به غیرقانونی بودن این تحریم ها اظهار داشت: در سیستم مناسبات بین المللی به هیچ کشوری اجازه داده نشده است بطور خودسرانه کشور یا گروهی از کشورها را تحریم کند.

وی اضافه کرد: فقط شورای امنیت سازمان ملل و آن هم در شرایط خاص و با استناد به منشور سازمان ملل می تواند کشوری را تحریم کند و کشورها هر قدر هم قدرتمند باشند چنین اختیار یا صلاحیتی را ندارند.

کارشناس روس تاکید کرد تحریم های وضع شده علیه ایران از سوی شورای امنیت هم باید پس از همکاری های این کشور در حل مساله هسته ای خود به تناسب گام های تهران لغو شوند.** همکاری ایران با آژانس راهگشای مساله هسته ای

معاون سابق دومای روسیه گفت: در شرایط کنونی تنها راه ایران برای اعتمادسازی نسبت به برنامه هسته ای خود همکاری گسترده با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

وی افزود: ایران باید خارج از چارچوب سیستم کنترل های آژانس فعالیت هسته ای انجام ندهد و به این صورت می تواند امکان هر گونه بهانه گیری را از کشورهای دیگر بگیرد.

بابورین با اشاره به همکاری های ایران و آژانس در سال های اخیر اظهار داشت: هر چند که ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری گسترده ای دارد و بازرسان بطور منظم از مراکز هسته ای این کشور بازدید می کنند و دوربین های مدار بسته هم در سایت های هسته ای فعالیت ها را به تصویر می کشند اما ایران با افزایش سطح همکاری ها می تواند در کنار مذاکرات سیستم مهم شفاف سازی برنامه هسته ای خود را تقویت دهد.

بابورین ابراز امیدواری کرد در طول ماههای آینده در جریان مذاکرات ایران و گروه 1+5 و تعامل با آژانس معدود مسایل باقی مانده نیز حل و ابهامی در فعالیت های هسته ای ایران وجود نداشته باشد و بررسی پرونده ایران در شورای امنیت و آژانس در مسیر عادی قرار گیرد.

اروپام/2242**518** 1337
کد N33231