همسایگان علیه ژاپن به هم صدایی رسیدند

خارجی,ژاپن,معبد یاسوکونی

پکن - هم صدایی کره جنوبی، چین و کره شمالی درانتقاد از اقدام نخست وزیر ژاپن بخاطر حضور دریک محل یادبود نظامیان جنگ جهانی دوم روز دوشنبه شدت بیشتری یافت.

به گزارش ایرنا، خانم ˈپارک گیون هیهˈ رییس جمهور کره جنوبی آخرین جلسه هیات دولت خود در سال جاری میلادی را به انتقاد از عملکرد ˈشینزوآبهˈ نخست وزیر ژاپن اختصاص داد.

آنطور که رسانه های محلی گزارش کردند رییس جمهور کره آبه را متهم کرده که می خواسته با باز کردن زخم های کهنه جلال از بین رفته نظامی کشورش را به رخ بکشد.

بازدید آبه ازمعبد یاسوکونی که مهم نگهداری لوح یادبود نظامیان کشته شده ژاپنی در جنگ جهانی دوم است درآخرین روزهای سال 2013باعث جرقه ای از عصبانیت و جنگ تبلیغاتی بین کشورهای همسایه و توکیو شده است.

رییس جمهور کره جنوبی ابراز امید کرد دولت راستگرای ژاپن در سال نو میلادی با رویکردی جدید اعتماد در روابط با کشورهای همسایه را تقویت کند.

وی ابراز عقیده کرد اقدامات نخست وزیر ژاپن با ارزش ها و استانداردهای جامعه بین الملل مطابقت ندارد.

در همین حال رسانه های کره شمالی نیز امروز به انتقاد از نخست وزیر ژاپن روی آوردند و اقدام آبه را بخاطر حضور در معبد یاسوکونی به مثابه ˈاعلام جنگ علیه مردم در آسیا و بقیه جهان ˈ قلمداد کردند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در تفسیری نوشت: این معبد نمادی ازنظامی گری ژاپن می باشد که فجایع بزرگی برای آسیا به وجود آورده است .

چین نیز روز دوشنبه و پس از چند روز موج تبلیغاتی علیه توکیو اعلام کرد هیچ برنامه ای برای دیدار بین مقامات ارشد این کشور و شینزو آبه وجود ندارد.

خبرگزاری رسمی چین در گزارشی که در صفحه نخست سایت خود قرار داد، نوشت: چهار روز پس از دیدار نخست وزیر ژاپن از معبد جنجال برانگیز یاسوکونی محکومیت این اقدام شکل منطقه ای و جهانی به خود گرفته است .

شین هوا افزود، خبرگزاری کیودو دیروز نتیجه یک نظرسنجی را در داخل ژاپن منتشر کرده که نشان می دهد نزدیک به 70 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند آبه باید عواقب سیاسی حضورش در معبد یاسوکونی را که پس از هفت سال توسط یک نخست وزیر این کشور انجام شده ، بپذیرد.

همسایگان ژاپن معبد یاسوکونی را یادگار جنایتکاران جنگی می داند که در منطقه و در جریان جنگ دوم جهانی جرایم زیادی مرتکب شده و نسل کشی کرده اند.

لوح های بیش از دو میلیون و 500 هزار سرباز ژاپنی از جمله 14 مقام ارشد نظامی این کشور دراین معبد نگهداری می شود.

آساق ** 275 **
کد N33161