همایش یاوران وقف برگزار شد

معاون فرهنگی اوقاف تهران: با وقف حتی یک جلد کتاب همه واقف شویم

سیاسی

همایش یاوران وقف به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در مدرسه نشاط نسیم‌شهر و با حضور مدیران اوقاف،‌ آموزش و پرورش،‌دانش‌آموزان،‌اولیا و مربیان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ در ابتدای این مراسم نوحی رییس اداره کل آموزش و پرورش ناحیه دو شهرستان بهارستان با گرامیداشت هفته وقف گفت: این همایش اولین برنامه‌ای است که با عنوان یاوران وقف در این شهرستان برگزار می‌شود.

وی خطاب به دانش‌آموزان گفت:‌ امروز مسوولان اوقاف برای فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ وقف در جامعه دست نیاز به سوی شما دراز کرده‌اند؛ لذا باید بدانیم وقف عمل پیچیده‌ای نیست و نیاز به سرمایه هنگفت ندارد. زیرا با اهدای یک جلد کتاب نیز می‌توان این سنت حسنه را احیا کرد.

وی با بیان این‌که «بیش از 90 درصد محدوده نسیم‌شهر موقوفه است»، افزود: با توجه به این مساله،‌عمل به احکام مربوط به وقف از موضوعاتی است که مسوولان اداره اوقاف این شهرستان باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین سیدهاشم حسینی معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان تهران با تبیین جایگاه وقف خاطرنشان کرد: وقف به معنی تخصیص بخشی از اموال واقف برای استفاده عموم مردم یا بخشی از مردم است.

وی افزود: یک فرد با انجام وقف،‌مال خود را به خداوند تقدیم کرده و از ملکیت خود خارج می‌کند و در این عمل خود مشخص می‌کند که چه کسانی از عواید آن بهره ببرند.

وی به اهمیت نقش وقف در طول تاریخ اسلام اشاره و اظهار کرد: سنت حسنه وقف را اولیای الهی بسیار مورد توجه قرار داده و بخشی از اموال خود را در جهت رفع نیازهای جامعه اختصاص می‌دادند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف استان تهران ادامه داد: انسان‌های نیک همواره علاوه بر خود به همنوعانشان فکر می‌کنند و بخشی از سرمایه خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند؛ بنابراین ما می‌توانیم با یک اقدام کوچک نیز حرکت بزرگی را در این زمینه آغاز کنیم و همه واقف باشیم.

وی در پایان سخنان خود با تقدیر از اداره آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران و مسوولان مربوطه گفت: مسوولان در امر وقف به ویژه در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی اقدامات خوبی انجام داده‌اند و اداره اوقاف و امور خیریه با تعامل و مشارکت مسوولان گام‌های بلندی را برداشته است.

در ادامه آخوندی معاون فرهنگی پرورشی اداره کل آموزش و پرروش استان تهران به عنوان آخرین سخنران این همایش با گرامیداشت هفته وقف با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه وقف توسط مسئولان مربوطه گفت: با توجه به تفاهمنامه‌ای که سال گذشته بین اداره آموزش و پرورش و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران صورت گرفت تاکنون برنامه‌های خوبی در سطح مناطق و شهرستان‌ها انجام شده است که روز به روز در حال توسعه است.

وی وقف در زمینه آموزش و پرورش را بسیار مفید ارزیابی کرد و افزود: بخش بزرگی از منابعی که در موقوفات وجود دارد باید درزمینه آموزش و پرورش هزینه شود چرا که اثر ماندگارتری برای واقف دارد و وقف در حوزه آموزش و پرورش بسیار گسترده و موضوعات مختلفی را دربرمی‌گیرد.

وی افزود: واقفان با هدایت اداره اوقاف درآمدهای موقوفات را بین دانش‌آموزان هزینه کنند تا قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته شود.

معاون فرهنگی پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران در پایان از برگزاری برنامه آموزشی عملی نماز و جشن‌های عبادت در مدارس ابتدایی و راهنمایی ویژه دانش‌آموزان پایه سوم ابتدایی دختران و اول متوسطه پسران در مدارس و بقاع متبرکه با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران خبر داد.

انتهای پیام

کد N33144