برگزاری تظاهرات در برابر منزل رئیس جمهوری اوکراین

اوکراین یانوکوویچ,تظاهرات کی یف اروپا,رسانه های خارجی

تهران - ایرنا - هزاران تن از مردم اوکراین برای اولین بار در برابر منزل شخصی ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری این کشور تظاهرات کردند و خواستار استعفای او شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های خارجی، حدود پنج هزار تن از اوکراینی ها روز یکشنبه در خارج از محل اقامت رئیس جمهوری موسوم به ˈمژیگیریاˈ تجمع کردند و بطور نمادین با حمل یک تابوت خواستار پایان یافتن حیات سیاسی رئیس جمهوری شدند.

الجزیره در این باره گزارش داد: این در حالی بود که محل اقامت رئیس جمهوری اوکراین در 15 کیلومتری خارج از شهر کی یف تحت تدابیر شدید امنیتی نیروهای ضد شورش قرار دارد.

واشنگتن پست نیز در این باره نوشت: حدود 20 هزار تن در ادامه مخالفت ها با اقدام دولت در کنار گذاشتن قراردادی همکاری با اتحادیه اروپا به خیابان های کی یف پایتخت این کشور رفتند.

این در حالی بود که شمار تظاهرکنندگان روز یکشنبه در یک روز سرد نسبت به راهپیمایی های قبلی بسیار کمتر بود.

راهپیمایی روز گذشته همانند موارد قبلی با سخنرانی رهبران معنوی از جمله وعاظ مسیحی، یک خاخام و یک مفتی آغاز شد که در سخنان خود خواستار وحدت ملی شدند و بر حق تظاهرکنندگان برای داشتن دولت دلخواه خود تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از تظاهرکنندگان در کی یف از مناطق غربی و مرکزی شهر می آیند در حالی که مردم مناطق شرقی کی یف که عمدتا روسی زبان هستند از روابط نزدیک تر با مسکو حمایت می کنند.

تظاهرکنندگان از تصمیم ماه گذشته ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری مبنی بر کنار گذاشتن قراردادی با اتحادیه اروپا و ایجاد روابط نزدیک تر با روسیه خشمگین هستند.

تظاهرات ضد دولتی در تاریخ 30 نوامبر به شدت سرکوب شد اما از آن پس دولت یانووکویچ کاربرد زور علیه تظاهرات را محدود کرده به این امید که مخالفت ها به مرور رنگ ببازد.

در روزهای گذشته همچنین شماری از مخالفان دولت سوار بر خودرو اقدام به حرکت اعتراضی کردند. روز شنبه دهها خودرو به نشانه اعتراض از مرکز شهر کی یف به سوی خانه ˈویکتور پشونکاˈ دادستان کل کشور در حومه شهر حرکت کردند.

ˈآرسنی یاتسنیکˈ از رهبران مخالفان گفت که معترضان سه خواسته اصلی دارند؛ آزادی تمام زندانیان بی گناه، مجازات تمام گناهکاران و استعفای دولت.

بر اساس گزارش ها، روز گذشته (یکشنبه) قرار بود حرکت اعتراضی با خودرو به سمت منزل رئیس جمهوری اوکراین نیز انجام شود که گزارشی در این خصوص منتشر نشده است.

اروپام**1078**1337
کد N33105