حمله تروریستی به ایستگاه پلیس چین

ایرنا نوشت:

در حمله تروریستی روز دوشنبه به یک ایستگاه پلیس در شمال غرب چین هشت تن کشته شدند. منابع رسمی در چین اعلام کردند پلیس در منطقه خودمختار سین کیانگ مورد حمله تروریستی قرار گرفته که درپی تبادل آتش هشت تن جان خود را از دست داده اند.این حمله در شهرستان ˈیارکندˈ یک منطقه قدیمی نزدیک کاشغر در جوار جاده ابریشم رخ داده است.

دولت محلی سین کیانگ در بیانیه ای کوتاه که در وب سایت رسمی آن منتشر شد گفت: حدود ساعت 30/6 دقیقه صبح امروز به وقت محلی شماری شورشی با مواد منفجره و سلاح سرد به یک ایستگاه پلیس در شهرستان یارکند حمله کرده اند.

در اوایل ماه جاری نیز پلیس چین 14 تروریست را در حوالی شهر کاشغر به ضرب گلوله از پای در آورد.

مسوولان در چین طی روزهای اخیر نسبت به تحرکات تروریستی درایام تعطیلات سال نو میلادی و سال جدید چینی که بزودی فرا می رسد، هشدار داده اند.

حزب حاکم و دولت این کشور با صدور بخشنامه و بیانیه هایی از مردم و ارگان های ذیربط خواسته اند هوشیار باشند.

این اولین بار در سال های اخیر است که دولت چین نسبت به فعالیت های تروریستی در چنین ایامی آشکارا هشدار می دهد.

همزمان به سازمان های ذیربط دستور داده شده بقدری هوشیار باشند که هر اقدامی را در نطفه نابود کنند.

کشور چین در ماههای اخیر شاهد چند مورد اقدام برنامه ریزی شده تروریستی از جمله در شهر پکن و منطقه خودمختار سین کیانگ بوده که تلفات و خساراتی به همراه داشته است.

اوایل آبان ماه امسال و درآستانه نشست حزب کمونیست در پکن بر اثر برخورد یک خودرو با مردم و آتش گرفتن آن در میدان ˈتیان انمنˈ پنج تن از جمله دو جهانگرد کشته و 38 نفر مجروح شدند.

به دنبال این حادثه پلیس سه روز بعد اعلام کرد سه نفر از کشته شدگان از اهالی منطقه سین کیانگ بوده اند و رویداد یک حمله انتحاری و تروریستی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد این حادثه تصریح کرد جنبش ترکستان شرقی که جدایی این منطقه از چین را دنبال می کند خطرناک ترین تهدید امنیتی برای کشورش است.

پس از حادثه میدان تیان آنمن ˈ گوا شنگ کانˈ وزیر امنیت عمومی چین نسبت به احتمال حملات تروریستی بیشتر هشدار داد.

وی با تاکید براینکه کشورش در وضعیت ˈپیچیده و سختیˈ در مبارزه با تروریسم قرار گرفته،گفت: همه سازمان های امنیتی چین در همه سطوح باید مراقب بوده و تلاش کنند تا هر عملیات تروریستی در نطفه نابود شود.

52261

کد N32975