اتحادیه اروپا خواهان شفافیت دولت ترکیه شد

اتحادیه اروپا صراحتا به نخست‌وزیر ترکیه درخصوص مداخله در فرآیند قضایی این کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، این هشدار پس از آن اعلام شد که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به سختی با مقامات قضایی این کشور درخصوص تحقیقات ضدفساد مالی اخیر دچار کشمکش شده است.

دولت ترکیه از سوی مقامات اروپا نسبت به شیوه برخورد با تحقیقات ضد فساد مالی در این دولت مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

اخیرا المار بروک، رئیس کمیته امور خارجه پارلمان اروپا و فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان از دولت ترکیه خواستند تا در امور قضایی این کشور مداخله نکند.

اشتاینمایر همچنین از ترکیه خواست تا درخصوص رسیوایی فساد مالی اخیر در این کشور بیشتر شفاف‌سازی کند. وی در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه بیلدآم زونتاگ که در تاریخ 28 دسامبر منتشر شد، گفت: ما به توانایی دولت ترکیه در روشن ساختن اتهامات فسادی که مطرح شده صرف نظر از اشخاص درگیر این قضیه اعتماد داریم.

وی تاکید کرد: خاورمیانه به ترکیه به عنون تکیه‌گاه ثبات نیاز دارد.

المار بروک تصریح کرد: دولت ترکیه فشار زیادی را به استقلال قوه قضایی این کشور تحمیل کرده است.

اتحادیه اروپا چند روز پیش به آنکارا نسبت به جانب‌گیری یک طرف علیه طرف دیگر در مناقشه اخیر این کشور هشدار داد.

استفان فوله، کمیسر گسترش اتحادیه اروپا در 27 دسامبر در بیانیه‌ای گفت: من از ترکیه می‌خواهم تا همه اقدامات لازم را برای تضمین اینکه به اتهامات فساد بدون تبعیض و ترجیح دادن یک طرف رسیدگی می‌شود، اتخاذ کند.

وی تاکید کرد: باید استقلال و بی‌طرفی تحقیقات از سوی قوه قضاییه در قبال اتهامات از جمله اتهام فساد تضمین شود.

در مقابل مولوت چاوش اوغلو، وزیر جدید اتحادیه اروپای ترکیه به انتقادات فوله پاسخ داد.

چاوش اوغلو گفت: من از دوستان اروپایی دعوت می‌کنم از باورهای از پیش بررسی نشده اجتناب کنند و هنگام اظهار نظر درخصوص تحولات داخلی ترکیه که دارای ابعاد سیاسی است هوشیارتر باشند.

وی افزود: هیچ‌کس نباید تردیدی درخصوص اینکه ترکیه بر این فرآیند دشوار با هدایت دموکراسی و حقوق اساسی مشروع غلبه خواهد کرد، تردید داشته باشد.

انتهای پیام

کد N32928

خواندنی از سراسر وب