نماینده ملایر در نطق میان‌دستور،

چرا برخی بندهای قانون خدمات کشوری اجرایی نمی‌شود؟

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به مشکلات زیربنایی‌ترین وزارتخانه یعنی آموزش و پرورش شد و گفت: طرح پرداخت حقوق براساس قانون خدمات کشوری و همین‌طور طرح نظام رتبه‌بندی معلمان باید به عنوان اولویت‌ها در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به مشکلات زیربنایی‌ترین وزارتخانه یعنی آموزش و پرورش شد و گفت: طرح پرداخت حقوق براساس قانون خدمات کشوری و همین‌طور طرح نظام رتبه‌بندی معلمان باید به عنوان اولویت‌ها در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌نعمت چهاردولی امروز در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس ضمن گرامیداشت سالروز حماسه 9 دی گفت: مردم ایران اسلامی با حضور حماسی خود در 9 دی نشان دادند اهل کوفه نیستند و علی را تنها نمی‌گذارند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به دستور کار بودن لایحه بودجه 93 در مجلس گفت: متاسفانه مشکلات در زیربنایی‌ترین وزارتخانه یعنی آموزش و پرورش وجود دارد، زیرا این وزارتخانه با 12 میلیون آموزش و یک میلیون معلم مسوولیت خطیری را به عهده دارد و باید بودجه مناسبی نیز به آن اختصاص داده شود.

وی با اشاره به جایگاه و نقش معلمان در تربیت دانش‌آموزان گفت: مثال بارز در این مساله کشور ژاپن است که در یکی از جنگ‌ها وقتی ارتش شکست می‌خورد، وزیر آموزش و پرورش آن زمان استعفا می‌دهد و این موضوع حکایت از نوع تعلیم و تربیت توسط معلمان دارد.

چهاردولی تصریح کرد: اما متاسفانه در وزارت آموزش و پرورش که باید رسیدگی به مشکلات آن در اولویت قرار بگیرد، بی‌توجهی می‌شود و مدیران مدارس برای حل مشکلات با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به تورم 40 درصدی و حقوق ناچیز معلمان در مقابل سایر اعضای هیات علمی خود گواه تفاوت‌ها است زیرا یک هیات علمی تازه استخدام شده پایه حقوقی بیش از معلمی که دارای سابقه بسیار است دارد و معلمان با چه انگیزه‌ای باید تدریس کنند.

وی یکی از مشکلاتی که باید به آن رسیدگی شود، اجرای قانون خدمات کشوری عنوان کرد و گفت: طرح پرداخت حقوق در قالب قانون خدمات کشوری متاسفانه به خوبی اجرایی نمی‌شود و حتی برخی از بندهای آن توسط بعضی از وزارتخانه‌ها نادیده گرفته می‌شود و تنها مواردی توسط آموزش و پرورش و یا وزارت بهداشت اجراشدنی است که آن هم ناقص است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن انتقاد از در نظر نگرفتن ردیف بودجه مستقل برای رسیدگی به مشکلات مدارس گفت: متاسفانه ردیف پرورشی نیز در بودجه حذف شده است که عملا فعالیت‌های پرورشی حذف می‌شود. زیرا اینگونه فعالیت‌ها می‌تواند پاسخگوی تهاجم فرهنگی دشمن باشد.

وی همچنین خواستار پرداخت بیمه طلایی فرهنگیان شد و گفت: متاسفانه به طور کامل این موضوع تحقق نیافته است.

چهاردولی در ادامه اظهار کرد: همچنین یکی از مشکلات معلمان و فرهنگیان هنگام بازنشستگی آنان است که متاسفانه پاداش آنان از جمله حداقل تعیین‌ها است و به جای اینکه به یکباره به آنان پرداخت شود، به تدریج صورت می‌گیرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: متاسفانه برخی از برنامه‌ها و بخشنامه‌ها بدون مطالعه در دستور کار قرار می‌گیرد که باید جلوی آنها گرفته شود که نمونه آن اجرای نظام آموزشی 3-3-6 است که به نظام آموزشی ضربه می‌زند.

وی در پایان خواستار اجرای طرح نظام رتبه‌بندی معلمان شد و گفت: سالیان سال است که اگر در وزارتخانه‌ای شخصی بازنشسته می‌شد، فرزند آن می‌توانست جایگزین شود، اما در آموزش و پرورش که پیش از این چنین کاری صورت می‌گرفت، اکنون عملیاتی نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N32777