با تصویب مجلس؛

طرح استفساریه مربوط به تصمیمات شورای عالی رقابت با اولویت بررسی می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درخواست تغییر دستوری موافقت کردند که به موجب آن طرح استفساریه‌ مواد 63 و 64 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 مربوط به تصمیمات شورای عالی رقابت با اولویت در دستور کار جلسه بعدی مجلس قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، محمد حسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه گفت که طبق تبصره 1 ماده 104 آیین نامه تغییر دستور طرح استفساریه مواد 63 و 64 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 با امضای بیش از 50 نماینده به هیات رئیسه ارائه شده است.

جعفر قادری سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل 44 در توضیح دلیل درخواست این تغییر دستور گفت: وظایف شورای رقابت در قانون سیاست‌های کلی اصل 44 تشریح شده است که تصمیمات این شورا را طبق قانون هیات ت جدید نظر می‌تواند مورد بررسی و تجدید نظر قرار دهد.

وی افزود: در حال حاضر اختلاف نظری بین هیات تجدید نظر و شورای رقابت در مورد تفسیر مواد 61 و 63 و 64 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 ایجاد شده که باعث بروز مشکل شده است.

قادری توضیح داد: در مواردی شورای رقابت آرایی را صادر می‌کند که هیات تجدید نظر آن آراء را قابل تجدید نظر تشخص می‌دهد اما شورای رقابت معتقد است که تنها هیات تجدید نظر می‌تواند در مورد موارد مربوط به ماده 61 قانون سیاستهای کلی اصل 44 بروز پیدا کرده و نظر دهد.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 اضافه کرد:‌ این اختلاف نظر در کمیسیون ویژه مورد بحث قرار گرفت مبنی بر این که آیا حل این موضوع به قانون گذاری نیاز دارد یا این که می‌توان با استفساریه مشکل را حل کرد.

در نهایت مقرر شد که این استفساریه به مجلس ارائه شود تا بلاتکلیفی به وجود آمده بین شورای رقابت و هیات تجدید نظر حل گردد.

به گفته وی، بسیاری از فعالیت‌های شورای رقابت و هیات تجدید نظر منوط به تعیین تکلیف این استفساریه است به همین دلیل در صورت موافقت نمایندگان این طرح با اولویت در دستور کار جلسه آینده مجلس قرار می‌گیرد.

نمایندگان با 140 رای موافق ، 12 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در مجلس با بررسی این طرح به صورت اولویت‌دار موافقت کردند.

انتهای پیام

کد N32620