اردوغان: کار ما هنوز تمام نشده است

سیاسی

نخست‌وزیر ترکیه با انتقاد شدید از یکی از دادستا‌ن‌های پرونده فساد اقتصادی این کشور گفت: اگر آن‌ها با سوء‌استفاده از قدرت خودشان تلاش داشته باشند تا کشور را دچار تفرقه کنند، ما ‌آن‌ها را اخراج می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت،‌ انتقاد رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به معمر آکاش، یکی از دادستان‌های پرونده فساد مالی در ترکیه بود که اخیرا از این پرونده کنار گذاشته شده است.

اردوغان گفت: چنانچه ببینیم آن‌ها با سوءاستفاده از قدرت خود تلاش می‌کنند تا کشور را دچار تفرقه کنند، ما آن‌ها را اخراج خواهیم کرد. نظر شما در این رابطه چیست آقای دادستان؟ صبر کنید. کار ما هنوز تمام نشده است. شما در مقابل دادگاه اظهاراتی مطرح کردید. کدام دادستانی به خیابان می‌آید تا سخن بگوید و بیانیه صادر کند؟

وی افزود: یک دادستان می‌آید و از موقعیتش به طرز عجیبی استفاده می‌کند. او با انتشار اطلاعات محرمانه به رسانه‌های حامی خود بسیاری از مردم بی‌گناه را با توهین‌هایش قربانی کرد. حتی اگر این افراد تبرئه شوند چطور می‌توانند فردا به جامعه بازگردند؟

اشاره نخست‌وزیر ترکیه در اینجا به جنبش فتح‌الله گولن بود که بسیاری از حامیانش پست‌های مهم را در قوه قضاییه در دست دارند.

جنبش گولن موسوم به هیزمت (خدمت) از حامیان اردوغان بود، اما اخیرا اقداماتی را بر علیه دولت حاکم آغاز کرده است.

معمر آکاش اخیرا فشار خارجی بر قوه قضاییه را محکوم کرده بود. انتقاد وی به دلیل امتناع پلیس برای بازداشت 41 مظنون در پرونده فساد اقتصادی بود. پس از آن وی از طرف رئیس دادستانی استانبول از این پرونده کنار گذاشته شد.

نخست‌وزیر ترکیه در ادامه سخنرانی خود گفت که حزب حاکم عدالت توسعه اجازه فساد به هیچ کس را نخواهد داد. وی گفت: ما حتی اجازه فساد به برادر یا حتی فرزندان خود را نمی‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم که راهی برای انجام فساد باز شود.

این در حالی است که پیشتر پسر سه تن از وزرای کابینه اردوغان به اتهام دست داشتن در فساد مالی بازداشت شده‌اند. پس از آن سه وزیر کابینه نیز در اعتراض به دستگیری پسرانشان استعفا کردند.

انتهای پیام

کد N32536