۰

نواب: از راه‌های مقابله با ویژه‌خواری، شفافیت است/مجلس و قوه قضائیه به دولت کمک کنند

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
رييس‌جمهور,فساد

یک فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به دستور رییس‌جمهور برای شناسایی و مجازات ویژه‌خواران و صاحبان درآمدهای غیرموجه، گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد فساد و ویژه‌خواری، شفافیت اطلاعات است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به تعریف ویژه‌خواری و با بیان اینکه "ویژه‌خواری در زمانی اتفاق می‌افتد که افرادی بصورت غیرقانونی به بیت‌المال دست‌اندازی و به اطلاعات ویژه دسترسی داشته باشند"، افزود: در واقع ویژه‌خواران از راه‌های غیرواقعی و غیرقانونی در اقتصاد به امتیازات کلانی دست پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه "ویژه‌خواری و رانت‌خواری از ویژگی‌های اقتصاد ناسالم و رانتی است و در شرایط تحریم این موضوع بیشتر به کشورمان تحمیل می‌شود"، اظهار کرد: رییس‌جمهور با این دستور تلاش کردند که جلوی برخی از بحران‌ها را بگیرند.

نواب با بیان اینکه "باید ساماندهی منظمی در کشور برای جلوگیری از ویژه‌خواری، رانت‌خواری و دریافت رشوه ایجاد شود"، تصریح کرد: از طرف دیگر باید تقوا و ایمان درونی افراد را نیز برای خودداری از انجام چنین اقداماتی ارتقا پیدا کند.

وی به اهمیت شفافیت اطلاعات در دستگاه‌های محتلف کشور اشاره کرد و گفت: نباید فقط از دستگاه‌های نظارتی برای جلوگیری از ایجاد ویژه‌خواری و مبارزه با آن انتظار داشت بلکه دیگر دستگاه‌ها نیز باید شفافیت اطلاعات داشته باشند و به‌گونه‌ای نباشد که برخی از افراد با دسترسی به اطلاعات ویژه به خصوص در شرایط تحریم درصدد ویژه‌خواری برآیند.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین به وظیفه مجلس و قوه قضائیه برای با کمک به دولت جهت مبارزه با ویژه‌خواری اشاره کرد و افزود: مجلس با نظارت و همچنین تصویب قوانین و قوه قضائیه نیز با برخورد مناسب با ویژه‌خواران می‌تواند در این ارتباط به دولت کمک کند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.