رئیس موسسه مطالعات عالی ژئوپلیتیک ایتالیا:

پیشنهاد روحانی ضدیتی اساسی با نظریه غرب مبنی بردرگیری میان تمدن ها دارد

تیبریو گراتسیانی,روحانی,ایتالیا

رم - رئیس موسسه مطالعات عالی ژئوپلیتیک ایتالیا تصویب قطعنامه مبارزه با افراط گرایی و خشونت را گامی بجلو در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو سازمان ملل خواند و گفت: پیشنهاد روحانی ضدیتی اساسی با نظریه درگیری میان تمدن ها که از سوی غرب اعمال می شود ، دارد.

ˈ تیبریو گراتسیانی ˈ رئیس موسسه مطالعات عالی ژئوپلیتیک (IsAG) ایتالیا در گفت وگویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رم گفت : باتصویب پیشنهاد حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل مبنی برˈمبارزه با خشونت و افراط گراییˈ موسوم به ˈ WAVE ˈ وارد مرحله پیچیده ای شده ایم، چرا که سیستم به اصطلاح غربی به رهبری ایالات متحده امریکا فرای لفاظی های صلح طلبانه ، در اقدامات ژئوپلیتیک خود ترجیح می دهد تا نظریه درگیری میان تمدن ها را اعمال کند بنابراین پیشنهاد روحانی ضدیتی اساسی با این نظریه غرب دارد.

وی باتاکید براینکه پیشنهاد روحانی در چارچوب نظریات تهران از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 است گفت : این قطعنامه گامی بجلو در روابط میان ایران و کشورهای عضو سازمان ملل محسوب می شود.

گراتسیانی با اشاره به اهمیت تاریخی این قطعنامه افزود : از نظر تاریخی این قطعنامه در چارچوب یک تحول ژئوپلیتیک (جغرافیایی سیاسی ) است که کارشناسان آن را تحول ˈ تک - چند قطبیˈمی خوانند و خود تصدیق دور جدیدی از سیاست خارجی است که از سوی دولت کنونی وعده داده شده بود.

رئیس موسسه مطالعات عالی ژئوپلیتیک ایتالیا گفت : باید یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران یکی از نخستین کشورهایی بود که نشستی بین المللی برای ترویج گفت وگو میان تمدن ها برگزار کرد و طرح روحانی نیز نتیجه مستقیم آن محسوب می شود.

پیشنهاد روحانی مبنی بر جهانی عاری از خشونت و افراط گرایی روز 28 آذر ماه گذشته در سازمان ملل با اکثریت قاطع 190 رای تصویب شد.

اروپام ** 2171/1547
کد N32342