سفیر تونس در ایران:

تونس از فعالیت های صلح آمیز هسته ایران حمایت می کند

مجلس

سفیر تونس در تهران با تاکید بر حمایت کشورش از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران گفت: پیشرفتهای ایران در زمینه های مختلف از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای موجب قوت قلب جهان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای خالد زیتونی سفیر تونس در تهران پیش از ظهر امروز یکشنبه 8/10/92 در پایان ماموریت خود در تهران با آقای علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با قدردانی از تلاشهای سفیر تونس در تهران در دوره ماموریت خود گفت: "گسترش ارتباطات دوستانه با تونس به عنوان کشوری مهم در جهان اسلام مورد توجه قرار دارد و ما از گسترش همکاری های پارلمانی به ویژه میان کمیسیونهای مختلف و مجالس دو کشور حمایت می کنیم.

وی همچنین با اشاره به ظرفیتهای وسیع دو کشور برای همکاری در زمینه های مختلف، سطح فعلی مبادلات و همکاری های فیمابین را ناکافی دانست و افزود: "باید از ظرفیتهای موجود در دو کشور برای توسعه مبادلات به نفع دو ملت بهره برد".

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به حوادث تروریستی در سوریه، لبنان، عراق و افغانستان گفت: "مشکل تروریسم و تکفیری ها در منطقه مشکل بزرگی است که در صورت عدم چاره اندیشی در خصوص آن توسط کشورهای منطقه به معضلی جبران ناپذیر تبدیل خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به معضل تولید و فروش مواد مخدر در افغانستان گفت: "درآمدهای میلیاردی ناشی از فروش مواد مخدر اصلی ترین منبع تغذیه مالی تروریست ها است که باید با همکاری کشورهای منطقه از آن جلوگیری کرد."

بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایران از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی برای بحران سوریه بوده است گفت: "متاسفانه قدرتهای بزرگ که با کمک برخی از کشورهای منطقه موجبات نظامی شدن بحران سوریه و کشتار هزاران نفر از مردم بی گناه این کشور را فراهم کردند اکنون پس از سه سال به اشتباه خود پی برده اند و در پی راه حل سیاسی برای آن می گردند.

وی بر این اساس تاکید کرد: "مشکل سوریه تنها از راه سیاسی و توسط خود مردم سوریه قابل حل است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان این دیدار با اشاره به توافقات هسته ای اخیر کشورمان با 1+5 گفت: "جمهوری اسلامی ایران همواره با انحصار گرایی در علم تکنولوژی مخالف بوده است و توافقات ما در ژنو بر پایه به رسمیت شناختن حق ایران در برخورداری از دانش صلح آمیز هسته ای است و بر این اساس به جلو می رویم.

خالد زیتونی سفیر تونس در تهران نیز در ادامه همین دیدار با تاکید بر لزوم گسترش روابط دو کشور گفت: ایران نه تنها به عنوان کشوری پیشرفته و اسلامی بلکه به عنوان مرکز حکمت و علم مورد توجه ما قرار دارد.

وی با تاکید بر حمایت کشورش از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران گفت: پیشرفتهای ایران در زمینه های مختلف از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای موجب قوت قلب جهان اسلام است.

سفیر تونس در تهران همچنین بر علاقمندی کشورش برای توسعه مناسبات با ایران تاکید کرد و گفت: "افزایش ارتباطات میان مسئولان دو کشور به ویژه نمایندگان مجالس ایران و تونس در نزدیکی هر چه بیشتر مردم دو کشور تاثیر فراوانی دارد.

وی در پایان این دیدار با قدردانی از مردم و مسوولان کشورمان افزود: "در دوران ماموریتم در ایران توانستم ضمن آشنایی با فرهنگ غنی ایران و شناساندن آن به مردم تونس، در گسترش همکاری های دو کشور تلاش نماییم.