ترور مشاور سعد حریری / بازنده و برنده اصلی کیست ؟

لبنان,ترور شطح,برنده و بازنده

بیروت - ایرنا - انفجار تروریستی روز جمعه در مرکز بیروت پایتخت لبنان براساس یک برنامه دقیق و در مسیر اهداف مجریان و طراحان آن بوقوع پیوست و زمان و مکان و همچنین هدف اصلی تروریست ها، اهمیت این انفجار را مضاعف کرده است.

به گزارش ایرنا، این انفجار در زمانی که لبنان مرحله ای حساس از آشفتگی سیاسی و نابسامانی امنیتی را پشت سر می گذارد و در مرکز پایتخت این کشور بوقوع پیوست و « محمد شطح» وزیر دارایی دولت اسبق لبنان به نخست وزیری « فواد سنیوره» و « سعد حریری» رییس جریان المستقبل هدف اصلی آن بود.

برخی از سران گروه 14 مارس که همپیمانان عربستان سعودی بشمار می روند و به مخالفت با مقاومت ضدصهیونیستی معروف هستند، حتی به منابع امنیتی و نظامی لبنان فرصت ندادند و بلافاصله انگشت اتهام را به سوی سوریه و حزب الله لبنان و محور مقاومت نشانه رفتند و حتی در اقدامی سوال برانگیز خواستار احاله پرونده این ترور به دادگاه بین المللی شدند.

اکنون این سئوال در لبنان مطرح است که چه کسی بیشترین نفع را در این مرحله از تاریخ حساس لبنان می برد؟

ناظران معتقدند که متهم ساختن دیگران بدون سند و مدرک حاکی از فرافکنی اتهام زنندگان برای تامین اهداف سیاسی از پیش برنامه ریزی شده این جنایت تروریستی و پیش دستی برای منحرف کردن جریان تحقیقات دستگاه های امنیتی و نظامی لبنان و اعمال فشار بر رقبای داخلی و منطقه ای است.

رهبران 14 مارس حتی خود واکنش فوری حزب الله که این جنایت تروریستی را بشدت محکوم کرد، نادیده گرفتند و با استفاده از فضای بعداز این جنایت تروریستی با خط و نشان کشیدن های سیاسی خواستار تشکیل دولت یک دست بدون حزب الله شده و بر تشکیل فوری این دولت برای قرار دادن گروه 8 مارس در مقابل عمل انجام شده تاکید کردند.

اما انتظار برگزاری دادگاه بین المللی رسیدگی کننده به پرونده ترور « رفیق حریری » نخست وزیراسبق لبنان ، تلاش بین المللی برای برگزاری اجلاس بین المللی ژنو 2 به منظور حل سیاسی بحران سوریه ، پیروزی های مستمر نظام و ارتش سوریه در جنگ با تروریست های تکفیری مورد حمایت رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی و غربی و سیطره سوریه بر میدان نظامی و سیاسی در آستانه این اجلاس و توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 فلش اتهامات را بسوی مجریان این انفجار تروریستی و حامیان آن بویژه رژیم صهیونیستی و همپیمانان غربی و عربی بویژه لبنانی آن چرخانده است.** چرا محمد شطح ؟

قربانی اصلی محمد شطح چه ویژگی هایی داشت، یک کارشناس اقتصادی ، مخالف هرگونه تندروی و اظهارات جنگ طلبانه و متمایل به گفت وگو با طرف مقابل بود و بارها تلاش کرده بود که نقش میانجی را بین گروه های سیاسی لبنانی بازی کند.

از جمله اعضای گروه 14 مارس بود که با حزب الله لبنان و « نبیه بری » رییس جنبش امل و دیگر اعضای گروه 8 مارس تماسش را هیچگاه قطع نکرد.

این سئوال در محافل رسانه ای و سیاسی مطرح است که چرا شطح، شخصیتی آرام و متعادل که به دوستی با دشمنانش هم معروف بود ، هدف قرار گرفت و تروریست ها با یک خودرو حامل 60 کیلوگرم مواد منفجره به استقبالش در مربع امنیتی مرکز بیروت رفتند؟

هرچند باید منتظر نتایج تحقیقات دستگاه های ذیربط امنیتی بود اما اتهام زنی زودهنگام برخی سران 14 مارس تعجب برانگیز شده است.

اما ناظران معتقدند که این تروریست ها نمی توانند با کسانی که بازی آتش و خون را در لبنان شروع کرده اند و پیشتر در صیدا ، طرابلس و ضاحیه بیروت و مقابل سفارت ایران در پایتخت لبنان هم مرتکب جنایات تروریستی شده بودند، بی ارتباط باشند.** چه کسانی سود می برند؟

آیا می توان گفت که این یک ترور کور در سیاه ترین مرحله تاریخ لبنان بود یا اینکه اراده ای برای انفجار امنیت و ثبات لبنان وجود دارد و این اراده به دنبال تامین منافع چه فرد و طرف هایی است؟ چه کسانی باید هزینه این خون را در آستانه برگزاری دادگاه بین المللی پرونده ترور رفیق حریری و اجلاس بین المللی ژنو 2 را بدهد؟

« سامی کلیب» روزنامه نگار برجسته لبنانی می گوید : ترور رفیق حریری دو نتیجه داشت یکی فراهم شدن زمینه خروج ارتش سوریه از لبنان و دیگر اینکه عده ای برای نخستین بار تلاش کردند به چهره حزب الله چنگ بزنند و البته نقش روسای جمهور وقت آمریکا و فرانسه را نمی توان نادیده گرفت.

وی با این سئوال که بعداز ترور شطح چه انتظار می رفت؟ ، می افزاید : سعدحریری و فواد سنیوره گفتند که سوریه و همپیمانان آن در لبنان متهم اصلی هستند و باید موضوع در سطح بین المللی دنبال شود و باید منتظر ماند که این مطالبه در هفته آینده برای افزایش فشاربین المللی بر حزب الله و لبنان بیشتر تکرار شود ، هر چند « ولید جنبلاط» از همپیمانان سابق 14 مارس آنها را در این لحظه خطرناک به عقلانیت و اعتدال فراخوانده است.

کلیب با بیان اینکه « جنبلاط هم می داند تلاش کسانی که قصد دارند از این ترور برای اهداف بزرگ سیاسی سوء استفاده کنند ، بسیار خطرناک است و ترور آغازی برای فتنه انگیزی و رفتن به سوی درگیری و کشتار است.

وی همچنین پیش بینی کرده است که جریان 14 مارس با استفاده فضای این ترور حرکت خود را به سوی تشکیل دولت یکدست بدون حزب الله و ایجاد معادله ساختار دولت و انتخاب رییس جمهور بر اساس منویات خود شدت بخشد.

این روزنامه نگار عرب، باز شدن فضا در لبنان به روی ترورها و درگیر یها و انفجارهای تروریستی خطرناک تر را دور از انتظار ندانسته که می تواند لبنان را باردیگر و در سایه بحران سوریه به میدان نزاع های منطقه ای و بین المللی تبدیل کند.

کلیب معتقد است که بازنده اصلی این نابسامانی امنیتی و آشفتگی سیاسی همه مردم لبنان و جریان های سیاسی آن هستند زیرا در لبنان معرکه « شکست استخوان ها» شروع شده است.** سوء استفاده رژیم صهیونیستی

ناظران معتقدند که بعداز این ترور و برخی تحرکات عناصر مسلح تکفیری در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی شرایط را برای اقدامات نظامی رژیم صهیونیستی در مرزهای جنوبی لبنان با هدف خارج کردن حزب الله از سوریه فراهم کرده است بویژه اینکه به نظر می رسد با پایگاه خود در میان اهل سنت لبنان فاصله گرفته است.

خاورم ** 1324**1586
کد N31611