مهمترین حوادث سال 2013 از دید عرب‌ها

سیاسی

سال 2013 برای جهان عرب سالی پر تلاطم بود: رئیس‌جمهور مصر سرنگون شد، جنگ در سوریه باز هم جان‌های زیادی گرفت، لبنان با هراس و ترور بیشتری روبه‌رو شد و اردن نیز در تلاش بود تا سیل پناهجویان سوری را پناه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، رویی کایس، خبرنگار روزنامه یدیعوت آحارونوت، با شهروندان کشورهایی عربی گفت‌وگو کرد تا اصلی‌ترین اتفاقات جهان عرب در سال 2013 را مشخص کند و آن را به صورت یک گزارش درآورد.

مصر

حیبا حمدی ابوسایف 27 ساله که اهل شهر جیزه مصر است، گفت: مشخصا بزرگترین اتفاق سال، انقلاب دوم مصر بود. این تنها بزرگترین رخداد جهان عرب نیست بلکه در جهان نیز مهمترین بود و همچنان نیز ادامه دارد.

به گفته ابوسایف، "استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه جنایت جنگی محسوب می‌شود و من متاسفم که این را می‌گویم ولی جنایت جنگی هر ساله رخ می‌دهد. رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها نیز جنایت جنگی است که هر سال حقوق بشر در آن پایمال می‌شود."

ابوسایف همچنین گفت: توافق هسته‌ای با ایران نیز چیزی بود که همه انتظار داشتند. روشن بود که در نهایت این‌چنین خواهد شد اما انقلاب مصر برای همه تعجب‌آور بود. هیچ‌کس حتی سیاستمداران یا تحلیل‌گرها نیز حدس نمی‌زدند که طی یک دوره کوتاه یک انقلاب دیگر در مصر رخ دهد. ثانیا ما داریم راجع به کشوری صحبت می‌کنیم که قدرتمندترین کشور جهان عرب به حساب می‌رود.

سوریه

یک فعال حقوق بشر که خواست نامی از او برده نشود، گفت که از نظر او برجسته‌ترین رخداد 2013، بدون شک کودتای نظامی مصر بود که به سرنگونی محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع این کشور انجامید. او تاکید کرد که انقلاب مصر چهره این کشور را تغییر خواهد داد.

وی هم‌چنین با ذکر اینکه جامعه جهانی و به ویژه آمریکا، مردم سوریه را تنها گذاشتند، گفت: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به امحای تسلیحات شیمیایی سوریه اکتفا کرد، در حالی که از آنها علیه مردم سوریه استفاده شده بود. پس اوباما که متعهد شده بود تا اجازه ندهد از چنین تسلیحاتی استفاده شود، به قول خود عمل نکرد.

یک نماینده اپوزیسیون سوریه نیز عدم توجه جهان به مردم سوریه و خون‌ریزی در این کشور را نیز به اتفاقات مهم سال جاری میلادی افزود.

وی هم‌چنین اظهار داشت: جهان نه تنها مردم سوریه را نادیده می‌گیرد بلکه با بستن درها به روی آنها در شرایطی که یا کشته می‌شوند و یا از سرما و گرسنگی می‌میرند، باعث ادامه این اوضاع می‌شود.

عراق

از نظر سالو سالر، دانشجوی کرد 26 ساله‌ای که در اربیل عراق زندگی می‌کند، مهمترین اتفاق سال 2013، درگیری‌های سوریه بود. وی گفت: سوریه با دخالت خارجی‌ها که نمی‌خواهند متحدانشان را از دست بدهند، نابوده شده است. در نتیجه این امر ده‌ها هزار سوری کشته و صدها هزار نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

وی عنوان کرد که سرنگونی مرسی از حوادث سوریه مهمتر نبود.

وی گفت: در کل ساکنان خاورمیانه به دموکراسی عادت ندارند. از نظر من کشتار در سوریه و ادامه حکومت موجود بزرگترین و عجیب‌ترین واقعیت است.

اردن

یک گزارشگر سیاسی که ترجیح داد نامی از او برده نشود معتقد بود که سرنگونی مرسی بزرگترین اتفاق سال 2013 بود.

وی گفت از آنجایی که انقلاب از دست انقلابیون ربوده شد، مصر به عقب باز می‌گردد.

عربستان

حسین، یک شهروند عربستانی گفت که هر عربی شاهد حوادث بزرگی در سال 2013 بود اما سرنگونی اخوان‌المسلمین مصر، مهمترین اتفاق بود زیرا مصر بزرگترین و مهمترین کشور جهان عرب است.

وی معتقد است: کاری که ارتش مصر کرد برای خاورمیانه خوب بود.

این عربستانی هم‌چنین به تغییر صورت گرفته در مناسبات کشورش با آمریکا اشاره کرده و گفت: مناسبات دو طرفه سردتر شده است و دلایل اصلی آن موضع واشنگتن در قبایل موضوع هسته‌ای ایران و سکوت اوباما در خصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه بود.

وی گفت: از نظر من اوباما برای متحدان آمریکا در منطقه، به ویژه عربستان و اسرائیل، یک فاجعه است.

انتهای پیام

کد N31442