افضلی‌فرد در جمع خبرنگاران مطرح کرد

واریز شدن بدهی بابک زنجانی/ بررسی ادعای جعلی بودن اسناد واریزی

سیاسی

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس، با بیان اینکه طبق اعلام رئیس بانک مرکزی، بدهی‌های بابک زنجانی از محل فروش فرآورده‌های نفتی به بانک مرکزی واریز نشده است گفت که برخی از مسئولان بانک مرکزی موضوع جعلی بودن اسناد واریزی را مطرح می‌کنند که کمیسیون در حال بررسی این موضوع است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مصطفی افضلی‌فرد در حاشیه جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) در جمع خبرنگاران در مورد انتشار اخباری در خصوص تکذیب واریز پول بابک زنجانی به بانک مرکزی و جعلی بودن اسناد واریزی بدهی‌ها به بانک تاجیکستان گفت: بابک زنجانی و یا هرفردی در هر موقعیت و مقامی باید پولی که به مردم و کشور بدهکار است را پرداخت کند.

وی افزود: ما قبلا اعلام کردیم که بابک زنجانی بدهی‌های خود را پرداخت کرده است، موضوعی که براساس گفته‌های مسولان بانک مرکزی و رئیس کمیسیون اصل 90 بود اما بعد از این خبر تناقض‌گویی‌هایی به وجود آمد که به همین دلیل بنده خودم با دکتر سیف رئیس بانک مرکزی در هفته گذشته صحبت کرده و گلایه کردم که نباید در این موارد گزارشات متناقضی به مردم منعکس شود که هم مردم و هم خبرنگاران سردرگم شوند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: براین اساس بنا بر این شد که اگر خبری را می‌گیریم از مسئولان رده دوم و سوم بانک نگیریم و از خود دکتر سیف بگیریم، رئیس بانک مرکزی هم به بنده گفت که تاکنون مستندات قوی دال بر پرداخت بدهی ندیده است، برای بررسی بیشتر این موضوع روز گذشته جلسه‌ای را با حضور گودرزی معاون بانک مرکزی تشکیل دادیم. این جلسه برای بررسی بیشتر موضوع و تناقض‌گویی‌ها بود که قرار است جلسه‌ای نیز هفته آینده تشکیل شود.

افضلی‌فرد ادامه داد: قرار است هفته آینده از کارشناسان بانک مرکزی دعوت به عمل آید تا مشخص شود دلایل تناقض‌گویی و تفاوت اظهارنظرها چه بوده تا بعد از استماع نقطه‌نظرات و گفته‌ها و شنیدن حرف‌های نهایی بانک مرکزی به صورت مستندتر و مستدل‌تر اظهارنظر کنیم.

وی در مورد تکلیف واریز بدهی بابک زنجانی به بانک مرکزی گفت: آقای سیف قبول نکرد که پول به حساب بانک مرکزی واریز شده است گلایه ما هم این بود که چرا اظهارنظرها یک کاسه نمی‌شود، مسئولی چیزی به ما می‌گوید و ما مستند به آن خبری را اعلام می‌کنیم، سپس رئیس بانک مرکزی تکذیب می‌کند حال اینکه اگر این اظهارنظر مستند است باید سازوکار تعریف شود تا تناقض‌گویی‌ها و پراکنده‌گویی‌ها جای خود را به وحدت رویه و اظهارنظر مستدل‌تر و مستندتر بدهد تا باعث سردرگمی نشود و از طرفی هم مردم امیدوار باشند که مسئولان نظام درپی بازگرداندن این پول و هر پول دیگری که در اختیار هرکسی می‌باشد، است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در مورد مطالب منتشر شده در مورد جعل اسناد بدهی واریزی بابک زنجانی به بانک مرکزی گفت: برخی از مسئولان بانک مرکزی می‌گویند که موضوع واریز پول فرآیندی را طی کرده است و پول در حساب است و طبق آن خبر را اعلام کرده‌اند البته همان‌ها می‌گویند که بعدا متوجه شده‌اند این اسناد جعلی است.

افضلی‌فرد خاطرنشان کرد: ظاهرا کسانی که موضوع واریز بدهی‌های بابک زنجانی را نقل کرده ‌بودند، باور کرده بودند که این پول واریز شده است اما بعدا متوجه شدند که این اسناد صحیح نبوده است، البته ما در حال بررسی این موارد هستیم ما نیز با حضور کارشناسان موضوعات را بررسی کرده تا فرآیند طی شده را بررسی کنیم.

وی گفت که تمامی موارد اظهارنظرهای اولیه است و کمیسیون در حال بررسی است ولی آنچه مشخص است که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که پولی در حساب بانک مرکزی نیست.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین گفت که در صورت لزوم کمیسیون از اختیارات قانونی‌اش استفاده کرده و بابک زنجانی را برای توضیحات دعوت می‌کند.

افضلی‌فرد در پاسخ به این پرسش که آیا بابک زنجانی اسناد را جعل کرده است گفت: این اظهارنظر برخی‌هاست که بابک زنجانی اسناد را جعل کرده است ولی ما هنوز به نتیجه‌های نرسیده‌ایم به همین دلیل جلسات خود را ادامه می‌دهیم تا بعد از کسب نتیجه ماحصل را اعلام کنیم.

انتهای پیام

کد N31437