دیدار معاون وزیر خارجه با وزیر خارجه ترکمنستان

سیاسی

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در دیدار با معاون رییس کابینه (معاون رییس‌جمهور) و وزیر امور خارجه ترکمنستان در عشق‌آباد، آخرین وضعیت مناسبات فیمابین، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این ملاقات ابراهیم رحیم‌پور ضمن مرور روابط دو کشور، حجم کنونی مناسبات فیمابین را با ظرفیت‌های موجود و اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور قابل مقایسه ندانست و خواستار افزایش حجم روابط دو کشور در تمامی ابعاد و به ویژه ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور گردید.

وزیر خارجه ترکمنستان نیز با تاکید بر دیدگاه و اراده رییس‌جمهور این کشور، روابط با همسایگان و حسن همجواری را در اولویت خاص سیاست خارجی ترکمنستان توصیف نموده و ایران را نزدیک‌ترین همسایه و دوست و برادر کشورش توصیف کرد و این دوستی و برادری را میراث نیاکان دانست.

وی همچنین بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را حق طبیعی و قانونی تمامی کشورها دانست.

مردوف ضمن اعلام آمادگی دولت ترکمنستان جهت میزبانی ریاست‌ محترم جمهوری کشورمان در سفر به عشق‌آباد عنوان نمود که مقدمات این امر در دستور کار این کشور بعد از کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و کنسولی حقوقی و نمایشگاه‌ کالاهای ایرانی در عشق‌آباد در اوایل سال آتی میلادی قرار دارد.

وی دریای خزر را نیز متعلق به تمامی کشورهای ساحلی و آن را دریای دوستی و حسن همجواری خواند و بر آمادگی کشورش بر استمرار رایزنی‌های دوجانبه فیمابین در خصوص کلیه مسائل مرتبط با دریای خزر و از جمله رژیم حقوقی این دریا تاکید نمود.

انتهای پیام

کد N31249