کارشناسان ایران و 1+5 برای سومین بار فردا پشت میز مذاکره می نشینند

سیاست خارجی

کارشناسان ایران و کشورهای 1+5 فردا برای سومین بار در یک ماه گذشته و پس از امضای توافقنامه توسط وزرا درژنو پشت میز مذاکره می نشینند و درباره سازوکارهای اجرایی توافق ژنو بحث و تبادل نظر می کنند. 

به گزارش خبرنگار مهر، مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 فردا دوشنبه 9دی ماه در ژنو از سر گرفته خواهد شد .

بر اساس این گزارش حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ریاست هیئت ایرانی را در این دور از مذاکرات برعهده دارد.

این سومین بار است که کارشناسان ایران و 1+5 پس از امضای توافقنامه ژنو با عنوان طرح اقدام مشترک پشت میز مذاکرات می نشینن. کارشناسان در این مذاکرات در خصوص سازوکارهای اجرایی توافق ژنو بحث و تبادل نظر می کنند. قرار است یک روز مشخص به عنوان آغاز اجرای مذاکرات از سوی دوطرف تعیین شود.

مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5  هفته گذشته 28 آذر ماه  نیز در شهر ژنو برگزار شدو روز اول دی ماه برای تعطیلات کریسمس متوقف شد. این مذاکرات 18 آذر ماه نیز در وین برگزار شد و پس از 4 روز مذاکره به دلیل تحریم های آمریکا از سوی ایران متوقف شد.در پی دیدار کاترین اشتون و عباس عراقچی در بروکسل این مذاکرات با توافق طرفین و تأکید اشتون بر اینکه طرف مقابل و به ویژه آمریکا به تعهدات خود پایبند خواهد بود ادمه پیدا کرد.

پس از پایان دومین دور مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در ژنو کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز یکشنبه گفتگویی تلفنی داشتند.

آنها در این گفتگو بر ادامه مذاکرات پس از تعطیلات کریسمس توافق کردند.

ظریف در این باره عنوان کرد: تمامی مراحل مذاکرات دشوار و پر پیچ و خم و پر فراز و نشیب خواهد بود و ضرورت صبر، حوصله و دقت و هوشیاری در همه مراحل ضروری است.

وی افزود: همکاران ما مذاکرات را با حسن نیت کامل و با هدف رسیدن به تفاهم ادامه می‌دهند و در تمامی مراحل با دقت از عزت، حقوق و منافع مردم بزرگ ایران حراست و پاسداری خواهند کرد.