همایش وقف و رسانه

رئیس سازمان اوقاف: هیچ سرمایه‌ای ماندگارتر از سرمایه وقف نیست

وقف,سازمان اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تبیین حقیقت وقف، مطرح کردن زیبایی‌های وقف و نیازهای روز جامعه و ترویج فرهنگ وقف را انتظارات این سازمان از رسانه‌ها عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در پنجمین همایش وقف و رسانه با تقدیر از خدمات و زحمات اصحاب رسانه در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در سال‌های اخیر، گفت: از رسانه‌ها می‌خواهیم حقیقت وقف را برای مردم تبیین کنند زیرا بعضی فکر می‌کنند وقف فقط برای بعضی امور آن هم موضوعاتی که برای جامعه گوارا و شیرین نیست، مربوط می‌شود. در حالی که چنین نیست.

وی ادامه داد: وقتی یک شخص سرمایه خود را وقف امور خیر می‌کند منافع آن برای همه جامعه است و تا زمانی که این وقف دچار عوارض نشده همه از عواید آن بهره‌مند خواهند بود.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «هیچ سرمایه‌ای ماندگارتر از سرمایه وقف در جامعه اسلامی نداریم» گفت: در کشور ما برخی موقوفات بیش از 11 قرن سابقه دارد که امروز نیز از آثار و برکات آن بهره‌مند هستیم.

محمدی تصریح کرد: اصحاب رسانه، علما، دانشمندان و حوزویان به تبیین حقیقت وقف بپردازند. اما متاسفانه این سوال مطرح است که تاکنون چند کتاب و مقاله جامع علمی به صورت تخصصی و به زبان روز درباره وقف وجود دارد.

وی با بیان این‌که «رسانه‌ها زیبایی‌های وقف را مطرح و آن را برای مردم بیان کنند» افزود: برخی فکر می‌کنند وقف محدود به یک حیطه خاصی است در حالی که وقف می‌تواند در عرصه معنویت، مسائل اجتماعی، اقتصادی، علم و دانش و هر عرصه‌ای که مورد نیاز است حضور داشته باشد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: با وضعیتی که امروز داریم یکی از نیازهای ما حمایت از نخبگان و پیشرفت‌های علمی در کشور است لذا وقف می‌تواند در آن عرصه‌ها حضور پیدا کند.

وی در ادامه مطرح کردن نیازهای روز جامعه را از دیگر انتظارات سازمان اوقاف از رسانه‌ها، عنوان کرد و گفت: از عرصه‌های پزشکی حمایت از بیماران، کمک به عرصه علم و پژوهش و تبلیغ دین به شکل مدرن و متناسب با نیاز امروز جامعه از مهمترین نیازهایی است که باید مردم را به این سمت تشویق کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مطرح کردن و احیای فرهنگ وقف مهمتر از خود وقف و احیای موقوفات موجود است، زیرا اگر این فرهنگ به فراموشی سپرده شود جامعه زیان خواهد دید و وقف یکی از عوامل حفظ انسجام ملی و یکی از ابعاد ماندگار احسان و انفاق است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با تاکید بر بیان مردمی بودن وقف از سوی رسانه‌ها، افزود: اساسا شاکله و احکام وقف مردمی است و شخص واقف می‌تواند یک متولی را برای سرمایه خود انتخاب کند و سازمان اوقاف تنها وظیفه نظارتی دارد. به طوری که امروز بیش از 8 هزار موقوفه توسط خود افراد اداره می‌شود.

محمدی همچنین یادآور شد: وقف یک عمل همگانی است و تنها مربوط به ثروتمندان نیست. بنابراین افراد به اندازه توان خود به صورت فردی، گروهی، مشارکتی و صنفی می‌توانند در امر وقف مشارکت کنند.

وی همچنین شعار سال آینده سازمان اوقاف را تحول اقتصادی در موقوفات اعلام کرد و گفت: باید نگاه به وقف و مدیریت آن اصلاح و عوض شود و رسانه‌ها باید در این زمینه مدیران اوقاف و مردم را همراهی کنند تا این حکم الهی عالمانه و هنرمندانه به جامعه معرفی شود.

انتهای پیام

کد N31189