نبویان به نمایندگی از نمایندگان سوال کننده، از وزیر علوم سوال کرد

مجلس,فرجی دانا

تهران - ایرنا - «محمود نبویان» نماینده تهران در مجلس به نمایندگی از نمایندگان سوال کننده از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سوالاتی را از فرجی دانا در صحن علنی مجلس مطرح کرد.

به گزارش ایرنا، نبویان در جلسه طرح سوال از «فرجی دانا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در زمان رای اعتماد به آقای فرجی دانا اسم بنده به عنوان مخالف مطرح بود و چون دوست داشتیم فردی متخصص کارها را پیش ببرد و در جهت تعامل بیشتر از صحبت کردن صرفنظر کردیم.

وی انتصابات در وزارت علوم را جای سوال دانست و گفت: ایران به اعتراف دشمن رتبه 16 علمی دنیا را دارد و اگر در همین مسیر پیش برود طی چهار، پنج سال آینده چهارم می شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: پیشرفت کشور در سایه آرامش امکانپذیر است و مردمی که با فشارهای اقتصادی مواجهند میل دارند فرزندانشان در سایه آرامش فقط به کسب علم بپردازد و ما احساس می کنیم برای حفظ حقوق ملت باید توجه داشته باشیم تا مبادا آرامش سلب شود.

نماینده مردم تهران با اشاره به دیدارهایی که با وزیر علوم برگزار شده، گفت: وزیر علوم در صحبت های خود اعلام کرد که اگر این افراد را مراجع ذیصلاح رد کرده باشند، برای من حجت است اما متاسفانه افرادی نصب شدند که خودشان در ایجاد التهاب در دانشگاه ها نقش داشته اند.

وی معاون آموزشی وزارت علوم را از جمله انتصابات مورد بحث ذکر کرد و گفت: دشمن از سال 68 برای دو دهه برنامه ریزی کرد که 10 سال اول منتهی به فتنه کوی دانشگاه در سال 78 شد و 10 سال دوم هم فتنه 88 بود.

نبویان افزود: معاون آموزشی وزیر در فتنه 78 و کوی دانشگاه در کنار تاج زاده معاون دانشجویی بود و در فتنه 88 هم در تحصن حضور داشته و دستگیر شده است و با وساطت یکی از مسوولین آزاد شد و به همین خاطر بود که مجلس به او رای نداد.

نبویان اضافه کرد: آقای فرجی دانا در کمیسیون اعلام کرد که برای نامبرده استعلام شده و وزیر اطلاعات وقت (آقای مصلحی) وی را تایید کرده در حالی که در استعلامی که از وزارت اطلاعات شد آقای مصلحی جواب داده که در این رابطه هیچ استعلامی از وزارت اطلاعات صورت نگرفته است ضمن اینکه استعلام نمی خواهد و در حالی که خودش می گوید من خودم حضور داشتم.

نماینده تهران انتصاب مشاور عالی وزارت علوم را دیگر انتصاب مورد بحث ذکر کرد و گفت: وی در تحصن شرکت کرده و به متحصنین می گوید از شما تشکر می کنم، نظام بدترین سناریو را انتخاب کرد و کشور را در آستانه تزلزل قرار داد، مسیر انتخابات غلط بوده و یا راهپیمایی 25 خرداد را حماسه ای ذکر می کند که از ابتدای انقلاب بی نظیر بوده است و جالب اینکه به گفته وی رای موسوی 24 میلیون بوده که نظام آن را دستکاری کرده است.

وی افزود: در زمان سرپرستی دو نفر از مسوولین بلندپایه هر کدام حدود یک ساعت با ایشان صحبت کردند که بگوید اشتباه کرده ام، اما مطلقا حاضر به پذیرش اشتباه نبود.

نبویان در بخش دیگری از سخنان خود که بعد از اظهارات فرجی دانا مطرح شد، انتصاب رییس سازمان دانشجویی و رییس مرکز هیات امنای وزارت علوم را از مواردی ذکر کرد که براساس نظر مراجع ذیصلاح فاقد صلاحیت تشخیص داده شده اند.

به گفته وی، آقای سمنانیان رییس وقت دانشگاه تربیت مدرس در دوم خرداد برای هاشم آغاجری جشن گرفت و آقای کدیور را جذب کرد.

این نماینده مردم تهران در ادامه به اتفاقات 16 آذر امسال اشاره کرد و با پخش فیلم دو دقیقه ای از برنامه ای که در دانشگاه خواجه نصیر برگزار شده بود، گفت: در این جلسه برای سران فتنه کف زدند و خطرناک تر اینکه بعد از این که فوت امام را نشان می دهند، آقای خاتمی را نشان می دهند که آمد یعنی رهبر شد و آیا این ها ساختارشکنی نیست؟

نبویان ادامه داد: این شعارها به دفاع از شما و علیه نظام، مردم و رهبری سرداده شد و این در حالی است که شما وزیر نظام هستید.

وی همچنین گفت: آیا هیات های بازرسی که اعزام می کنید چند نمونه سراغ دارید که رفته باشند و اغتشاش نشده باشد؟

این نماینده مجلس با اشاره به انتصاب روسای جدید دانشگاه های اصفهان و گیلان گفت: در استان گیلان زنگ زدند و به مراجع امنیتی اعلام کردند که این فرد شایسته نیست و اگر بیاید اغتشاش می شود، اما استاندار گفته دست من نیست.

وی در ادامه از وزیر خواست افرادی را معرفی کند که مساله ندارند و گفت: اگر مدارک بیشتر می خواهید پیش من است.

به گزارش ایرنا نمایندگان امروز (یکشنبه) از پاسخ های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قانع نشدند و باهنر که ریاست برعهده داشت گفت: عدم رضایت نمایندگان علامت خوبی نیست و امیدواریم این وزارتخانه مهم با دقت بیشتر اداره شوند و رای اعتماد نمایندگان برای وزیر تثبیت شود.

سیام(3)**2021**9132**1535
کد N31079