دستگیری فرمانده ارشد طالبان پاکستان

نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری امنیت در افغانستان (ایساف)، فرمانده شبه‌نظامیان تحریک طالبان پاکستان را دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، بر اساس گزارش منابع آگاه، اکرام‌الله علی الترابی، فرمانده شبه نظامیان تحریک طالبان پاکستان توسط نیروهای ایساف در منطقه "لال پورا" واقع در ولایت ننگرهار افغانستان بازداشت شده است. اکرام‌الله برای نهایی‌سازی برنامه‌ها و مقدمات نشست‌های قریب‌الوقوع با مقامات سازمان مدیریت ملی اطلاعات و امنیت افغانستان به سمت این کشور در سفر بود که توسط نیروهای ایساف دستگیر شد.

سازمان مدیریت ملی اطلاعات و امنیت افغانستان، آژانس اطلاعات داخلی دولت کابل است که مستقیما به رئیس‌جمهور و مجمع ملی گزارش می‌دهد. این سازمان حدود 30 اداره و زیرمجموعه‌های مختلف در سراسر افغانستان دارد. این سازمان 15 هزار تا 30 هزار کارمند دارد که اکثرا توسط وزارت امنیت کشور آمریکا و برخی دیگر توسط کشورهای عضو ناتو آموزش دیده‌اند.

به گفته منابع، بازداشت اکرام‌الله، وجود روابط میان سازمان مدیریت ملی اطلاعات و امنیت افغانستان و شبه‌نظامیان تحریک طالبان پاکستان را برجسته می‌کند. بازداشت فرمانده تحریک طالبان پاکستان همچنین بر موضع پاکستان نسبت به این روابط که توسط تحریک طالبان پاکستان و سازمان مدیریت ملی اطلاعات و امنیت افغانستان انکار شده، تاکید می‌کند.

علاوه بر این، دولت پاکستان و احزاب سیاسی از دولت افغانستان خواسته‌اند تا مولوی فقیر و دیگر شبه‌نظامیان تحریک طالبان پاکستان را که در پایگاه‌های امن خود در خاک افغانستان پنهان شده‌اند، تحویل دهند. گزارش شده ملا فضل‌الله، رهبر جدید شبه نظامیان تحریک طالبان پاکستان به همراه هزاران تن از فعالان و پیروانش در ولایت نورستان افغانستان ساکن است.

باید خاطرنشان کرد که لطیف محسود، یکی دیگر از فرماندهان ارشد تحریک طالبان پاکستان نیز چند روز پیش از کشته شدن حیکم‌الله محسود، رهبر این شبه‌نظامیان در حملات پهپادی، توسط نیروهای ایساف دستگیر شد.

سازمان مدیریت ملی اطلاعات و امنیت افغانستان مسئول جمع‌آوری، تحلیل و استفاده از اطلاعات و جاسوسی در حمایت از اجرای قانون، امنیت ملی و موضوعات مربوط به سیاست خارجی و دفاع است. جمع‌آوری اطلاعات شامل جاسوسی، شنود مکالمات، همکاری با دیگر سازمان‌ها و ارزیابی منابع پلیس است.

انتهای پیام

کد N31034