در پی برکناری دادستان افشا کننده فساد مالی/

نخست وزیرترکیه:برخی دادستانها وقضات با گروه های تبهکار ارتباط دارند

فساد مالی,ترکیه

آنکارا- نخست وزیر ترکیه، برخی دادستانها وقضات مسوول پرونده فساد مالی در کشورش را به همکاری و هماهنگی با گروه های تبهکار برای اتهام زنی به افراد بی گناه، متهم کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری رادیکال، ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه آندسته از نیروهای قوه قضائیه را که رسوایی مالی اخیر در دولتش را فاش کرده اند به همکاری با برخی باندهای جنایتکار متهم کرد.

وی در سخنرانی خود خطاب به هواداران حزب حاکم افزود: متاسفانه برخی قضات با باندهای جنایتکار و برخی رسانه ها همکاری می کنند تا با فاش کردن اسناد محرمانه دولت، به افراد بی گناه اتهام بزنند.

اردوغان گفت : حزب متبوع وی خواستار وحدت و همبستگی است اما برخی عوامل نفوذی در رسانه ها، نیروی قضایی و دوایر سیاسی در ترکیه این توطئه را برنامه ریزی کرده اند.

طرح رسوایی مالی و سیاسی، موضع اردوغان را سه ماه پیش از برگزاری انتخابات شهرداری ها تضعیف کرده است.

در این میان کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه گفت: دولت اردوغان همه تلاش خود را بر سرپوش گذاشتن و پایان دادن به پیگیری پرونده فساد مالی متمرکز کرده است.

رهبر بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه در گفت و گو با خبرنگاران، دولت این کشور را متهم به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر فساد مالی کرد.

قلیچدار اوغلو اضافه کرد: قوه مجریه به اعمال فشار بر دستگاه قضایی و مجلس ترکیه ادامه می دهد ، دادستانی که مامور پیگیری دومین پرونده فساد شده بود، برکنار می شود و دادستان کل استانبول در سخنانی به رغم اینکه وی از دو سال پیش تحقیقات این پرونده را دنبال می کرد، برای این کار مناسب نمی داند.

وی افزود: من از آن دسته از نمایندگان حزب عدالت و توسعه که به حقوق مردم و موازین حقوقی احترام می گذارند، می خواهم که همچون ما به این دولت بگویند، دیگر بس است.

خاورم ** 2010**230 **1515
کد N30982