تظاهرات ضد دولتی ده‌ها هزار تن در نیجر

سیاسی

ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت نیجر علیه ناکامی رئیس‌جمهوری این کشور در بهبود معیارهای زندگی، دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تظاهرات که در نیامی، پایتخت نیجر برگزار شد، بزرگترین اعتراض از زمان تظاهرات حامیان دموکراسی علیه ممدو تاندجا، رئیس‌جمهوری سابق این کشور است. در آن تظاهرات معترضان مانع انتخاب وی برای بار سوم شده و در پی کودتای نظامی فوریه 2010 میلادی، وی را سرنگون کردند.

تظاهرات روز شنبه معترضان در پایتخت نیجر که یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود، اولین گردهمایی و تجمع "ائتلاف برای جمهوری، دموکراسی و سازش در نیجر" است؛ ائتلافی که از 15 حزب اپوزیسیون در اکتبر 2013 میلادی تشکیل شد.

در ماه نوامبر سال جاری میلادی نیز، دادگاهی در این کشور آفریقایی ممنوعیت دولت را در برگزاری راهپیمایی‌های مخالفان لغو کرد.

پلیس اعلام کرد که در جریان راهپیمایی روز شنبه، حدود 20 هزار تن حضور داشتند در حالی که سازمان‌دهندگان اعلام کردند 30 هزار تن در این راهپیمایی شرکت کردند.

امدو حما، رئیس مجمع ملی که جدا شده از جنبش دموکراتیک نیجر است، گفت: محمدو ایسوفو، رئیس‌جمهوری نیجر متعهد شده که به ناامنی غذایی خاتمه دهد اما مردم همچنان از تشنگی و گرسنگی جان می‌دهند.

"ائتلاف برای جمهوری، دموکراسی و سازش در نیجر" در پاسخ به ایجاد یک اتحاد ملی توسط رئیس‌جمهوری این کشور شکل گرفت.

رئیس مجمع ملی و رهبر "جنبش ملی برای توسعه جامعه" اصلی‌ترین رقبای ایسوفو در انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی نیجر محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N30699