دستگیری صدها تن در بنگلادش در آستانه تظاهرات بزرگ مخالفان

پلیس بنگلادش صدها حامی مخالفان دولت را که در تدارک برگزاری تظاهرات امروز (یکشنبه) در پایتخت این کشور بودند، بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات پلیس بنگلادش گفتند در دو روز گذشته در کمپینی به منظور مقابله با حامیان مخالفان این کشور بالغ بر 750 نفر در سراسر کشور بازداشت شدند.

مخالفان دولت بنگلادش به دنبال برگزاری تظاهرات گسترده‌ای طی امروز در پایتخت این کشور با هدف لغو انتخابات پنجم ژانویه هستند. انتظار می‌رود صدها هزار تن از حامیان مخالفان دولت بنگلادش برای اعتراض به این انتخابات مناقشه‌برانگیز به خیابان‌های پایتخت بیایند.

این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که خالده ضیاء، رهبر مخالفان روز جمعه وعده داد به رغم عدم دریافت مجوز برای این تظاهرات از سوی پلیس همچنان این تظاهرات را برگزار خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌ها،‌ اتوبوس‌ها و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به مقصد شهر داکا، فعالیت‌های خود را به حال تعلیق درآوردند.

رانندگان این وسایل می‌گویند که این اتفاق پس از دستور دولت رخ داده است و دولت به دنبال آن است تا جلوی این تظاهرات را به هر ترتیب ممکن بگیرد.

مقامات همچنین گفتند که نیروهای امنیتی و پلیس، خانه‌های حامیان مخالفان را مورد حمله قرار داده و قطارهای به مقصد پایتخت را برای بازداشت معترضان تجسس کردند.

مسعود البهمان، سخنگوی پلیس شهر داکا به خبرگزاری فرانسه گفت: از میان بیش از 750 شخص بازداشت شده حدود 200 فعال مخالف تنها در پایتخت بازداشت شدند.

وی تاکید کرد: پلیس این افراد را بازداشت کرده تا جلوی خشونت و خرابکاری را پیش از اعتراضات مخالفان بگیرد.

مقامات پلیس بنگلادش عنوان کردند: بیش از 550 نفر نیز در خارج از پایتخت بازداشت شده‌اند.

همچنین این مقامات اظهار داشتند که دست کم 97 مسافر نیز از یک قطار به مقصد داکا در منطقه تانگائیل در شمال بنگلادش بیرون کشیده شده‌ و بازداشت شده‌اند.

اس.ام. تنویر رئیس پلیس این منطقه گفت: این افراد بازداشت شده به اتهام ارتباط با شبه‌نظامیان تحت بازجویی قرار گرفتند.

مخالفان دولت بنگلادش انتخابات این کشور را تحریم و اعلام کرده‌اند که در تظاهرات امروز دست کم یک میلیون نفر شرکت خواهند کرد تا نخست‌وزیر را مجبور به لغو انتخابات پنج ژانویه کند.

انتهای پیام

کد N30697