واکنش سنگاپور به دیدار نخست وزیر ژاپن از معبد یاسوکونی

سنگاپور حرکت ˈشینزو آبهˈ را محکوم کرد

سنگاپور,ژاپن

کوالالامپور – ایرنا – وزارت امور خارجه سنگاپور روز یکشنبه حضور ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر ژاپن در محل معبد یاسوکونی را محکوم کرد و آن را برای صلح منطقه سودمند ندانست.

این نخستین بار طی هفت سال اخیر است که یک نخست وزیر ژاپنی از معبد جنجال برانگیز یاسوکونی که عامل مهمی در تنش روابط منطقه ای است دیدن می کند. این کار خشم چین و کره جنوبی را برانگیخت و آمریکا و اروپا نیز به آن واکنش واداشت.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه سنگاپور نیز در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از دیدار نخست وزیر ژاپن از معبد یاسوکونی، تاکید کرد ˈاین دیدارها برای ایجاد اعتماد و اطمینان در منطقه سودمند نیستˈ.

وزارت امور خارجه سنگاپور با تاکید بر اینکه تنش ها با توجه به رویدادها و حوادث اخیر در این منطقه در حال افزایش است، از تصمیم برخی احزاب و گروه ها برای واکنش در قبال این فعالیت ˈشینزو آبهˈ خبر داد.

در این بیانیه به احزاب پیشنهاد شده خویشتن داری خود را حفظ کرده و از انجام هر اقدامی که ممکن است به افزایش تنش ها منجر شود خودداری کنند.

این منطقه از آسیا که در آن اختلافات ارضی بین چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، فیلیپین و برخی کشورهای دیگر وجود دارد با تنش های مختلفی همراه است.

چین اخیرا حریم شناسایی دفاع هوایی در این منطقه مشخص کرد که این تصمیم به افزایش تنش های منطقه ای دامن زد.

بازدید روز پنجشنبه گذشته ˈآبهˈ از محل معبد یاسوکونی که چینی ها آن محل دفن جنایتکاران جنگی جنگ دوم جهانی می دانند باعث واکنش های منطقه ای شد.

به خاک سپردن و یا ˈکامیˈ شدن سربازان کشته شده ژاپنی در معبد یاسوکونی هم اکنون عامل اختلافات و مناقشه ژاپن و کشورهای منطقه است.

اختلاف ژاپنی ها و کشورهای منطقه بر سر این موضوع است که آیا همه نیروهای نظامی ژاپنی که در طی سال های جنگ در خدمت به امپراطور این کشور کشته شده اند به معبد یاسوکونی تعلق دارند.

ژاپن هم اکنون تمام افرادی را که به خاطر امپراطور کشته شده اند در این معبد به خاک می سپارد و کسانی که در برخی کشورهای منطقه به جنایات جنگی دست زده و اعدام شده اند نیز شامل کرده است.

خشم کشورهای منطقه به دیدار نخست وزیر ژاپن از این معبد ناشی از این موضوع است که دولت ژاپن افراد جنایتکار را نیز کامی به حساب می آورد و ˈآبهˈ به طور رسمی از این محل دیدن می کند.

این دیدار از دید افرادی که در خلال سال های جنگ جهانی دوم قربانی تجاوز ژاپنی ها شده اند، عملی تجاوزکارانه محسوب می شود.

آساق**د.م**1611
کد N30511