سودان جنوبی در میانه جنگ و صلح

جنگ,درگیری,سودان

تهران-ایرنا-گروه پژوهش های خبری-گرچه دولت سودان جنوبی با برقراری آتش بس فوری و آزادی تعدادی از سیاستمداران بلندپایه متهم به کودتا موافقت کرده است، اما خطر جنگ داخلی و کشمکش همچنان این کشور را تهدید می کند.

درگیری های خشونت بار در سودان جنوبی که دو هفته پیش آغاز شد و صدها قربانی و هزاران آواره برجای گذاشته است، پس از آن کلید خورد که ˈسالوا کی یرˈ رییس جمهوری سودان جنوبی ˈریک ماچارˈ معاون اول پیشین خود را به تلاش برای کودتا متهم کرد. اتهامی که ماچار آن را رد کرده و در عوض، سالوا کی یر را به تلاش برای خارج کردن مخالفان از صحنه سیاسی بویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2015 میلادی متهم کرده است.

روز جمعه ششم دی (25 دسامبر)، دولت سودان جنوبی با صدور بیانیه ای، موافقت خود را برای آتش بس فوری و آزادی هشت تن از 11 سیاستمدار بلندپایه متهم به کودتا اعلام کرد. در بیانیه دولت سودان جنوبی با وجود تاکید بر آتش بس آمده است: نیروهای ما برای دفاع از خود در برابر حمله احتمالی آماده هستند.

در مقابل اما ریک ماچار روز جمعه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ˈبی بی سی عربیˈ با اشاره به اینکه از میان 11 متحد سیاسی اش که در زندان به سر می برند، تاکنون فقط دو نفر آزاد شده اند، تصریح کرد: شرایط لازم برای پایبندی آتش بس در این کشور محقق نشده است و دولت سودان جنوبی در اعلام آتش بس باید جدی باشد.

بر اساس گزارش های مختلف، درگیری ها همچنان در سودان جنوبی بویژه مناطق شمالی آن ادامه دارد. این در حالی است که تلاش هایی در سطح بین المللی بویژه در میان کشورهای آفریقایی در جریان است تا دو طرف نزاع در سودان جنوبی را به آتش بس تشویق کنند. تلاش هایی که تاکنون بی نتیجه مانده است.

روز جمعه نشست اضطراری سران سازمان منطقه ای شرق آفریقا (IGAD) در نایروبی با دستور کار یافتن راه حل سیاسی برای سودان جنوبی برگزار شد که تاکنون پیشنهاد ارایه شده از سوی این سازمان درباره آتش بس در عمل از سوی دو طرف درگیری اجرا نشده است.

کشور سودان جنوبی کمتر از سه سال پیش و به دنبال سال ها جنگ داخلی از سودان، جدا شد و به استقلال رسید. جدا شدن سودان جنوبی از سودان اما پایانی بر کشمکش در آن کشور نبود. چه اینکه درگیری های اخیر بیانگر عمق بحران سیاسی و امنیتی در این کشور است.

اینک این نگرانی وجود دارد که به دلیل وجود اختلافات قومی و قبیله ای، ناآرامی ها در سودان جنوبی به یک جنگ داخلی خانمان سوز منجر شود.

بنابراین گسترش خشونت و ناآرامی در سودان جنوبی و حضور فعال شبه نظامیان در این کشور باعث نگرانی بسیاری از طرف ها شده و آنها را به تحرک واداشته است.

در همین حال نخستین گروه از صلح بانان سازمان ملل متحد شامل 72 نفر از نیروهای اعزامی از جمهوری دموکراتیک کنگو روز جمعه وارد سودان جنوبی شدند. این نیروها بخشی از ارتش 6 هزار نفری شورای امنیت سازمان ملل هستند که قرار است ماموریت تامین امنیت را در این کشور آفریقایی برعهده بگیرند.***رقابت قبیله ای در سودان جنوبی عامل درگیری و بحران

تنش های اخیر در سودان جنوبی را باید در چارچوب نزاع و رقابت قبیله ای در این کشور تبیین کرد. بر این اساس ریشه رقابت و تنش میان سالوا کی یر (از قبیله دینکا) و ریک ماچار (از قبیله نویر) به سال ها قبل باز می گردد. رویارویی میان دو قبیله دینکا و نویر در سودان جنوبی چندین دهه است که ادامه دارد و کینه ها و نفرت های بسیاری را میان دو طرف باعث شده است.

در این میان پس از آنکه ماچار خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کرد، سالوا کی یر رییس جمهوری سودان وی را از معاونت خود برکنار و تمام اختیارات وی را سلب کرد که با چنین اقدامی اختلاف این دو به اوج خود رسید.

سالواکی یر، معاون پیشین خود را متهم به تلاش برای کودتا کرده است. این در حالی است که ماچار گفته است سالواکی یر این مساله را بهانه قرار داده است تا رقبای سیاسی خود را از صحنه خارج کند.

وبسایت خبری ˈمصر الیومˈ روز جمعه در مطلبی به نقل از روزنامه آمریکایی ˈنیویورک تایمزˈ نوشت: سودان جنوبی هم اکنون با سخت ترین بحران روبرو است. ریشه این درگیری ها به اختلاف های قبیله ای در سودان جنوبی بر می گردد.

وبسایت خبری ˈالموجزˈ مصر هم هفته گذشته در مطلبی نوشت: رخدادهای سودان جنوبی را نمی توان کودتا نامید، بلکه این اتفاق ها در واقع رقابت بر سر قدرت است که بار دیگر در سودان جنوبی که دارای ساختار قبیله ای است، مشاهده می شود.***چشم انداز نگران کننده

با توجه به این که سودان جنوبی دارای ساختار قبیله ای است، ادامه درگیری در این کشور می تواند اوضاع را وخیم و قبایل رقیب را هرچه بیشتر با هم درگیر کند. بسیاری بر این نظرند که رقابت قبایل در نهایت این کشور را به سوی جنگ داخلی و ویرانی سوق می دهد و در این منطقه از آفریقا سناریوی خطرناکی رقم خواهد زد.

وبسایت خبری ˈالجزیرهˈ سه شنبه هفته پیش در مطلبی به نقل از روزنامه ˈواشنگتن پستˈ نوشت: سودان جنوبی به سوی جنگ داخلی پیش می رود. این کشور از زمان استقلال خود در سال 2011 میلادی با تنش های داخلی پیچیده ای دست و پنجه نرم می کند که ریشه این تنش ها در فقر، کمبود منابع مورد نیاز و عقب ماندگی است. این مسایل باعث شده اند تا اختلاف های قبیله ای نمایان شود و بر سر منابع موجود در کشور رقابت به وجود آید.

روزنامه ˈالدستورˈ مصر هم روز دوشنبه دوم دی( 23 دسامبر) به نقل از مجله آمریکایی ˈتایمˈ نوشت: خشونت هایی که در کشور نوپای سودان جنوبی رخ می دهد، این کشور را در معرض ویرانی قرار داده است. ˈگروه بین المللی بحرانˈ که مقر آن در بروکسل بلژیک است، گفته است با توجه به اینکه سودان جنوبی در آستانه جنگ داخلی است، احتمال دارد سناریوی خطرناکی در این کشور رقم بخورد.

این روزنامه مصری همچنین از قول مدیر بخش آفریقایی سازمان دیده بان حقوق بشر نوشت: ما بسیار نگرانیم که درگیری های قبیله ای در سودان به حمله های انتقامی و خشونت فراگیر تبدیل شود.

در این راستا، برخی از تحلیلگران معتقدند که سودان جنوبی هنوز در مراحل ابتدایی دولت سازی است و مسایلی مانند فقر، عقب ماندگی، حاکمیت روح قبیله ای و فقدان نهادهای مدرن، این کشور و مردم آن را در معرض تهدید قرار داده است.

وبسایت خبری الجزیره هم روز جمعه گذشته 6 دی در مطلبی به نقل از روزنامه ˈگاردینˈ انگلیس، علت بحران در سودان جنوبی را مدیریت سیاسی ناکارآمد در این کشور دانست و نوشت: کشور نوپای سودان جنوبی به سوی جنگ داخلی پیش می رود و کشورهای غربی هم نمی توانند در این زمینه کاری انجام دهند.

تحلیلگران معتقدند در صورتی که رهبران سودان جنوبی از طریق گفت و گو اختلاف های خود را حل نکنند، تاریخ همه رویاهای قدرت طلبی آنها را بر باد خواهد داد و منافع شخصی و قبیله ای کشور را ویران خواهد کرد.

وبسایت خبری ˈفیتوˈ مصر هفته پیش در مطلبی با اشاره به قرار گرفتن سودان جنوبی در وضعیت سرنوشت ساز، نوشت: رهبران سودان جنوبی با آزمونی سخت روبه رو هستند. آنها باید اختلاف خود را از طریق به کاربستن گزینه سیاسی و گفت وگوی متمدنانه حل کنند و هر گونه منافع شخصی و طایفه ای را کنار گذارند. در غیر این صورت کشور را به باتلاق جنگ قبیله خواهند کشاند و هیچ کسی از پیامدهای آن در امان نخواهد بود.***چالش قدرت های بزرگ

از آنجا که برخی از قدرت های بزرگ در جدایی سودان جنوبی از سودان نقش محرک و مشوق داشتند، به نظر می رسد ناآرامی های سودان جنوبی بخش عمده ای از محاسبه های این قدرت ها را در منطقه برهم ریخته است.

روزنامه الدستور مصر در این باره نوشت: ادامه درگیری ها در سودان جنوبی نه تنها به زیان هر دو طرف درگیر تمام خواهد شد، بلکه این مساله هم اکنون یک تنگنا برای ایالات متحده آمریکا نیز به شمار می رود. ادامه درگیری ها در سودان باعث خواهد شد تا همه محاسبات آمریکا در این منطقه از آفریقا به هم خورد.

به نوشته این روزنامه سیاست خارجی آمریکا علاوه بر این که در مصر، سوریه ، لیبی و ایران با چالش مواجه است در سودان جنوبی نیز با مانع بزرگی رو به رو شده است. احتمال دارد درگیری های سودان جنوبی به جنگ داخلی منجر شود و منافع راهبردی آمریکا در سودان جنوبی به خطر افتد.***جمع بندی

اگر ادعای دولت سودان درباره تلاش عده ای برای کودتا صحت داشته باشد این مساله می تواند تنگنایی برای دولت نوپای سودان جنوبی به شمار می رود و این مساله نشان می دهد که در ساختار سیاسی این کشور شکاف عمیقی وجود دارد.

ناآرامی های اخیر سودان جنوبی می تواند مقدمه ای برای یک سناریوی خطرناک باشد که در نهایت تجزیه کشور نوپای سودان جنوبی را به همراه داشته باشد.

به نظر می رسد دو طرف درگیر در سودان جنوبی در نهایت بازنده خواهند بود و در نتیجه این ناآرامی ها پای کشورهای خارجی بیش از پیش به این کشور باز خواهد شد و مردم سودان جنوبی باید در پایان تاوان این مساله را بدهند.

رهبران سیاسی کشور نوپای سودان جنوبی در برابر آزمون سختی قرار دارند که اگر آنها با موفقیت این مرحله را سپری نکنند، احتمال دارد با تجزیه این کشور که خود برآمده از تجزیه کشور دیگری بود، تجربه دولت سازی مدرن در کشورهای آفریقایی را با چالش جدی روبرو کند.از: اصغر یوسفی

پژوهش **9278**2054
کد N30308