۰

پیام مدیرعامل خبرگزاری ایسنا به پنجمین همایش وقف و رسانه

  • ۱۲بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
وقف,سازمان اوقاف

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا در آستانه هفته گرامیداشت وقف و به مناسبت برگزاری «پنجمین همایش وقف و رسانه» پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل پیام سعید پورعلی بدین شرح است:

«وقف سنت حسنه رسول مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) و بزرگان دینی و از غنی‌ترین گنجینه‌های فرهنگ اسلامی و شیعی است که درباره آن توصیه‌ها و سفارشات فراوانی شده است و خود آن بزرگواران اولین واقفان و عاملان به این سنت ارزشمند دینی و الهی بوده و اولین مبلغان و مروجان این سنت زیبا و احسان ماندگار هستند.

اما درباره جایگاه رسانه در جهان امروز برای اشاعه و ترویج فرهنگ وقف باید گفت که فرهنگ وقف همانند سایر موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی واقتصادی برای وارد شدن به قلمرو هنجاری جامعه و تبدیل شدن به فرهنگی فراگیر، نیازمند تشریح، تبلیغ، بستر سازی، تمهید مقدمات و شرایط اجرایی مناسب و متناسب است. بر این اساس با عنایت به جایگاه رسانه‌ها در جهان امروز که آن را تبدیل به دهکده جهانی کرده و مرزها و فاصله را به حداقل رسانده به طوری که هر اقدام و اتفاقی در دورترین نقطه روی زمین به محض ورود به فضای مجازی و در بستر رسانه‌ها میلیون‌ها مخاطب را مطلع و درگیر خود می‌کند، به عنوان مهمترین ابزارهای فرهنگ ساز، هدایت گری روند کلی فرهنگ جامعه را بر عهده دارند و نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌نمایند.

رسانه به عنوان موثرترین ابزار در تبلیغ و ترویج و نهادینه کردن فرهنگ نقش بی بدیلی دارد بنابراین پر واضح است که نقش «رسانه‌ها» در باب تعمیم فرهنگ احسان و انفاق مال که «وقف» از مصادیق بارز آن است، نیازمند بررسی دقیق، همه جانبه و مستمر است و دست اندرکاران این حوزه باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند. چرا که عمل به این وظیفه خطیر، در نهایت به بیداری و آگاهی جامعه نسبت به مقوله وقف منجر خواهد شد.

اما درباره این که رسانه‌ها در مواجهه با این سنت حسنه دینی چه نقش و رسالتی برعهده دارند باید بگوییم که امروزه تبلیغات رسانه‌ای، فناوری ارتباطات و اطلاعات که کار اصلی آنها شکل بخشیدن به افکار، اندیشه، احساسات و خواسته‌های بشر است مهمترین و اساسی‌ترین ابزار قدرت، شناخته می‌شوند. چراکه بر درونی‌ترین لایه‌های ذهن و روان انسان‌ها تأثیر می‌گذارند و حتی سلیقه‌ها را نیز تغییر می‌دهند و نقش برجسته و گاه منحصر به فردی در خصوص فرهنگ سازی و شکل دهی به شخصیت افراد ایفا می‌کنند. در خصوص «فرهنگ وقف»، رسانه‌های ارتباط جمعی هم باید به عنوان بخشی از نهادهای مدنی و فرهنگی جامعه مجری باشند و هم اینکه سایر بخش‌ها و مردم را نسبت به جوانب مختلف این فرهنگ آشنا کنند. زیرا اساسی‌ترین وظیفه و نقش رسانه‌های ارتباطی در جهت نهادینه کردن فرهنگ فوق باید همان «فرهنگ سازی» باشد.

بنابراین رسانه‌های جمعی به ویژه خبرگزاری‌ها با ساز و کارهای مناسب و اقدامات متنوعی همچون افزایش سطح آگاهی مردم نسبت جایگاه این فرهنگ در نظام هنجاری دینی و تاکید بر اهمیت آن در جامعه با استفاده از تحلیل های واقع بینانه ای همچون وقف و بخشش در راه خدا،نجات انسان، همه چیز برای همه، مستضعف گرایی، تامین رفاه مادی همگام با تعالی معنوی، اسراف زدایی، مشارکت ثروتمندان و فقیران، افزایش اخوت اسلامی، مبارزه با مصرف گرایی می‌تواند به گسترش «فرهنگ وقف» در بین سطوح مختلف جامعه کمک کنند.

بدیهی است که عملکرد شفاف متولیان و مدیران مرتبط با وقف و موقوفات و ارائه گزارش‌های شفاف در تمامی بخش‌ها تعامل مثبت و سازنده مسوولان سازمان اوقاف به عنوان متولی موقوفات در کشور سبب افزایش اعتماد مردم به دستگاه وقف و گرایش روز افزون به انجام وقف‌های جدید و سپردن اختیار بخشی از سرمایه خود به این سازمان برای هزینه در امور خیر خواهد شد. بنابراین رسانه در اینجا نیز نقش پل ارتباطی بین مردم و مسوولان را برعهده دارد و در تشویق و دعوت مردم به انجام این کار بسیار ارزشمند که برکات و آثار فراوانی برای جامعه به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعه دارد، نقش آفرینی می‌کند.

مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)»

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.