پیام مدیرعامل خبرگزاری ایسنا به پنجمین همایش وقف و رسانه

وقف,سازمان اوقاف

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا در آستانه هفته گرامیداشت وقف و به مناسبت برگزاری «پنجمین همایش وقف و رسانه» پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل پیام سعید پورعلی بدین شرح است:

«وقف سنت حسنه رسول مکرم اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) و بزرگان دینی و از غنی‌ترین گنجینه‌های فرهنگ اسلامی و شیعی است که درباره آن توصیه‌ها و سفارشات فراوانی شده است و خود آن بزرگواران اولین واقفان و عاملان به این سنت ارزشمند دینی و الهی بوده و اولین مبلغان و مروجان این سنت زیبا و احسان ماندگار هستند.

اما درباره جایگاه رسانه در جهان امروز برای اشاعه و ترویج فرهنگ وقف باید گفت که فرهنگ وقف همانند سایر موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی واقتصادی برای وارد شدن به قلمرو هنجاری جامعه و تبدیل شدن به فرهنگی فراگیر، نیازمند تشریح، تبلیغ، بستر سازی، تمهید مقدمات و شرایط اجرایی مناسب و متناسب است. بر این اساس با عنایت به جایگاه رسانه‌ها در جهان امروز که آن را تبدیل به دهکده جهانی کرده و مرزها و فاصله را به حداقل رسانده به طوری که هر اقدام و اتفاقی در دورترین نقطه روی زمین به محض ورود به فضای مجازی و در بستر رسانه‌ها میلیون‌ها مخاطب را مطلع و درگیر خود می‌کند، به عنوان مهمترین ابزارهای فرهنگ ساز، هدایت گری روند کلی فرهنگ جامعه را بر عهده دارند و نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌نمایند.

رسانه به عنوان موثرترین ابزار در تبلیغ و ترویج و نهادینه کردن فرهنگ نقش بی بدیلی دارد بنابراین پر واضح است که نقش «رسانه‌ها» در باب تعمیم فرهنگ احسان و انفاق مال که «وقف» از مصادیق بارز آن است، نیازمند بررسی دقیق، همه جانبه و مستمر است و دست اندرکاران این حوزه باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند. چرا که عمل به این وظیفه خطیر، در نهایت به بیداری و آگاهی جامعه نسبت به مقوله وقف منجر خواهد شد.

اما درباره این که رسانه‌ها در مواجهه با این سنت حسنه دینی چه نقش و رسالتی برعهده دارند باید بگوییم که امروزه تبلیغات رسانه‌ای، فناوری ارتباطات و اطلاعات که کار اصلی آنها شکل بخشیدن به افکار، اندیشه، احساسات و خواسته‌های بشر است مهمترین و اساسی‌ترین ابزار قدرت، شناخته می‌شوند. چراکه بر درونی‌ترین لایه‌های ذهن و روان انسان‌ها تأثیر می‌گذارند و حتی سلیقه‌ها را نیز تغییر می‌دهند و نقش برجسته و گاه منحصر به فردی در خصوص فرهنگ سازی و شکل دهی به شخصیت افراد ایفا می‌کنند. در خصوص «فرهنگ وقف»، رسانه‌های ارتباط جمعی هم باید به عنوان بخشی از نهادهای مدنی و فرهنگی جامعه مجری باشند و هم اینکه سایر بخش‌ها و مردم را نسبت به جوانب مختلف این فرهنگ آشنا کنند. زیرا اساسی‌ترین وظیفه و نقش رسانه‌های ارتباطی در جهت نهادینه کردن فرهنگ فوق باید همان «فرهنگ سازی» باشد.

بنابراین رسانه‌های جمعی به ویژه خبرگزاری‌ها با ساز و کارهای مناسب و اقدامات متنوعی همچون افزایش سطح آگاهی مردم نسبت جایگاه این فرهنگ در نظام هنجاری دینی و تاکید بر اهمیت آن در جامعه با استفاده از تحلیل های واقع بینانه ای همچون وقف و بخشش در راه خدا،نجات انسان، همه چیز برای همه، مستضعف گرایی، تامین رفاه مادی همگام با تعالی معنوی، اسراف زدایی، مشارکت ثروتمندان و فقیران، افزایش اخوت اسلامی، مبارزه با مصرف گرایی می‌تواند به گسترش «فرهنگ وقف» در بین سطوح مختلف جامعه کمک کنند.

بدیهی است که عملکرد شفاف متولیان و مدیران مرتبط با وقف و موقوفات و ارائه گزارش‌های شفاف در تمامی بخش‌ها تعامل مثبت و سازنده مسوولان سازمان اوقاف به عنوان متولی موقوفات در کشور سبب افزایش اعتماد مردم به دستگاه وقف و گرایش روز افزون به انجام وقف‌های جدید و سپردن اختیار بخشی از سرمایه خود به این سازمان برای هزینه در امور خیر خواهد شد. بنابراین رسانه در اینجا نیز نقش پل ارتباطی بین مردم و مسوولان را برعهده دارد و در تشویق و دعوت مردم به انجام این کار بسیار ارزشمند که برکات و آثار فراوانی برای جامعه به ویژه اقشار آسیب‌پذیر جامعه دارد، نقش آفرینی می‌کند.

مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)»

انتهای پیام

کد N30239