یک نماینده پیشین مجلس:

دستور رییس‌جمهور برای شناسایی ویژه‌خواران را به فال نیک می‌گیریم

دولت,رييس‌جمهور

یک نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "دستور رییس‌جمهور برای شناسایی ویژه‌خواران و صاحبان درآمدهای غیرموجه را به فال نیک می‌گیریم"، بر لزوم همکاری همه قوای کشور برای شناسایی و مجازات این افراد تاکید کرد.

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به دستور رییس‌جمهور برای شناسایی و مجازات ویژه‌خواران و صاحبان درآمدهای غیرموجه، اظهار کرد: اگر آقای روحانی به طور جدی می‌خواهند این کار را پیگیری کنند، باید همه قوا از جمله سازمان بازرسی کل کشور، قوه قضاییه، کمیسیون اصل 90 مجلس و نهادهای نظارتی دیگر نیز به او کمک کنند.

وی با بیان اینکه "ویژه‌خواری نوعی رانت اطلاعاتی، اقتصادی، سیاسی است"، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعد از جنگ تحمیلی شاهد بودیم که عده‌ای به بویژه‌خواری روی آوردند و پس از آن هم این کار ادامه پیدا کرد و افراد نزدیک به حکومت یا وابسته به دولت که دستی در بازار داشتند، اطلاعات را از نمایندگان مجلس و وزرای مربوطه یا نهادهای مختلف می‌گرفتند و با ایجاد حاشیه امن برای خود به ثروت‌های کلان می‌رسیدند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "تحریم‌ها بویژه بعد از سال 91 زمینه را برای ویژه‌خواری در کشور فراهم کرد"، توضیح داد: برای دور زدن تحریم‌ها و همچنین به خاطر ضرورت حضور اشخاصی که نامشان در لیست سیاه تحریم‌ها نباشد، ویژه‌خواری‌ها شکل گرفت.

این فعال سیاسی تاکید کرد: زیبنده جمهوری اسلامی نیست که کسانی خارج از حق خود، استیفای بلاجهت داشته باشند و بدتر این است که این مساله عادی شده باشد و با آن راحت برخورد کنند و چنین توجیه شود که آن فرد زحماتی کشیده و در بخش اقتصادی کالاهای تحریمی را وارد کشور کرده است، پس حق دارد به این ثروت برسد.

ابطحی به تاثیرات برخورد نکردن با ویژه‌خواران اشاره و خاطرنشان کرد: اگر جلوی اینگونه حرکت‌های ویژه‌خوارانه گرفته نشود، از مسیر قانون اساسی، فرامین مقام معظم رهبری و وصیت‌نامه امام راحل (ره) دور می‌شویم.

وی با بیان اینکه "دستور رییس‌جمهور برای پیگیری پرونده ویژه‌خواران اقتصادی را به فال نیک می‌گیریم"، گفت: البته آقای رییس‌جمهور باید بدانند که استخدام و بکارگیری افراد بازنشسته مگر در موارد اضطراری و استثنایی بسیار کم، ممنوع است و پست گرفتن برخی افراد بعد از بازنشستگی دوم و سومشان نیز نوعی ویژه‌خواری به حساب می‌آید.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید همه قوا و همچنین سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه و کمیسیون اصل نود مجلس و نهادهای نظارتی دیگر، رییس‌جمهور را کمک کنند تا گلوگاه‌های ویژه‌خواری را ببندند.

وی همچنین به فرمان هشت ماده‌ای رهبری اشاره کرد و افزود: اگر فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری انجام می‌شد و هیات‌های اقتصادی کار خود را جدی می‌گرفتند و به آن باور داشتند، شاید شاهد ثروت‌های بادآورده برخی از افراد در شرایط فعلی نبودیم.

ابطحی با بیان اینکه "نفس کار رییس‌جمهور برای پیگیری مسائل ویژه‌خواری اقتصادی خوب است"، گفت: عیبی که این کار دارد این است که گاهی ما بصورت سینوسی عمل می‌کنیم، یعنی ابتدا موجی ایجاد می‌شود اما بعد خبری نمی‌شود. این موضوع به اعتماد عمومی آسیب می‌زند چون در آغاز کار مردم خوشحال می‌شوند اما وقتی می‌بینند اثری ندارند، به اعتمادشان ضربه وارد می‌شود و مأیوس می‌شوند. به هرحال امیدوارم آقای روحانی در این کار موفق باشند.

انتهای پیام

کد N30168