صالحی از نصب 1000 ماشین سانتریفیوژ از نسل دوم (IR-2m) خبر داد

علی اکبر صالحی، سازمان انرژی اتمی، سانتریفیوژ

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد: 1000 ماشین سانتریفیوژ از نسل دوم (IR-2m) نصب کرده‌ایم اما با توجه به مذاکرات هسته‌ای که در حال انجام است، گاز UF6 به آن‌ها تزریق نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر صالحی در سخنانی با اشاره به نصب 1000 سانتریفیوژ نسل IR-2m در پاسخ به این پرسش که وقتی هنوز توافق ژنو اجرا نشده است چرا به این تعداد سانتریفیوژ گاز UF6 تزریق نمی شود گفت: از قبل که به دولت قبل برمی گردد هم گاز نزریق نکرده بودیم و این تصمیمی سیاسی بود که فعلا به این ماشین ها گاز تزریق نشود.
وی با بیان این که "نسل های سن هستیم. الان نسل اول را تولید می کنیم و از ماشین های نسل دوم 1000 سانتریفیوز نصب کرده وم و چهارم سانتریفیوژ در کشور در حال تست هستند" افزود: تنها سانتریفیوژ هایی که از آن ها تولید انبوه داریم غیر از نسل اول، سانتریفیوژهای نسل دوم (IR-2m) هستند که تاکنون 1000 ماشین را نصب کرده ایم.صالحی تاکید کرد که بیش از این تعداد دیگر ماشین نسل دوم نصب نخواهیم کرد چرا که باید سالن مورد نظر و زیرساخت لازم را برای افزایش آنها آماده کنیم و کار زیادی دارد.رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این که در تولید نسل جدید سانتریفیوژها هیچ چیز غیرممکنن برای ما وجود ندارد و ما به این مساله به طور کامل مسلط هستیم تصریح کرد: نسل اول سانتریفیوزهای ما دارای SWU (میزان اورانیومی که در یک سال هر ماشین سانتریفیوژ تولید می کند) سه بود و نسل دوم دارای 5 الی 6 و نسل های بعدی این میزان به 10 الی 17 SWU هم می رسد که در حال تست های مختلف آنها از جمله تست مکانیکی شاایم.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ایران از هیچ حقی بر اساس ان پی تی و اساسنامه آژانس که برای اعضا وجود دارد عدول نخواهد کرد و همزمان به تعهداتش نیز پایبند است.بر این اساس غنی سازی حق ماست و با هر شیوه و به هر میزان و سطحی می توانیم غنی سازی کنیم.وی گفت: بر اساس توافق ژنو در مدت شش ماهی که قرار است گام اول اجرا شود غنی سازی 20 درصدی را داوطلبانه تعلیق می کنیم.صالحی در پاسخ به این پرسش که در توافق ژنو به صراحت به حق غنی سازی ایران اشاره نشده است با اشاره به ماده 4 ان پی تی اظهار کرد: بر اساس ماده 4 به روشنی بیان شده است که اعضا حق برخورداری از انرژی صلح امیز هسته ای در تحقیق و تولید و بهره برداری دارند اما ما یک پرونده ساختگی هسته ای در آژانس داریم و با وجود این که انحرافی در برنامه و فعالیت هسته ای ایران صورت نگرفته است اما بهانه ها باقی است و چاره ای نداریم که به بهانه های آنها پاسخ دهیم. آن مقدار که به مسایل فنی و حقوقی مربوط می شود پاسخ داده شده است اما مسایل سیاسی باقی مانده است و الان در عرصه سیاسی به آنها در حال کلنجار هستیم تا به یک تفاهم سیاسی برسیم.معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: آنها می دانند که ما از مسیر صلح آمیز انحرافی نداشته ایم و به سمت تولید، انباشت و استفاده از سلاح هسته ای بر اساس فتوای رهبری و مواضع دینی و اخلاقی مان نمی رویم همان طور که در جنگ تحمیلی از سلاح شیمیایی استفاده نکردیم. آنها از این که ایران در منطقه به عنوان یک کشور مستقل بتواند با تکیه بر توان داخلی فن آوری صلح آمیز هسته ای به دست آورد و نقش آفرین باشد و در تعاملات منطقه ای موثر باشد ناراحت هستند. واقعیت این است که ما کشوری قدرتمند در منطقه و عرصه بین الملل هستیم و با وجود فشار بسیار به ایران برای این که در مدار آنها قرار بگیریم، نتوانستند به جایی برسند و در نهایت از در تعامل با ایران در آمدند.
وی با اشاره به بازرسی بازرسان آژانس از تاسیسات تولید آب سنگین اراک با بیان این که" بازرسی از این تاسیسات در چارچوب توافق پادمانی ایران و آژانس نیست" گفت: اما برای بازرسی از راکتور 40 مکاواتی آب سنگین اراک زمانی بازرسان می توانند بازرسی کنند که مواد هسته ای در محدوده مشخصی به لحاظ زمانی قرار باشد وارد راکتور شود که قبل از آن به آژانس اعلام می شود.با این وجود ما اجازه دادیم تا بازرسان از این راکتور بازدید کنند و درباره تاسیسات تولید آب سنگین اراک هم قبلا دو بار اجازه بازدید داده بودیم. این همکاری ایران در جهت زدودن بهانه ها و هموار کردن راه بوده است.صالحی تاکید کرد که بازدید بازرسان در چارچوب توافق ژنو "دسترسی مدیریت شده" است. یعنی بازدید با بازرسی متفاوت است. بازرسی مکانیزم مشخص و بر اساس قاعده های فنی و حقوقی است و باید شیوه بازرسی تحت عنوان "رهیافت پادمان" میان ایران و آژانس به تفاهم برسداما در بازدید روند به گونه دیگر است.وی ادامه داد: تا الان یک بازدید مدیریت شده بر اساس توافق ایران و آژانس در 20آبان از تاسیسات تولید آب سنگین اراک صورت گرفته است و یک بازدید هم قرار است از معدن گچین بندرعباس صورت گیرد و البته این اقدامات در تلطیف فضای مذاکرات ایران و 1+5 نیز موثر است.کد N30133