طرح جدید «افزایش تعداد سانتریفیوژها» در مجلس همزمان با طرح غنی‌سازی ۶۰ درصد

هسته‌ای,مجلس,قانونگذاری,آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

همشهری آنلاین: طرح "افزایش تعداد سانتریفیوژ ها " در حالی توسط برخی نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود که طرح "الزام دولت به غنی سازی ۶۰ درصد" با حدود ۱۰۰ امضاء قرار است به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شود.

ایران > قانونگذاری- همشهری آنلاین:
طرح "افزایش تعداد سانتریفیوژ ها " در حالی توسط برخی نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود که طرح "الزام دولت به غنی سازی ۶۰ درصد" با حدود ۱۰۰ امضاء قرار است به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، همزمان با تهیه طرح " الزام دولت به غنی سازی 60 درصد" توسط عده‌ای از نمایندگان مجلس، طرح دیگری نیز توسط برخی نمایندگان به منظور افزایش تعداد سانتریفیوژ‌ها در حال تهیه است.

طرح افزایش سانتریفیوژ‌ها در حالی توسط برخی نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود که آخرین خبر‌ها از طرح "الزام دولت به غنی سازی 60 درصد" حاکی از این است که تا کنون 100 نفر از نمایندگان مجلس پای این طرح را امضاء کرده اند و این طرح قرار است به هیئت رئیسه مجلس تحول داد‌ه شود.
این دو طرح مهم مربوط به تعیین نیازهای هسته‌ای کشور در حوزه‌های صنعتی، پزشکی و کشاورزی با نگاه به آینده و پیشرفت در این حوزه‌ها است.

به گزارش مهر، پیش از این ابولقاسم جراره عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در خصوص ورود مجلس به طرح‌ها و تعیین نیاز هسته ای کشورمان گفته بود: در حال حاضر نیاز ما در بحث هسته ای در حد نیاز نیروگاه‌ها خلاصه شده، در حالی که این گوشه ای از کار است و نیاز کشور های پیشرفته برای غنی سازی در حوزه های مختلف به مراتب بیشتر از این است.

جراره افزود: به عنوان مثال با هسته‌ای کردن خیلی از پروژه ها می‌توانیم از آلوده شدن هوای شهرهای بزرگ جلوگیری کرده و در بحث کشاورزی نیز می‌توان با استفاده از توانمندی‌های هسته‌ای مانع از بیماری‌هایی شد که در اثر کودهای شیمیایی ایجاد می‌شود.