هشدار دوباره اتحادیه اروپا به ترکیه

اتحادیه اروپا,ترکیه,فساد مالی

آنکارا- ایرنا- اتحادیه اروپا در هشداری دوباره از ترکیه خواست تحقیقات در زمینه پرونده های فساد مالی در آن کشور به طور کاملا شفاف و بیطرفانه صورت گیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری طرف، اتحادیه اروپا بر انجام تحقیقاتی شفاف در مورد رسوایی مالی در ترکیه تاکید کرد.

ˈاستفان فولهˈ کمیسر امور توسعه اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت :از ترکیه به عنوان کشوری که می خواهد عضو اتحادیه اروپا بشود می خواهم معیارها و ضوابط سیاسی لازم را برای آنکه تحقیقات در زمینه پرونده های فساد مالی در آن کشور به طور کاملا شفاف و بیطرفانه صورت بگیرد، رعایت کند.

اتحادیه اروپا پیشتر نیز در مورد به خطر افتادن روند عضویت ترکیه در این اتحادیه به علت دخالت دولت آنکارا در قوه قضاییه این کشور به آنکارا هشدار داده بود.

براساس این گزارش، سخنگوی ˈاستفان فولهˈ مسوول توسعه اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه استقلال قوه قضاییه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ارزش های اساسی بشمار می رود، گفت: ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه موازین استقلال قوه قضاییه این کشور را بطور مستقیم نقض کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مساله استقلال قوه قضاییه از مهمترین شرایط اتحادیه اروپا برای عضویت کشورهای مختلف در این اتحادیه است، افزود: نقض استقلال قوه قضاییه در ترکیه طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را با مخاطره روبه رو می سازد.

سخنگوی توسعه اتحادیه اروپا این هشدار را پس از تغییر آیین نامه مربوط با عملیات های مختلف پلیس ترکیه که به درخواست دادستانی این کشور انجام می شود و منوط کردن آن به اجازه مقامات رده بالای محلی منطقه از جمله فرماندارها و استاندارها اعلام کرد.

گفته می شود که برکناری و تصفیه گسترده روسای پلیس شعبات مختلف ترکیه در پی عملیات مبارزه با فساد و ارتشاء که منجر به دستگیری فرزندان دو وزیر سابق ترکیه و برخی از مقامات بلندپایه این کشور و متهم شدن چهار وزیر سابق کابینه اردوغان به فساد مالی، نیز در نارضایتی اتحادیه اروپا و هشدار این اتحادیه به ترکیه نقش داشته است.

ˈاردوغان بایراکتارˈ وزیر محیط زیست، ˈظفر چاغلایانˈ وزیر اقتصاد و ˈمعمر گولرˈ وزیر کشور ترکیه سه وزیر کابینه ترکیه هستند که استعفا دادند.

اردوغان چهارشنبه گذشته با ترمیم کابینه خود 10 وزیر را برکنار کرد.

خاورم ** 2010**230 **1010
کد N29632