معاون سیاسی وزیر کشور در گفت و گو با ایرنا:

پیش نویس اصلاح قانون احزاب آماده شد

وزارت کشور,احزاب

تهران- ایرنا- معاون سیاسی وزیر کشور از آماده شدن پیش نویس لایحه اصلاح قانون احزاب در این وزارتخانه خبر داد و گفت: پیش نویس این لایحه هم اکنون در مرحله نظرسنجی از صاحب نظران است.

سید کاظم میرولد روز شنبه در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: تلاش برای نقش آفرینی هرچه بیشتر احزاب در جامعه از اولویت های وزارت کشور در دولت یازدهم است.

وی تصریح کرد: نخستین قدم وزارت کشور در دولت تدبیر و امید انتخاب استانداران و معاونان آنان بود که بخش عمده ای از آنها تعیین شده اند.

معاون سیاسی وزیر کشور اظهارداشت: این وزارتخانه با برگزاری جلساتی با نمایندگان مختلف احزاب کشور نظرات آنها را مورد بحث و بررسی قرار داده است.**پیش نویس لایحه اصلاح قانون احزاب بزودی به دولت ارسال می شود

میرولد با بیان این که اصلاح قانون احزاب در دستور کار وزارت کشور است، خاطرنشان کرد: قانون احزاب در این دوره مورد بازنگری قرار گرفت و پیش نویس آن تهیه شده است.

وی همچنین گفت: پیش نویس لایحه اصلاح قانون احزاب به زودی به دولت ارسال می شود تا دولت نیز پس از بررسی، این لایحه را به مجلس تقدیم کند.

قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی با یادآوری این که طرحی نیز با عنوان اصلاح قانون احزاب در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اظهارداشت: مجلس طرح تعدادی از نمایندگان را بررسی می کند و بنده نیز در کمیسیون های مختلف مجلس نظرات خود را درمورد این طرح اعلام کردم.

میرولد یادآور شد: پیش نویس لایحه اصلاح قانون احزاب نیز براساس نظرات دولت تهیه شده است.

وی ادامه داد: احزاب براساس قوانین کشور باید فعالیت کنند و اگر موانعی بر سر راه فعالیت آنان وجود دارد این موانع باید شناساسی و به دست دولت برطرف شود چرا که احزاب باید به معنای واقعی حزب باشند.

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان این که بخشی از احزاب فقط یک تشکلی را تاسیس کردند و هیچ فعالیتی ندارند، گفت: احزاب در درون خود سازو کارهایی همچون نیروسازی،کادرسازی، آموزش و ارتقاء را دارند و حزب یک مفهوم است که به صرف داشتن مجوز بالنده نیست.

میرولد تاکید کرد: بالندگی احزاب بحث مهمی در کشور است که باید به آن توجه شود.**هدف از برگزاری نشست هم اندیشی با احزاب، شناسایی موانع پیش روی است

وی با بیان این که در حال حاضر 227 حزب سیاسی شناسنامه دار در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: نخستین نشست هم اندیشی دولت تدبیر و امید 14 دی ماه برگزار می شود که نظر وزیر کشور این است در قدم اول احزاب فعال دعوت شوند.

معاون وزیر کشور، احزاب فعال را احزابی دانست که کنگره سراسری خود را به موقع برگزار کنند و جلسات شورای مرکزی آنان نیز به صورت منظم تشکیل شود و فعالیت اجتماعی فعالی داشته باشند.

میرولد افزود: در نخستین نشست هم اندیشی احزاب نظرات آنان را دریافت خواهیم کرد تا موانع پیش روی احزاب در جامعه شناسایی و با تدبیر برداشته شود.

وی درباره برخی اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر این که احزاب به نشست هم اندیشی وزارت کشور دعوت نشده اند؟، گفت: دعوتنامه احزاب چهارشنبه هفته گذشته ارسال شده است و پیش از این برای فردی دعوت نامه ارسال نشده بود که برخی ها بگویند دعوتنامه آمده یا نیامده است.**فهرست احزاب فعال، غیرفعال و نیمه فعال در وزارت کشور موجود است

نماینده قوه مجریه در کمیسیون ماده 10 احزاب همچنین با بیان این که فهرستی از احزاب فعال، نیمه فعال و غیرفعال در وزارت کشور تهیه شده است، اظهارداشت: 50 حزب فعال کشور برای نشست هم اندیشی 14 دی ماه دعوت شده اند.

میرولد، قدم نخست برای بستر سازی فعالیت احزاب را بررسی موانع پیش روی آنان عنوان و تصریح کرد: همه موانع سر راه فعالیت احزاب عوامل برون حزبی نیست بلکه بخشی از موانع در درون احزاب است که باید خودشان آن را شناسایی و برطرف کنند.

وی ادامه داد: ما موانعی را که مربوط به دولت و وزارت کشور است، شناسایی می کنیم و در حد وظیفه دولتی خود برای رفع آنها تلاش خواهیم کرد.** خانه احزاب باید توسط خود احزاب تشکیل شود

قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی همچنین درباره تشکیل خانه احزاب گفت: تشکیل خانه احزاب باید به دست خود احزاب تشکیل شود چرا که این تشکل همانند سایر تشکل ها از وزارت کشور مجوز فعالیت گرفته است.

میرولد با بیان این که ما به عنوان نمایندگان دولت نباید برای تشکیل خانه احزاب کاری انجام دهیم، اظهارداشت: برای تشکیل خانه احزاب خود احزاب باید دور هم جمع شوند و با برگزاری کنگره، هیات و شورای مرکزی آن را مشخص کنند.

وی افزود: البته اگر از ما کمک نرم افزاری و فکری بخواهند آنها را کمک می کنیم ولی در مجموع بین خود احزاب اختلاف نظر وجود داشت که منجر به تعطیلی آن شد و گرنه از نظر دولت و وزارت کشور مثل هر مجموعه دیگری خودشان باید کنگره برگزار کنند و ما تنها ناظر بر آنها هستیم.**دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب فعلا تغییر نمی کند

نماینده قوه مجریه در کمیسیون ماده 10 احزاب همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب تغییر می کند؟، گفت: طبق قانون دو نفر از نمایندگان قوه مقننه، دو نفر از نمایندگان قوه قضاییه و معاون سیاسی وزیر کشور به نمایندگی از دولت عضو این کمیسیون هستند و فعلا نیز هیچ دبیر این کمیسیون تغییر نمی کند.**گزینه های متعددی برای استانداری خراسان رضوی وجود دارند

میرولد همچنین درباره زمان بسته شدن پرونده انتصاب استانداران کشور اظهارداشت: تاکنون از 31 استان کشور، استانداران 30 استان تعیین شده اند و تنها استاندار خراسان رضوی باقی مانده است.

قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی ادامه داد: برای انتخاب استاندار خراسان رضوی گزینه های متعددی مطرح هستند که در حال بررسی آنها هستیم.**لایحه جامع تقسیمات کشوری در مرحله ارسال به دولت است

میرولد به تشریح وظایف معاونت سیاسی این وزارتخانه پرداخت و گفت: این معاونت در سه حوزه سیاسی، تقسیمات کشوری و انتخابات فعالیت می کند.

وی اظهارداشت: در بخش تقسیمات کشوری، لایحه جامع تقسیمات کشوری تدوین شده و در مرحله ارسال به دولت است تا پس از بررسی های لازم برای تصویب به مجلس تقدیم شود.** تلاش ما برگزاری انتخابات 100 درصد الکترونیکی است

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان این که در حوزه انتخابات نیز در حال حاضر کار اجرایی ویژه ای انجام نمی دهیم، اظهارداشت: دنبال آن هستیم تا آنجا که می توانیم انتخابات الکترونیکی را توسعه دهیم.

میرولد افزود: در دوره های گذشته نیز بخشی از انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد و ما دنبال آن هستیم که بتوانیم تا جایی که امکان آن وجود دارد برگزاری انتخابات الکترونیکی توسعه یابد.

وی اظهارامیدواری کرد که وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان بتواند انتخابات الکترونیکی را توسعه دهد تا فرآیند انتخابات سهل تر برگزار شود.

قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات آینده به طور 100 درصد الکترونیکی برگزار می شود؟ خاطرنشان کرد: یک بخش از برگزاری انتخابات الکترونیکی به وزارت کشور و دولت برمی گردد و بخش دیگر آن شورای نگهبان است که برگزاری کامل انتخابات را باید به صورت الکترونیکی بپذیرد.

میرولد یادآور شد:هرچقدر مسایل درمورد انتخابات الکترونیکی مورد قبول شورای نگهبان قرار گیرد ما تلاش خواهیم کرد به سمت انتخابات الکترونیک کامل پیش برویم.

گفت و گو از سجاد خسروانیان

سیام(4)9254**1336
کد N29452