اختیارات قانونی وزیر علوم رو در رو با سوالات متعدد نمایندگان

مجلس,فرجی دانا

تهران - ایرنا - پس از رفت و آمدهای هفتگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، قرار است این هفته «فرجی دانا» برای پاسخ به سوالاتی در مورد انتصابات این وزارتخانه که جزو حقوق و اختیارات قانونی وزیر است، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یابد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «رضا فرجی دانا» وزیر علوم، تحقیقات و فناری این هفته در حالی قرار است در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یابد، که از زمانی که بر مسند کرسی این وزارت تکیه زده تقریبا هر هفته برای پاسخ به سوال نمایندگان به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می رود.

در حالی قرار است وزیر علوم و تحقیقات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یابد، که لایحه بودجه سال 93 از سوی دولت به مجلس ارائه شده و بهارستان نشینان باید بیشتر انرژی خود را صرف تدوین این سند مالی که بالاترین سند در طول سال محسوب می شود، کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به این مساله توجه کنند که بسیاری از مسائل و مشکلات را می توان با گفت وگو و تعامل حل کرد، همچنین بسیاری از مسائل که وزرا برای پاسخگویی در مورد آنها در مجلس حاضر می شوند توسط معاونین هم قابل پاسخگویی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه دولت و مجلس دست در دست هم دهند تا مشکلات مردم حل شود، را سرلوحه کار خود قرار دهند.**دلایل سوال نمایندگان از فرجی دانا

در دولت یازدهم «جعفر میلی منفرد» نخستین گزینه ای بود که از سوی حسن روحانی رییس جمهوری برای تصدی وزارت خانه علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، مخالفان میلی منفرد دلیل مخالفتشان را نقش وی در حوادث 88 دانستند در حالی که میلی منفرد تاکید کرد که در سال 88 در هیچ ستادی حضور نداشته و در مسایل مربوط به انتخابات نقشی نداشته است اما با این حال باز نمایندگان با وزارت میلی منفرد مخالفت کردند.

پس از آن رییس جمهوری بر اساس اختیارات قانونی خود جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی کرد، از آن زمان باز هم تخریب ها علیه گزینه سرپرست این وزارت خانه آغاز شد که در نهایت حدس و گمان ها درست از آب در نیامد و در نهایت رییس جمهوری رضا فرجی دانا را به مجلس معرفی کرد.

«رضا فرجی دانا» توانست در روز پنجم آبان ماه با 159 رای موافق، 70 رای مخالف و 32 رای ممتنع از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد.

بعد از رای اعتماد مجلسی ها به «فرجی دانا»، وی در تاریخ 12 آبان ماه، میلی منفرد را به عنوان معاون آموزشی و جعفر توفیقی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد، اما بار دیگر استفاده وزیر از اختیارات قانونی خود برای نصب مدیرانش با انتقادهایی مواجه شد.

هنوز یک هفته از انتخاب رضا فرجی دانا نگذشته بود که جمعی از نمایندگان در اعتراض به برخی انتصابات در این وزارتخانه، با طرح سوالی فرجی دانا را به کمیسیون علوم تحقیقات فرا خواندند و از آن روز تاکنون وزیر علوم به دلایل مختلف، به کمیسیون آموزش و تحقیقات می رود تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

نمایندگانی که به عزل و نصب های وزیر انتقاد داشتند حتی از وزیر اطلاعات نیز خواستند با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص نحوه استعلامات برای انتصابات در وزارت علوم توضیح دهد.

پس از مدتی 150 تن از نمایندگان مجلس نیز در نامه ای به حجت الاسلام حسن روحانی از رییس جمهوری خواستند تا در آنچه که « انتصابات سوال برانگیز وزیر علوم، تحقیقات و فناوری» خواندند، مداخله کند.

«محمد فیروزی» نماینده نطنز در مجلس در این باره می گوید: درست است که سوال از وزرا حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است ولی در بسیاری از مسائل می توان درخواست ها را با گفت وگو و تعامل با وزرا حل کرد.

وی با اشاره به اینکه با استفاده از این روش بسیاری از مسائل قابل حل می شود، اظهار داشت: قطعا از طریق گفت وگو بهتر می توان مشکلات را حل کرد و این گونه رسیدن به یک نتیجه موثر تر خواهد بود.

سوالات پی در پی نمایندگان به همین جا ختم نشد و در تاریخ 28 آبان ماه وزیر علوم برای ارایه توضیحاتی درباره انتصابات مدیران ارشد این وزارتخانه و در تاریخ 13 آذر ماه نیز فرجی دانا دانشجویان ستاره دار به این کمیسیون رفت که باز هم نمایندگان از پاسخ های وی قانع نشدند.

هرچند فرجی دانا برای رفع ابهامات نمایندگان قول داد که فهرست کامل دانشجویان بازگشته به تحصیل به همراه سوابق آنان را در اختیار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دهد، اما نمایندگان سوال کننده از توضیحات وزیر قانع نشدند.

«عبدالوحید فیاضی» سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این راستا می گوید: حدود 23 نفر از نمایندگان سوال مشترکی را از وزیر علوم با موضوع «عدم پایبندی به تعهدات در انتصابات» مطرح کردند که این هفته در صحن مجلس رسیدگی می شود.

فیاضی با بیان اینکه حدود 23 نماینده طراح این سوال از وزیر علوم هستند، گفت: به احتمال زیاد حجت الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده تهران این سوال را به نمایندگی از دیگر نمایندگان سوال کننده در صحن مجلس مطرح کند و این بار مجلس درباره قانع کننده بودن توضیحات وزیر اظهار نظر می کنند.

قطعا مردم در سراسر کشور انتظارشان این است که مجلس در راستای حل مشکلات معیشتی و بهبود وضعیت اقتصادی مردم گام بردارد و با کمک رسانی به دولت در جهت پیشرفت کشور حرکت کند نه این که با در اولیت قرار دادن مسائل سیاسی و جناحی از مسائل اصلی غافل شود.

سیام**9121**1535
کد N29262