کمالی در گفتگو با مهر:

طرفدارن دولت رقیب جدی اصلاح طلبان در انتخابات نیستند/ نخبگان سیاسی پس از قدرت منکر نقش احزاب می شوند

احزاب و تشکلها

دبیر کل حزب اسلامی کار با اشاره به اینکه هنوز سیاست های انتخاباتی در دستور کارشورای هماهنگی جبهه اصلاحات قرار نگرفته است،گفت: مهمترین رقیب ما در انتخابات آینده اصولگرایان هستند، طرفداران دولت هر دو طرف کار را خواهند داشت و میانه حرکت می کنند و میانه نمی تواند رقیب جدی باشد.

حسین کمالی دبیر کل حزب اسلامی کار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتظارات از دولت یازدهم گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم این انتظار در جامعه شکل گرفت که در زمینه های مختلف سیاستهای سنجیده وعقلایی تری نسبت به گذشته اتخاذ شود و تصمیمات در چارچوب های منطق و علم گرفته شود.

به گفته کمالی رویکرد دولت جدید بر اساس سیاست های انتخاباتی اعلام شده می بایست تا حد زیادی متفاوت از سیاست ها و رفتار دولت نهم و دهم باشد.

وی ادامه داد: رئیس دولت یازدهم در زمان انتخابات اعلام کرد، حقوق مردم به ویژه حقوق سیاسی را مورد توجه قرار داده و از حق آزادی بیان دفاع و در چارچوب قانون اساسی تمامی خواست های اجتماعی مردم  را مورد پیگیری قرار خواهد داد.

کمالی افزود: همگان منتظرند در زمینه اقتصادی روش هایی متفاوت از گذشته اتخاذ شود و دولت ارزش پول ملی را به جایی برساند که هر ایرانی نسبت به آن احساس سربلندی و افتخار داشته باشد، تولید را شکل دهد و میزان اشتغال افزایش پیدا کرده  و در زمینه اجتماعی به حقوق اجتماعی مردم و به ویژه در مورد  اقشار آسیب پذیر توجه خاص داشته باشد.

نبایدتوقع داشت  که دولت بتواند به وعده های خود در مدت زمان کوتاه عمل کند

کمالی با اشاره به گزارش صد روزه دولت اضافه کرد: این منطقی نیست که منتظر باشیم دولت در یک دوره کوتاه به وعده های خود عمل کند، ارائه گزارش صد روزه منجر به نتیجه عملیات از لحاظ زمان بندی منطقی و درست نیست و نبایدتوقع داشت که دولت بتواند به وعده های خود در مدت زمان کوتاه عمل کند.

دبیر کل حزب اسلامی کار درباره فعالیت احزاب اصلاح طلب در دولت جدید گفت: احزاب اصلاح طلب پس از  وقایع 88 بیشتر از بقیه احزاب  مورد توجه و اشاره و بعضا محدودیت از سوی مسئولان امنیتی و انتظامی بودند اما احزاب کوچکتر اصلاح طلب فعالیت های خود را ادامه می دهند، هرچند فعالیت های گروه دوم نیز محدود تر شده است.

وی با انتقاد از اینکه نگاه مثبتی نسبت به فعالیت احزاب در کشور نیست،ادامه داد: متاسفانه نسبت به کارکرد و نتیجه کار جمعی دید خوبی وجود ندارد این نوع نگاه هم در میان نخبگان سیاسی و هم در توده مردم قابل مشاهده است. بخشی از نخبگان سیاسی با کسب  آرا مردم براساس موضع گیری احزاب به موفقیت می رسند اماپس از آن ارتباط با احزاب را نفی می کنند و اعلام می کنند جامعه براساس شناخت افکار به آن ها رای داده است و این در مورد اکثر قریب به اتفاق روسای جمهور اعم از اصلاح طلب،اصولگرا و معتدل نیز صادق است.

کمالی گفت: در میان توده های مردم همیشه این تبلیغ صورت گرفته است که احزاب عمدتا در خدمت منافع بیگانه و در مواردی وسیله ای برای قدرت طلبی رهبران آن‌ها هستند و در این شرایط تبلیغ کار جمعی بسیار سخت است علاقه عمومی جامعه نسبت به کار جمعی کم و تعاملشان بسیار ضعیف است. بنظر می‌رسد برای اداره بهتر جامعه و ساخت جمعی کشور باید فرهنگ کار جمعی ترویج شود.

افزایش فعالیت و نشاط احزاب وابسته به تلاش و پذیرش متقابل جامعه و دولت است

وی درباره پویایی احزاب اصلاح طلب و فعالیت آنها و محدودیت های پیش روی این احزاب گفت: منتظر تغییر سیاست ها هستیم و دولت به معنای مصطلح آن به تنهایی نمی تواند راجع به این چیزها تصمیم بگیرد سران سه قوه در کنار یکدیگر تصمیم می گیرند آنها می بایست سیاستی اتخاذ کنند که احزاب براساس آن بتوانند فعالیت داشته باشند؛ یک سری مقررات بازدارنده وجود دارد که احزاب احساس می کنند با مشکلات روبرو می شوند.

دبیر کل حزب اسلامی کار با بیان اینکه لازمه پویایی احزاب اصلاح فرهنگ و هنجارهای اجتماعی است گفت: افزایش فعالیت و نشاط احزاب وابسته به تلاش و پذیرش متقابل جامعه و دولت است و این تنها وظیفه حکومت نیست و باید قوای دیگر نیز در این زمینه همکاری کنند.

کمالی گفت:احزاب اصول گرا هم به دنبال شکل و حرکت جمعی و پویایی اجتماعی هستند و این خواست احزاب اصول گرا هم هست اما آنها شاید بخواهند تنها احزاب اصولگرا فعال باشند. اینکه در رابطه با احزاب سران سه قوه به تفاهم  برسند چیز بعیدی نیست.

رقیب ما در انتخابات مجلس اصولگریان هستند نه میانه روها

کمالی درباره فعالیت های اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس آینده اظهار داشت: در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای حضور در صحنه انتخابات آتی بحث هایی شده است که در نتیجه آن اصلاح طلبان آماده حضور در رقابت های انتخاباتی خواهند شد.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درباره نقش شورای مشورتی خاتمی در انتخابات آینده گفت: سیاست های اصلی انتخابات را کمیته سیاسی جبهه هماهنگی اصلاحات و شورای هماهنگی مشخص می کنند ،که هنوز سیاست های اجرایی در دستور کار قرار نگرفته است و شورای مشورتی آقای خاتمی در انتخابات طبیعتا ذی نفوذ و تاثیر گزار خواهد بود.اما سیاست های مربوط به احزاب اصلاح طلب را جبهه مشخص میکند.

کمالی درخصوص حضور کمرنگ برخی احزاب اصلاح طلب در فعالیت های سیاسی گفت: برخی احزاب با محدودیت هایی مواجه هستند ، برای تجمعات و راهپیمایی خود مشکل دارند شاید تقاضای برگزاری کنگره کرده باشند و رد شده باشد من در این مورد اطلاعات کل نداشته، بنابراین قضاوتی ندارم.

دبیر کل حزب اسلامی کار در پاسخ به این سوال که رقیب اصلی اصلاح طلبان در انتخابات آینده اصولگرایان هستند یا طرفداران دولت، پاسخ داد: طبیعتا اصولگرا ها هستند فکر می کنم طرفداران دولت هر دو طرف کار را خواهند داشت و مانند ترکیب کابینه از هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب در میان نامزد های مورد خود داشته باشند.میانه حرکت می کنند و میانه نمی تواند رقیب جدی باشد.

با دیدی واقع بین تر و تازه به حقوق شهروندی نگریسته شود

کمالی همچنین در خصوص منشور حقوق شهروندی ارایه شده از سوی دولت گفت: کمیته حقوقی حزب که از جمعی از وکلای ارزشمند و توانمند دادگستری تشکیل شده است این موضوع را بررسی کرده اند اما هنوز نتیجه را اعلام نکرده اند، به نظر می رسد در این منشور وظایف مقرر در قانون اساسی را بررسی کرده وبا تشریح ارائه داده اند.

وی در پایان گفت: چیزهای خوبی را نوشته اند اما مشخص نیست چه کسی باید انجام دهد و اگر اتفاق بدی افتاد چه طور جبران خسارت می شود و نیز معلوم نیست که اگر حقوق شهروندی ازسوی هر یک از سه قوه مورد تعدی قرار گیرد آنها چه پاسخی داشته و چگونه جبران خسارت می کنند، باید با دیدی واقع بین تر و تازه به موضوع نگریسته شود انشااله کمیته حقوقی حزب نظرات اصلاحی خود را به دولت و مجلس انعکاس خواهد داد.