ادامه محکومیت‌ انفجار بیروت

لبنان

به دنبال کشته و زخمی شدن بیش از 80 تن در انفجار روز جمعه در بیروت، دبیرکل سازمان ملل، شورای امنیت و جمعی از سران کشورهای جهان در بیانیه‌هایی جداگانه انفجار مذکور را به شدت محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ضمن محکوم کردن انفجار روز جمعه در بیروت و ترور محمد شطح، وزیراقتصاد سابق لبنان، اعلام کرد که جامعه جهانی همچنان به حمایت خود از امنیت و ثبات در لبنان ادامه می‌دهد.

وی با قدردانی از تلاش‌های مقامات و نیروهای امنیتی لبنان در حفاظت از کشور از تمامی طرف‌ها خواست تا خویشتندار باشند.

بان کی مون همچنین محمد شطح را شخصی "میانه‌رو" دانست و گفت: ترور شطح خسارت جبران ناپذیری برای لبنان است.

همچنین شورای امنیت در بیانیه‌ای انفجار بیروت را محکوم کرده و هدف آن را از بین بردن صلح و ثبات در لبنان دانست.

در این بیانیه تاکید شده است: تروریسم یکی از بزرگترین تهدیدات برای صلح و امنیت بین‌الملل است و هرگز نمی‌توان از اقدامات جنایتکارانه صرف نظر از انگیزه‌ها و عاملان آن چشم پوشی کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن محکوم کردن ترور محمد شطح، این اقدام را اقدامی تروریستی دانست و گفت: مرگ شطح خسارتی برای لبنان، ملت لبنان و همچنین آمریکا است.

وی در ادامه افزود: من بارها در زمان سفر به بیروت با شطح گفت‌وگو کرده بودم، وی شخصیتی عاقل، صاحب مسئولیت و میانه رو بود.

جان کری همچنین عنوان داشت: آمریکا از ثبات و آرامش لبنان و مقامات لبنانی برای مجازات عاملان این حادثه و ارجاع آن‌ها به دادگاه حمایت می‌کند.

از سوی دیگر وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این انفجار تروریستی اعلام کرد که اسپانیا از ملت و دولت لبنان در مسیر حفظ صلح و ثبات و زندگی مسالمت آمیز حمایت می‌کند.

وزارت خارجه روسیه نیز با محکوم کردن انفجار بیروت، هدف آن را دامن زدن به اوضاع وخیم سیاسی و دینی در لبنان و ایجاد بحران در این کشور دانست و اعلام کرد که مسکو همچنان از حل مساله لبنان از طریق گفت‌وگوهای ملی براساس احترام به منافع تمامی طرف‌ها و جامعه لبنان حمایت می‌کند.

همچنین وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای با محکوم کردن انفجار در بیروت که به کشته شدن محمد شطح و چند تن دیگر انجامید، این اقدام را هدف قرار دادن ثبات و وحدت لبنان دانست.

وزارت خارجه ترکیه همچنین متعهد شد که به همکاری خود با ملت و کشور لبنان ادامه دهد.

داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در تماس تلفنی با نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان و فؤاد سنیوره، نخست وزیر اسبق لبنان، مرگ محمد شطح و چند لبنانی دیگر در این انفجار را تسلیت گفت.

در همین راستا بدرعبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر ضمن محکوم کردن انفجار بیروت و ترور محمد شطح، تاکید کرد: این اقدام نشان داد که تروریسم پدیده‌ای جهانی است که هدف آن افزایش خشونت و هدر دادن تمامی فرصت‌ها برای رشد و توسعه است.

وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه‌ای انفجار مذکور را محکوم و اعلام کرد که موضع کشور قطر در قبال چنین حوادث خشونت باری همچنان ثابت کرد.

محمد المومنی، وزیر کشور اردن در امور ارتباطات نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: امان به شدت این انفجار را که هدف آن از بین بردن امنیت و ثبات در لبنان است محکوم می‌کند.

وی همچنین بر موضع ثابت اردن در مخالفت با اقدامات تروریستی و همبستگی امان با لبنان در مقابله با چنین حوادثی تاکید کرد.

از سوی وزارت خارجه کویت با محکوم کردن انفجار مذکور این اقدام را جنایتی "شنیع" دانست که تمامی ادیان آسمانی و امنیت و صلح لبنان را هدف قرار داده است.

در این بیانیه همچنین بر موضع ثابت کشور کویت در مبارزه با تروریسم تاکید شده است.

وزارت خارجه تونس نیز در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید انفجار بیروت بر همبستگی و حمایت کامل تونس از لبنان تاکید کرد.

یک منبع عربستانی مسئول به روزنامه الشرق الاوسط نیز تاکید کرد: ریاض از تمامی طرف‌های لبنانی خواست تا هوش و درایت خود را به کار بگیرند و منافع ملی را بر هر چیز دیگری ترجیح بدهند.

در همین راستا عربستان و کویت از تمامی شهروندان خود خواستند تا از سفر به لبنان خودداری کنند. همچنین از شهروندان خود در لبنان خواستند تا هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.

از سوی دیگر عمران الزعبی، وزیر اطلاع رسانی سوریه ضمن رد اتهامات وارده به دمشق از سوی گروه ائتلاف "14 مارس" به دست داشتن در ترور محمد شطح، گفت: این اتهامات تلاش برای سرپوش گذاشتن بر مداخله گروه 14 مارس در حمایت از تروریسم است.

وی تاکید کرد: چنین "اتهامات کورکورانه‌ای" نشان می‌دهد که گروه‌هایی در لبنان هستند که در تمامی خاورمیانه دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.

الزعبی تاکید کرد: چنین اتهاماتی در راستای کینه‌توزی‌های سیاسی است که بیانگر ارتباط افرادی مثل سنیوره و دیگران با دشمنان ملت و میانه‌روی هستند.

وی در ادامه افزود: این اقدامات تلاش‌های ناامیدانه‌ای برای رفع تهمت از نقش سنیوره در حمایت از تروریسم در لبنان و خاورمیانه و به ویژه "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) و "جبهه النصرة" و "جبهه اسلامی" و تامین پناهگاه‌های امن برای فرماندهان آن‌ها و اتاق‌های عملیات با نظارت سعد الحریری هستند.

وی در ادامه افزود: امیدواریم ملت لبنان همواره در امنیت و سلامتی زندگی کنند.

انتهای پیام

کد N28441