5 کشته و ده‌ها زخمی در تظاهرات "هفته خشم" در مصر

مصر

به دنبال درگیری نیروهای پلیس مصر با حامیان اخوان المسلمین ‌در شماری از شهرها و استان‌های مختلف این کشور دستکم پنج تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند این درحالی است که نیروهای پلیس 265 تن از تظاهرکنندگان مصری از جمله چندین زن را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزارت بهداشت مصر اعلام کرد، در درگیری‌های روز جمعه نیروهای امنیتی و پلیس مصر با تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین در استان‌های مختلف مصر پنج تن کشته و حدود 100 تن دیگر زخمی شدند.

بنا به گفته مدیر اداره بررسی‌های کیفری استان دمیاط در درگیری‌های نیروهای امنیتی در این شهر یک تن کشته و دستکم 16 تن دیگر به خاطر استنشاق گاز اشک‌آور زخمی شدند.

همچنین در استان المنیا در جنوب قاهره نیز عمار الرمال، یکی از تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد.

در این تظاهرات که به دعوت "ائتلاف حمایت از مشروعیت" و تحت عنوان "هفته خشم" برگزار شد شرکت‌کنندگان با سر دادن شعارهایی تصمیم مقامات مصری برای اعلام اخوان المسلمین به عنوان سازمانی تروریستی را محکوم کردند.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد: در 14 استان مصر پس از برگزاری نماز جمعه تظاهرات "هفته خشم" برگزار شد که طی ‌آن تظاهرکنندگان مخالفت خود را با تصمیم اعلام اخوان المسلمین به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کردند.

علاوه بر این نیروهای پلیس مصر 265 تن از حامیان اخوان المسلمین را در استان‌های مختلف بازداشت کردند.

به گفته منابع مصری از میان 265 تن از بازداشت‌شدگان بیش از 28 تن زن هستند که در اولین روز تظاهرات اعتراض‌آمیز "هفته خشم" بازداشت شدند.

پیشتر "ائتلاف حمایت از مشروعیت" در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که زمان افزایش خشم و خشونت فرا رسیده است و از مردم خواسته بود تا برای شرکت در این تظاهرات حاضر شود.

در دانشگاه قاهره نیز تظاهرات گسترده‌ای از سوی دانشجویان حامی اخوان المسلمین برگزار شد که در پی آن دانشجویان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

همچنین در استان‌های اسکندریه، پورت سعید، الشرقیه، الدقهلیه و کفرالشیخ تظاهرات مشابهی برگزار شد که طی آن تظاهرکنندگان با حمل نمادهای میدان "رابعة العدویة" و دست نوشته‌هایی مخالفت خود را با "کودتای نظامی مصر" اعلام کردند.

این تظاهرات در اعتراض به تصمیم دولت مصر برای اعلام اخوان المسلمین به عنوان گروهی تروریستی پس از انفجار مجتمع امنیتی الدقهلیه صورت گرفت که در پی آن 16 تن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N28025